Blog

Opakowanie ochronne zdjęcie nr 2
10.02.2022

Spienianie styropianu

W artykule znajdziesz:

Opakowanie ochronne zdjęcie nr 3
Spienianie styropianu

Również spienianie styropianu w formach może odbywać się automatycznie w odpowiednich urządzeniach, gdzie wszystkie operacje są całkowicie zautomatyzowane (zamknięcie formy, pneumatyczne napełnianie formy dozowaną ilością granulek, spienianie, chłodzenie, otwieranie formy, wyrzucenie kształtki i jej odtransportowanie). W ten sposób można wyprodukować do 100 kg styropianu na godzinę (w zależności od ciężaru i wielkości kształtek) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Formy można wykonać z aluminium, brązu lub stali, przy czym formy brązowe (najczęściej stosowane) są wewnątrz chromowane; najlepiej jednak pokrywać wnętrze formy teflonem (policzterofluoroetylenem). Przy tym systemie formowania można również produkować spienione kształtki z twardą powierzchnią glazurowaną uzyskiwaną przez dodatkowe podgrzewanie powierzchni formy, przy czym następuje stopienie części granulek na powierzchni formy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Płyty ze styropianu zmieszanego z innymi materiałami. Wstępnie spienione granulki styropianu służą do produkcji lekkich płyt budowlanych przez zmieszanie z innymi materiałami, najczęściej z materiałami wiążącymi jak cement, gips, wapno, emulsja bitumiczna itp. Również może do tego celu służyć żywica epoksydowa lub fenolowa ewentualnie z innymi napełniaczami jak pumeks naturalny, hutniczy, żużel, pianobeton itp. Granulki polistyrenu spienionego mają zamknięte komórki, przez co wyroby mają mniejszą chłonność wody, lepsze własności mechaniczne i izolacyjne (uprawnienia budowlane).

Spienianie styropianu z żywicą epoksydową „in situ”. Można spieniać również granulki styropianu wstępnie spienionego w dowolnym miejscu na budowie itp. w połączeniu z żywicą epoksydową bez podgrzewania (tańsze żywice poliestrowe nie mogą być stosowane, gdyż rozpuszczają polistyren). Wykorzystuje się tu ciepło wydzielające się podczas utwardzania żywicy epoksydowej pod wpływem odpowiednich katalizatorów, które działa na środek porotwórczy znajdujący się w granulkach i powoduje ich ekspansję (program egzamin ustny).

Żywica epoksydowa

W ten sposób następuje spienianie, a równocześnie żywica epoksydowa utwardza się, sklejając trwale rozdęte granulki polistyrenu oraz łącząc spienioną masę ze ścianami. Można też dodać do samej żywicy epoksydowej środka porotwórczego, a wtenczas osiągnie się również dodatkowo częściowe spienianie żywicy epoksydowej, a tym samym zmniejszenie ciężaru objętościowego (opinie o programie). W wielu przypadkach nie jest potrzebne spienianie wstępne granulek styropianu, gdyż wystarcza spienienie go razem z żywicą epoksydową (przy wyższym ciężarze objętościowym).

Wprawdzie żywica epoksydowa jest tworzywem dość drogim, ale przy tej metodzie zbędne są wszelkie urządzenia i można ją stosować bezpośrednio na budowie, otrzymując produkt wysokiej jakości. Produkcja polistyrenu spienionego metodą wytłaczania. W innych krajach produkuje się również bloki i grube płyty z polistyrenu spienionego (środkiem porotwórczym) przez wytłaczanie metodą ciągłą na taśmę (segregator aktów prawnych). Ekspanduje on szybko i równocześnie zastyga na taśmie w bloki 600 x 800 mm, długości 2 lub 3 m (a nawet dłuższe) lub płyty grubości 2,5-12 mm, szerokości 1200 mm i długości 3 m. Bloki i płyty tnie się następnie na mniejsze płytki, listwy i różne kształtki. Jest to metoda godna polecenia przy dużej produkcji dla potrzeb budownictwa, ze względu na wielką wydajność i niskie koszty produkcji. Metodą tą można spieniać również polistyren wysokoudarowy, a szczególnie kopolimer ABS. Przy tej metodzie powierzchnia wytłaczanych bloków i płyt nie jest gładka (czasem poszarpana), zatem odcina się ją, a odpad zawraca do wytłaczarki(promocja 3 w 1).

Możliwa jest również produkcja tą metodą różnych kształtek przez wtryskiwanie spienianego polistyrenu bezpośrednio z wytłaczarki do przygotowanych form. Należy zauważyć, że styropian stosuje się również do produkcji folii metodą wytłaczania na zwykłych wytłaczarkach ślimakowych. W podobny sposób można również wytłaczać profile itp. Ostatnio rozpoczęto nawet produkcję folii wytłaczanej i rozdmuchiwanej ze styroporu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Opakowanie ochronne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Opakowanie ochronne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Opakowanie ochronne zdjęcie nr 8 Opakowanie ochronne zdjęcie nr 9 Opakowanie ochronne zdjęcie nr 10
Opakowanie ochronne zdjęcie nr 11
Opakowanie ochronne zdjęcie nr 12 Opakowanie ochronne zdjęcie nr 13 Opakowanie ochronne zdjęcie nr 14
Opakowanie ochronne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Opakowanie ochronne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Opakowanie ochronne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami