Blog
Spoiwa fosforanowe
W artykule znajdziesz:
O produkcji ogniotrwałych rolek cyjanitowo-sylimanitowych do pieców informuje Moroz. Technologię półsuchego formowania kordierytowego sprzętu półkowego opracowali Zajonc i Pankratowa. Uprzednio przygotowano spiek (1320°C) z gliny łatnieńskiej ŁT-2 (lub kaolinu prosianowskiego) i magnezytu satkińskiego (nie więcej niż 1% pozostałości na sicie nr 0050) w stosunku 85,0 i 14,4%. Mielony spiek (50% ziaren 4-y0,5 mm, 25% ziaren 0,5-y0,15 mm i 25% ziaren mniejszych od 0,15 mm) mieszano ze spoiwem z tej samej masy; masę o wilgotności 7-y8% prasowano pod ciśnieniem 50 MPa (500 kG/cm2) i wypalano w temperaturze 1320°C. Płyty wytrzymywały do 110 cykli (program uprawnienia budowlane na komputer).
Spoiwa fosforanowe w materiałach ogniotrwałych. W ostatnim dziesięcioleciu duże znaczenie przemysłowe zyskał kwas ortofosforowy H3P04 jako ogniotrwałe, reaktywne spoiwo. Za pomocą kwasu fosforowego, wprowadzanego do roztworu w ilości kilku procent, udało się wyprodukować ogniotrwałe betony, ogniotrwałe i długo działające spoiwo do szamotowego wykładania wózków pieca tunelowego, dobre angobowe pokrycie osłon karborundowych (na podstawie badań Ukraińskiego Naukowo-Badawczego Instytutu Przemysłu Szklarskiego) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dobre perspektywy rozwojowe mają także kompozycje ze związkami krzemoorganicznymi. Trwała adhezja kwasu fosforowego w stosunku do wiązanego nim materiału (szamot, krzemionka, tlenek magnezowy, karborund itp.) następuje w wyniku działania wiązań wodorowych i powstawania kwaśnych fosforanów, zgodnie z mechanizmem podanym przez Kingery’ego. Wykorzystanie spoiw fosforanowych ma istotne znaczenie teoretyczne i praktyczne (uprawnienia budowlane).
Produkcja materiałów ogniotrwałych w technicznie przodujących krajach jest skoncentrowana w wyspecjalizowanych firmach, obsługujących różne gałęzie przemysłu, w tym również ceramicznego. Koncentracja środków materialnych i potencjału naukowego dała w efekcie szereg nowych rozwiązań w zakresie doboru materiałów ogniotrwałych (program egzamin ustny).
Materiał ogniotrwały
Między innymi otrzymano nowy, odporny na wstrząsy termiczne, trwały i lekki materiał ogniotrwały, nadający się do produkcji półkowych płyt do pieców tunelowych i płyt do pieców konwejerowych, z ziarenek (kulek) tlenku glinowego. Płyty takie mają gęstość pozorną 0,6 Mg/m3 (g/cm3), wytrzymałość na zginanie 8-1-10 MN/m2 (80-100 kG/cm2) i dwukrotnie mniejszy współczynnik rozszerzalności cieplnej w porównaniu ze współczynikiem rozszerzalności płyt szamotowych. Wyroby tego rodzaju produkuje japońska firma „Mono Jogio”, firma amerykańska „Norton” i in (opinie o programie).
Istotnym zmianom pod względem kształtu i surowcowych kompozycji poddawana jest osłona. Nowoczesne osłony są wykonywane z mas karborundowych o dużej zawartości tlenku glinowego. Mają one wykrawane ścianki i geometrycznie właściwy i dogodny kształt do połączenia z innymi osłonami. Stosunek masy takiej osłony do masy wypalanego materiału wynosi średnio 3,5:1, a w osłonie zwykłej stosunek ten wynosi 6,5:1 i więcej (segregator aktów prawnych).
Duże zmiany zaszły w produkcji ogniotrwałych materiałów ściennych i wykładzinowych. W miejscach trudnych pod względem eksploatacji stosuje się powszechnie do murowania ścian i sklepień trwały w eksploatacji materiał ogniotrwały z tlenku glinowego. Materiał ten niekiedy może mieć skomplikowany kształt. Do wykładania wózków stosuje się lekki, wytrzymały materiał ogniotrwały o małej pojemności cieplnej i małej przewodności cieplnej.
Istnieją tendencje zmierzające do znacznego zmniejszenia wymiarów (grubości) elementów ogniotrwałych przez zwiększenie ich mechanicznej wytrzymałości (dotyczy to przede wszystkim materiałów karborundowych) i do znacznego zwiększenia odporności termicznej oraz polepszenia właściwości termoizolacyjnych poprzez utworzenie tekstur z jednorodnymi, drobnymi porami zamkniętymi. Możliwość zwiększenia okresów eksploatacji materiałów ogniotrwałych ciętych lukiem elektrycznym i spawanych przy zastosowaniu prądu elektrycznego omówił Ooriajnow (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32