Blog
Specjalności budowlane – jakie są najpopularniejsze?
W artykule znajdziesz:
Specjalności budowlane – jakie są najpopularniejsze?
Uprawnienia budowlane dają wiele możliwości i są niezbędne w karierze inżyniera budownictwa czy architekta (https://uprawnienia-budowlane.pl). Obecnie można je zdobyć w specjalnościach, które wymienione zostały w ustawie Prawo budowlane. Najpopularniejsza od wielu lat jest specjalność konstrukcyjno-budowlana oraz architektoniczna.
Po uzyskaniu uprawnień w specjalności architektonicznej bez ograniczeń można projektować lub kierować robotami budowlanymi wyłącznie w odniesieniu do architektury obiektu (program na komputer). Jeśli uprawnienia architektoniczne są w zakresie ograniczonym, to można projektować lub kierować robotami budowlanymi wyłącznie w odniesieniu do obiektów, których kubatura nie przekracza 1000 m3 na terenie zabudowy zagrodowej lub w zabudowie zagrodowej (program na telefon).
W przypadku specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń możliwe jest projektowanie konstrukcji obiektu bądź kierowania robotami budowlanymi zarówno w odniesieniu do konstrukcji, jak i do architektury obiektu (program egzamin ustny). Uprawnienia w ograniczonym zakresie dają możliwość projektowania konstrukcji obiektu lub kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do konstrukcji obiektów, których kubatura nie przekracza 1000 m3 i spełnia poniższe warunki:
• wysokość do 12 m nad poziomem terenu,
• do 3 kondygnacji nadziemnych,
• do 4,8 m wysokości kondygnacji,
• posadowienie na głębokości do 3 m poniżej poziomu terenu (opinie o programie),
• posadowienie na stabilnym gruncie nośnym,
• rozpiętość elementów konstrukcyjnych do 6 m,
• wysięg wsporników do 2 m,
• brak elementów wstępnie sprężanych na budowie,
• brak konieczności uwzględnienia wpływu eksploatacji górniczej (segregator aktów prawnych).
Uprawnienia
Uprawnienia w każdej z wymienionych specjalności są dostępne wyłącznie dla osób, które posiadają odpowiednie wykształcenie oraz odbyły określoną przepisami praktykę zawodową. Warunkiem niezbędnym jest zdanie egzaminu sprawdzającego posiadaną wiedzę i umiejętności. Uprawnienia nadawane są w formie decyzji właściwej miejscowo okręgowej komisji kwalifikacyjnej ustanowionej przez okręgową izbę samorządu zawodowego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32