Blog

Momenty zginające zdjęcie nr 2
07.10.2019

Specjalność kolejowa – jakie akty prawne trzeba znać?

W artykule znajdziesz:

Specjalność kolejowa – jakie akty prawne trzeba znać?

 

Momenty zginające zdjęcie nr 3
Specjalność kolejowa – jakie akty prawne trzeba znać?

Wśród specjalności inżynieryjnych dostępne są dwie specjalności kolejowe – specjalność kolejowa w zakresie kolejowych obiektów budowlanych oraz specjalność kolejowa w zakresie sterowania ruchem kolejowym (program na komputer). Podobnie, jak w przypadku innych specjalności uprawnień budowlanych, tak i tutaj najważniejszym aktem prawnym jest ustawa Prawo budowlane. Jej znajomość jest wymagana od wszystkich kandydatów na uprawnienia budowlane, bez względu na ich specjalność. Ustawę należy przeczytać całą i ze zrozumieniem, najlepiej kilka razy (program na telefon).

Pozwoli to zapamiętać ogólną zawartość poszczególnych działów, co bardzo przyda się podczas egzaminu na uprawnienia budowlane (program egzamin ustny). Mniejsze znaczenie w przypadku specjalności kolejowych ma znajomość rozporządzenia z warunków technicznych.

Oprócz tego kandydaci muszą doskonale znać rozporządzenia branżowe dotyczące warunków technicznych, ponieważ pytania podczas egzaminu są bardzo szczegółowe (opinie o programie). Stąd też niezbędna jest nauka pamięciowa. Do rozporządzeń, z których na egzaminie jest najwięcej pytań, zalicza się:
• Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 10 września 1998 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich usytuowanie,
• Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 20 października 2015 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych oraz bocznic kolejowych z drogami i ich usytuowanie (segregator aktów prawnych).

Inne specjalności


Podobnie jak w przypadku innych specjalności uprawnień budowlanych, tak i w przypadku specjalności kolejowych konieczna jest znajomość Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Pytania dotyczące tego aktu prawnego mogą obejmować aż 10% wszystkich pytań podczas egzaminu pisemnego. Trzeba więc przeczytać kodeks w całości i ze zrozumieniem przynajmniej kilka razy. Niemniej ważne, zwłaszcza w przypadku uprawnień do kierowania robotami budowlanymi, jest dokładne zapoznanie się z rozporządzeniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

11.10.2024
Momenty zginające zdjęcie nr 4
Kierownik praktyk a patron praktyki zawodowej

W odniesieniu do uprawnień budowlanych, kluczowy wpływ na działanie kontrolera oraz praktyki patronackie pełnią różne funkcje. Kierownik praktyk to osoba,…

10.10.2024
Momenty zginające zdjęcie nr 5
Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej

Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej może być przydatna dla osób uzyskujących uprawnienia budowlane, w tym elektryczne, ale ważne jest, aby…

Momenty zginające zdjęcie nr 8 Momenty zginające zdjęcie nr 9 Momenty zginające zdjęcie nr 10
Momenty zginające zdjęcie nr 11
Momenty zginające zdjęcie nr 12 Momenty zginające zdjęcie nr 13 Momenty zginające zdjęcie nr 14
Momenty zginające zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Momenty zginające zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Momenty zginające zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami