Blog
Specjalności budowlane – jakie są najpopularniejsze?
W artykule znajdziesz:
Specjalności budowlane – jakie są najpopularniejsze?
Uprawnienia budowlane dają wiele możliwości i są niezbędne w karierze inżyniera budownictwa czy architekta (https://uprawnienia-budowlane.pl). Obecnie można je zdobyć w specjalnościach, które wymienione zostały w ustawie Prawo budowlane. Najpopularniejsza od wielu lat jest specjalność konstrukcyjno-budowlana oraz architektoniczna.
Po uzyskaniu uprawnień w specjalności architektonicznej bez ograniczeń można projektować lub kierować robotami budowlanymi wyłącznie w odniesieniu do architektury obiektu (program na komputer). Jeśli uprawnienia architektoniczne są w zakresie ograniczonym, to można projektować lub kierować robotami budowlanymi wyłącznie w odniesieniu do obiektów, których kubatura nie przekracza 1000 m3 na terenie zabudowy zagrodowej lub w zabudowie zagrodowej (program na telefon).
W przypadku specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń możliwe jest projektowanie konstrukcji obiektu bądź kierowania robotami budowlanymi zarówno w odniesieniu do konstrukcji, jak i do architektury obiektu (program egzamin ustny). Uprawnienia w ograniczonym zakresie dają możliwość projektowania konstrukcji obiektu lub kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do konstrukcji obiektów, których kubatura nie przekracza 1000 m3 i spełnia poniższe warunki:
• wysokość do 12 m nad poziomem terenu,
• do 3 kondygnacji nadziemnych,
• do 4,8 m wysokości kondygnacji,
• posadowienie na głębokości do 3 m poniżej poziomu terenu (opinie o programie),
• posadowienie na stabilnym gruncie nośnym,
• rozpiętość elementów konstrukcyjnych do 6 m,
• wysięg wsporników do 2 m,
• brak elementów wstępnie sprężanych na budowie,
• brak konieczności uwzględnienia wpływu eksploatacji górniczej (segregator aktów prawnych).
Uprawnienia
Uprawnienia w każdej z wymienionych specjalności są dostępne wyłącznie dla osób, które posiadają odpowiednie wykształcenie oraz odbyły określoną przepisami praktykę zawodową. Warunkiem niezbędnym jest zdanie egzaminu sprawdzającego posiadaną wiedzę i umiejętności. Uprawnienia nadawane są w formie decyzji właściwej miejscowo okręgowej komisji kwalifikacyjnej ustanowionej przez okręgową izbę samorządu zawodowego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32