Blog

Projektant i wykonawca zdjęcie nr 2
19.08.2021

Spoinowanie

W artykule znajdziesz:

Spoinowanie

Projektant i wykonawca zdjęcie nr 3
Spoinowanie

W czasie układania muru przygotowuje się następną warstwę okładziny i układa się ją niezwłocznie po ukończeniu pierwszej warstwy muru; potem wykonuje się następną warstwę muru kamiennego itd. (program uprawnienia budowlane na komputer).
Niekiedy, przy licowaniu muru ceglanego ciosami kamiennymi regularnego kształtu, okładzinę układa się po skończeniu masywu ceglanego. Dzięki temu zapobiega się szkodliwym skutkom osiadania muru i uszkodzeniu kosztownej okładziny przy dalszych robotach.

W takich wypadkach ściany muruje się z uskokami odpowiadającymi warstwom okładziny; głębokość uskoków powinna wynosić V4 -H V2 cegły i więcej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Podobny sposób może być stosowany przy licowaniu powierzchniowym, kiedy kamienie układane są na ołowianych przekładkach (uprawnienia budowlane).
Po ostatecznym sprawdzeniu prawidłowego osadzenia kamieni przystopuje się do spoinowania, które obejmuje następujące czynności:
- oczyszczenie spoiny rogiem packi (przy każdym rodzaju powierzchni);
- przy powierzchni polerowanej lub szlifowanej wypełnienie spoiny na gorąco lepikiem kolorowym, którego kolor i odcień dobrane są do rodzaju skały użytej na okładzinę;
- przy powierzchni dłutowanej lub wełnistej („baranek") wypełnienie spoiny zaprawą cementową 1 : 2 i oczyszczenie powierzchni okładziny z zaprawy.

Po całkowitym ukończeniu licowania powierzchnię zmywa się (program egzamin ustny).
Szlifowane i polerowane powierzchnie zmywa się ciepłą wodą przy użyciu miękkich szczotek włosianych oraz gąbek kauczukowych. Do wycierania na sucho używa się szmat. Powierzchnie dłutowane i wełniste granitów oraz: innych skał wulkanicznych zmywane są słabym (2%) roztworem kwasu solnego, natomiast wapieni, marmurów i innych skał osadowych - ciepłą wodą. Przy zmywaniu powierzchni dłutowanych używa się twardych szczotek włosianych, natomiast do powierzchni i wełnistych - szczotek metalowych.

Szlifowanie i polerowanie

Płyty i płytki kamienne dostarczane są zazwyczaj na budowę już po oszlifowaniu i wypolerowaniu. Zdarza się jednak, że czynności te musi wykonać majster na miejscu budowy.
Podajemy opis tych robót wykonywanych ręcznie łub mechanicznie (opinie o programie).
Szlifowanie odbywa się w dwóch etapach: najpierw wykonuje się szlif gruby, później - czysty. Przy polerowaniu dochodzi jeszcze gładzenie i nadanie połysku.

Gruby szlif powierzchni granitu wykonuje się za pomocą „stalmasy" (opiłek stalowych) nr nr 3 i 4, rozcieranej gładzidłem żelaznym wykonanym z kawałka szyny. Przy szlifowaniu marmuru stalmasę zastępuje się osełką karborundową nr nr 24 i 30 lub osełką z gruboziarnistego piaskowca. Gruby szlif powinien dawać powierzchnię gładką o drobnych chropowatość ita<ch, ade bez śladów obróbki. Sprawdzenie powierzchni łatą 1,5-metrową powinno wykazywać najwyżej dwa prześwity wielkości do 1 mm (segregator aktów prawnych).
Czysty szlif granitu wykonuje się za pomocą ziarnistych materiałów trących - kairhorundu nr nr 80-100 albo korundu „Semiz-Bugu" o takim samym uziarnieniu - podsypywanych pod stalowe gładzidło. Marmur szlifuje się piaskowcem drobnoziarnistym albo osełkami karborundowymi nr nr 60, 80, 100, następnie pumeksem i osełką karborundową nr 180.

Do wygładzania marmuru używa się osełek naturalnych albo gładzideł karborundowych z proszku „dziesięciominutowego". Z chwilą gdy powierzchnia przybiera wygląd matowo aksamitny przystępuje się do nadania jej połysku za pomocą gładzidła wojłokowego, (filcowego) lub obciągniętego płótnem (przy polerowaniu granitu) przy użyciu rozmaitych proszków polerowniczych: trójtlenku chromowego (tzn. zieleń polerownicza), tlenku glinowego (biały proszek), krokusu - czerwieni polerowniczej (tlenku żelazowego) i azotanu ołowianego (rosyjski proszek). Do mechanicznego szlifowania i polerowania ścian marmurowych używa się maszyn szlifierskich marki (promocja 3 w 1).

Maszyna szlifierska JUF składa się ze statywu metalowego, na którym umocowany jest silnik z giętkim wałem, który zakończony jest krążkiem aluminiowym osadzonym przegubowo.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Projektant i wykonawca zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Projektant i wykonawca zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Projektant i wykonawca zdjęcie nr 8 Projektant i wykonawca zdjęcie nr 9 Projektant i wykonawca zdjęcie nr 10
Projektant i wykonawca zdjęcie nr 11
Projektant i wykonawca zdjęcie nr 12 Projektant i wykonawca zdjęcie nr 13 Projektant i wykonawca zdjęcie nr 14
Projektant i wykonawca zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Projektant i wykonawca zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Projektant i wykonawca zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami