Blog

11.01.2023

Spoiwa fosforanowe

W artykule znajdziesz:

Spoiwa fosforanowe

O produkcji ogniotrwałych rolek cyjanitowo-sylimanitowych do pieców informuje Moroz. Technologię półsuchego formowania kordierytowego sprzętu półkowego opracowali Zajonc i Pankratowa. Uprzednio przygotowano spiek (1320°C) z gliny łatnieńskiej ŁT-2 (lub kaolinu prosianowskiego) i magnezytu satkińskiego (nie więcej niż 1% pozostałości na sicie nr 0050) w stosunku 85,0 i 14,4%. Mielony spiek (50% ziaren 4-y0,5 mm, 25% ziaren 0,5-y0,15 mm i 25% ziaren mniejszych od 0,15 mm) mieszano ze spoiwem z tej samej masy; masę o wilgotności 7-y8% prasowano pod ciśnieniem 50 MPa (500 kG/cm2) i wypalano w temperaturze 1320°C. Płyty wytrzymywały do 110 cykli (program uprawnienia budowlane na komputer).

Spoiwa fosforanowe w materiałach ogniotrwałych. W ostatnim dziesięcioleciu duże znaczenie przemysłowe zyskał kwas ortofosforowy H3P04 jako ogniotrwałe, reaktywne spoiwo. Za pomocą kwasu fosforowego, wprowadzanego do roztworu w ilości kilku procent, udało się wyprodukować ogniotrwałe betony, ogniotrwałe i długo działające spoiwo do szamotowego wykładania wózków pieca tunelowego, dobre angobowe pokrycie osłon karborundowych (na podstawie badań Ukraińskiego Naukowo-Badawczego Instytutu Przemysłu Szklarskiego) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dobre perspektywy rozwojowe mają także kompozycje ze związkami krzemoorganicznymi. Trwała adhezja kwasu fosforowego w stosunku do wiązanego nim materiału (szamot, krzemionka, tlenek magnezowy, karborund itp.) następuje w wyniku działania wiązań wodorowych i powstawania kwaśnych fosforanów, zgodnie z mechanizmem podanym przez Kingery’ego. Wykorzystanie spoiw fosforanowych ma istotne znaczenie teoretyczne i praktyczne (uprawnienia budowlane).

Produkcja materiałów ogniotrwałych w technicznie przodujących krajach jest skoncentrowana w wyspecjalizowanych firmach, obsługujących różne gałęzie przemysłu, w tym również ceramicznego. Koncentracja środków materialnych i potencjału naukowego dała w efekcie szereg nowych rozwiązań w zakresie doboru materiałów ogniotrwałych (program egzamin ustny).

Materiał ogniotrwały

Między innymi otrzymano nowy, odporny na wstrząsy termiczne, trwały i lekki materiał ogniotrwały, nadający się do produkcji półkowych płyt do pieców tunelowych i płyt do pieców konwejerowych, z ziarenek (kulek) tlenku glinowego. Płyty takie mają gęstość pozorną 0,6 Mg/m3 (g/cm3), wytrzymałość na zginanie 8-1-10 MN/m2 (80-100 kG/cm2) i dwukrotnie mniejszy współczynnik rozszerzalności cieplnej w porównaniu ze współczynikiem rozszerzalności płyt szamotowych. Wyroby tego rodzaju produkuje japońska firma „Mono Jogio”, firma amerykańska „Norton” i in (opinie o programie).

Istotnym zmianom pod względem kształtu i surowcowych kompozycji poddawana jest osłona. Nowoczesne osłony są wykonywane z mas karborundowych o dużej zawartości tlenku glinowego. Mają one wykrawane ścianki i geometrycznie właściwy i dogodny kształt do połączenia z innymi osłonami. Stosunek masy takiej osłony do masy wypalanego materiału wynosi średnio 3,5:1, a w osłonie zwykłej stosunek ten wynosi 6,5:1 i więcej (segregator aktów prawnych).

Duże zmiany zaszły w produkcji ogniotrwałych materiałów ściennych i wykładzinowych. W miejscach trudnych pod względem eksploatacji stosuje się powszechnie do murowania ścian i sklepień trwały w eksploatacji materiał ogniotrwały z tlenku glinowego. Materiał ten niekiedy może mieć skomplikowany kształt. Do wykładania wózków stosuje się lekki, wytrzymały materiał ogniotrwały o małej pojemności cieplnej i małej przewodności cieplnej.

Istnieją tendencje zmierzające do znacznego zmniejszenia wymiarów (grubości) elementów ogniotrwałych przez zwiększenie ich mechanicznej wytrzymałości (dotyczy to przede wszystkim materiałów karborundowych) i do znacznego zwiększenia odporności termicznej oraz polepszenia właściwości termoizolacyjnych poprzez utworzenie tekstur z jednorodnymi, drobnymi porami zamkniętymi. Możliwość zwiększenia okresów eksploatacji materiałów ogniotrwałych ciętych lukiem elektrycznym i spawanych przy zastosowaniu prądu elektrycznego omówił Ooriajnow (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami