Blog
Specjalności i rodzaje uprawnień budowlanych
W artykule znajdziesz:
Specjalności i rodzaje uprawnień budowlanych
Inżynier posiadający uprawnienia budowlane jest w stanie sam bez żadnej dodatkowej pomocy wykonywać różne prace techniczne (program na komputer). Osoby, które posiadają tego typu dokumenty, bardzo często stają się Kierownikiem Budowy, który ma przecież dużą moc decyzyjną, jeśli chodzi o działanie, jak i projekt danej inwestycji. Niekiedy uprawnienia budowlane są potrzebne architektowi czy projektantowi, ponieważ bez nich nie jest on w stanie wykonać nawet części swoich obowiązków (program na telefon).
Uprawnienia to tylko część z ważnych spraw, ponieważ równie ważna jest określona specjalność danego pracownika.
W tym wypadku, wyróżnia się dziesięć specjalności. Na wybraną specjalność składa się nie tylko samo wykształcenie, ale i lata ogólnej praktyki przy sporządzaniu projektów czy też realnej pracy w terenie. Sama znajomość to jednak za mało, aby cieszyć się dodatkowymi przywilejami. Pamiętajmy, że w praktyce trzeba zdać egzamin państwowy, gdzie kandydat wykazuje się wiedzą o przepisach i procesach zachodzących na budowie (program egzamin ustny).
Jeśli osoba zdająca i podchodząca do egzaminu chce w przyszłości zajmować się inżynierią drogową czy kolejową, to musi posiadać jedną z wybranych specjalności. Jeśli inżynier chce ich posiadać więcej, to musi starać się nabyć je oddzielnie. W każdej specjalności budowlanej wymagana jest wiedza z różnego zakresu, dlatego nie ma uniwersalnego egzaminu, który pozwoliłby nam na uzyskanie pełnej władzy (opinie o programie).
Jeśli mierzymy wyżej
W niektórych specjalnościach, wyodrębnia się dodatkowe specjalizacje techniczno-budowlane (segregator aktów prawnych). Wszystkie są one wykorzystywane powszechnie w budownictwie. Można je użyć między innymi w robotach konstrukcyjno-budowlanych, Jest to zwłaszcza istotne w przypadku budowli wysokościowych. Jeśli posiadamy specjalność konstrukcyjną, to możemy wykonywać pracę na terenach górniczych, gdzie zdarza się budować obiekty mieszkalne. Oczywiście wszystko dzieje się dopiero po odpowiednim przekształceniu terenu, co nie jest wcale proste i szybkie (promocja 3 w 1). Posiadanie odpowiednich kwalifikacji pozwala nam naprawdę na wiele dodatkowych możliwości, z których warto skorzystać.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32