Blog
Krycie pojedyncze w nakładkę - na czym polega?
W artykule znajdziesz:
Do krycia stosuje się zasadniczo papę smołową nr 500 lub 320 albo asfaltową 500 (program na komputer).
Krycie nieprzerwanymi rolami
Role papy rozwija się w pasy równolegle do okapu, rozpoczynając od dołu. Sąsiednie role tego samego pasa łączone są w poprzek na nakładkę Nu, a sąsiadujące pasy na nakładkę N2 o szerokości 10 cm. Końce papy w nakładkach sklejane są lepikiem i zbijane gwoździami papowymi ocynkowanymi z podkładkami co 5 cm. Po przybiciu nakładkę zasmarowuje się lepikiem od góry. Przy papach smołowych stosuje się lepiki smołowe na gorąco (ok. 0,5 kg/m2), przy asfaltowych – lepiki asfaltowe na gorąco (ok. 0,75 kg/m2), a niekiedy w przypadku lepików z rozpuszczalnikiem (benzyna, benzol) – na zimno.
Układając pas, przybija się go gwoździami papowymi cynkowanymi: gwoździe G1 przy dolnej krawędzi, przechodzące przez 2 warstwy papy, rozstawione są co 5–4–10 cm, a gwoździe G2, które służą tylko do tymczasowego umocowania przy górnej krawędzi – o 40–4–50 cm.
Na kalenicy role sąsiednich połaci można połączyć w nakładkę o szerokości 25 cm lub też pokryć pasem o szerokości 50 cm.
Na okapie, jeśli nie ma rynny, papę zgina się i podwija na 2 cm poniżej dolnej krawędzi deski okapowej oraz przybija gwoździami papowymi z podkładkami co 5 cm.
Przy zwisającym szczycie zabezpiecza się zakończenie paskiem papy, przybijając go do obydwóch łat gwoździami papowymi rozstawionymi co 5 cm.
Sklejanie papy w nakładkach i za – smarowanie nakładek lepikiem ma na celu nie tylko zwiększenie wodoszczelności pokrycia, lecz także zapobieganie podrywaniu papy przez wiatr.
Krycie odcinkami papy
W miejscach narażonych na silne wiatry papę układa się nie rolami całkowitej długości, lecz kawałkami otrzymanymi z przecięcia 10 m roli na 4 części, przy czym krótsze boki są obcięte pod kątem 70–80° wobec dłuższej krawędzi (segregator aktów prawnych). Łącząc te kawałki na nakładki, lepik i gwoździe – jak przy kryciu całymi rolami – szerokość nakładek poprzecznych można zmniejszyć do 8 cm. W ten sposób otrzymuje się mocniejsze połączenie z podkładem niż przy kryciu całymi rolami, ponieważ szwów prostopadłych do okapu, w których papa jest przybita do podkładu, jest 4 razy więcej. Ponadto osiąga się tę korzyść, że jeżeli przypadkowo wiatr przerwie w jakimś miejscu połączenie, to zerwana zostanie nie cała rola, lecz tylko jej czwarta część.
Krycie pojedyncze na listwach
Do takiego krycia stosuje się zasadniczo – jak wyżej – papę smołową 500 lub 320. Listwy trójkątnego kształtu są z desek o grubości 32 mm. Listwy układa się w kierunku prostopadłym do okapu i przybija z obu stron gwoździami w odstępach wynoszących ok. 25 cm. Rozstaw listew przyjmuje się tak, aby metrowy pas papy rozwinięty prostopadle do okapu sięgał końcami do wierzchołków listew trójkątnych. Zaleca się, aby nakładki były posmarowane lepikiem. Lepiku nie stosuje się przy kryciu prowizorycznym w czasie mroźnej lub deszczowej pogody.
Krycie pojedyncze w nakładkę – kiedy warto zastosować?
Pojedyncze krycie w nakładkę to tylko jedna z metod, z których można skorzystać w przypadku pokrycia dachowego z użyciem papy. Może być stosowane także podwójnie lub wielowarstwowo. Wszystko zależy od przeznaczenia i parametrów budynku.
Pokrycie pojedyncze sprawdza się dobrze na dachach obiektów tymczasowych i gospodarczych. Podwójne stosuje się przede wszystkim na budynkach, które są użytkowane stale. Jeśli dach ma bardzo małe spadki, wynoszące od 5 do 20%, najlepiej jest się zdecydować na wariant wielowarstwowy.
Kiedy warto zastosować krycie pojedyncze na zakładkę? Ze względu na dużą liczbę mocowań do podkładu, zwiększającą wytrzymałość całego pokrycia dachowego, z powodzeniem sprawdzi się w miejscach, w których budynek jest narażony na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dotyczy to przede wszystkim silnych podmuchów wiatru. Z kolei papa układana na listwach to rozwiązanie, które można zastosować w przypadku słabszych oraz mało sztywnych podkładów dachowych.
Pojedyncza papa na dach – najważniejsze informacje
Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to jeden z dylematów, przed którym stoi każdy projektant budynków. To od niego zależy bowiem trwałość oraz wygląd obiektu. Papa jest tanim oraz łatwym w montażu materiałem. Ze względu na dużą elastyczność dobrze przylega do różnych powierzchni bez względu na ich kształt. Cechuje się także wysoką odpornością na działanie warunków pogodowych, o ile jest odpowiednio konserwowana.
Papa nie jest jednak wolna od wad. Nałożenie jednej warstwy na zakładkę sprawia, że pokrycie dachu może być podatne na przypadkowe rozdarcia. Tak pokryty dach wymaga także systematycznych przeglądów i konserwacji z zastosowaniem odpowiednich produktów do renowacji papy.
Osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne w branży budowniczej muszą potrafić odpowiednio dobrać rodzaj pokrycia dachowego do obiektu oraz umieć go zamontować. Dla kandydatów przygotowujących się do egzaminu na uprawnienia budowlane aplikacja dostępna w naszej ofercie to pomoc naukowa, która może znacząco przyspieszyć i ułatwić przyswajanie wiedzy przed testem na uprawnienia budowlane.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32