Blog

Wentylacja mechaniczna zdjęcie nr 2
29.06.2021

Spoiwo wapienne

W artykule znajdziesz:

Spoiwo wapienne

Wentylacja mechaniczna zdjęcie nr 3
Spoiwo wapienne

Elementy wykonano częściowo na miejscu przez niefachowych rzemieślników, a częściowo w cegielni. Praktyczne i naukowe badania tego zagadnienia znacznie posunęły się naprzód od tego czasu. Obecnie w pracach badawczych zwraca się uwagę na nowe możliwości wykorzystania gliny jako dodatku do betonów i do spoiwa wapiennego i gipsowego (program uprawnienia budowlane na komputer). Prace te oraz walka o podniesienie jakości wyrobów, o lepsze wykorzystanie środków materiałowych,
obniżkę kosztów powinny iść w parze z postępem technicznym z nowymi przemysłowymi metodami wykonawstwa. Kierunki badawcze tych prac i osiągnięcia dotychczasowe w dziedzinie tworzyw cementowo-glinianych znalazły cenną i pełną aprobaty opinię światowej sławy uczonego radzieckiego, członka Akademii USRR, laureata Nagrody Stalinowskiej, P. P. Budnikowa na Sesji Problemowej Materiałów Budowlanych Polskiej Akademii Nauk, która odbyła się w Warszawie w 1954 r. na Sesji tej uchwalono między innymi dalszą popularyzację tworzyw cementowo-glinianych i dalsze prowadzenie prac naukowych w tym kierunku.

Odbudowa zniszczonego kraju i konieczność realizacji gigantycznego programu budowlanego postawiły przed polskim światem technicznym odpowiedzialne i trudne zadanie wprowadzenia do budownictwa materiałów nowych, które mogą zastąpić materiały deficytowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wyniszczenie w okresie okupacji znacznej części naszej inteligencji technicznej oraz nienadążanie nauk inżynieryjno-budowlanych za potrzebami produkcji utrudniało szybkie opracowanie i wprowadzenie do budownictwa nowych materiałów. Dzięki jednak braterskiej pomocy Rosji i przekazanym nam wzorom rozpoczęło się zwalczanie przestarzałej i zacofanej techniki budowlanej, konserwatyzmu i „rutyniarstwa“ w budownictwie (uprawnienia budowlane).

Pokonanie nieufności

Przykładem rutyniarstwa w budownictwie była tradycyjna i bezkrytyczna obawa przed wprowadzeniem dodatku gliny do tworzyw opartych na cemencie. Wynikała ona prawdopodobnie z faktu, że glina znajdująca się w piasku i żwirze w postaci grudek bądź też oblepiająca poszczególne ziarna żwiru nie dopuszcza do nich lepiszcza cementowego i w konsekwencji powoduje osłabienie wytrzymałości betonu (program egzamin ustny).

Oczywiście, że tak jest, ale inaczej sprawa się przedstawia, gdy glina występuje w postaci sproszkowanej lub w postaci zawiesiny i przed wprowadzeniem do masy betonowej zostaje dokładnie przemieszana z cementem. W tym wypadku odpowiedni dodatek gliny do cementu odgrywa pozytywną rolę, gdyż może przyczynić się do zwiększenia wytrzymałości zaprawy, a wskutek działania cementu na glinę następuje zmiana jej cech fizycznych, gdyż glina w połączeniu z cementem nie pęcznieje pod wpływem wody i nie kurczy się przy wysychaniu. Innymi słowy - cement „uszlachetnia" glinę (opinie o programie).

Sześcioletnie obserwacje zachowania się tego materiału użytego przy budowie niektórych obiektów w Polsce, a także przykłady z Rosji, gdzie, jak podaliśmy, dodatku gliny do cementu używa się do zapraw i tynków, muszą wpłynąć na pokonanie nieufności i oporów załóg oraz kierownictwa budów odnośnie do użycia tworzyw cementowo-glinianych. Przy racjonalnym wyzyskaniu własności technicznych tych mieszanin otwierają się możliwości szerokiego wykorzystania gliny w budownictwie, dzięki czemu zostaną osiągnięte znaczne efekty gospodarcze (segregator aktów prawnych).

Zagadnienie wyzwolenia ukrytych rezerw gospodarczych i złagodzenia trudności, wynikających z deficytu niektórych materiałów, jest niezmiernie ważne w świetle tez IX Plenum KC PZPR i uchwał II Zjazdu Partii, które jasno i wyraźnie postawiły przed naszą gospodarką zadanie walki o obniżkę kosztów własnych i szybkie podniesienie stopy życiowej mas pracujących. Budownictwo mieszkaniowe jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na podniesienie stopy życiowej (promocja 3 w 1). Wystarczy nadmienić, że w najbliższych dwóch latach wzrost ilości oddawanych do użytku izb mieszkalnych wyniesie 20%, a w planie 5-letnim budownictwo mieszkaniowe wzrośnie dwukrotnie.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Wentylacja mechaniczna zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Wentylacja mechaniczna zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Wentylacja mechaniczna zdjęcie nr 8 Wentylacja mechaniczna zdjęcie nr 9 Wentylacja mechaniczna zdjęcie nr 10
Wentylacja mechaniczna zdjęcie nr 11
Wentylacja mechaniczna zdjęcie nr 12 Wentylacja mechaniczna zdjęcie nr 13 Wentylacja mechaniczna zdjęcie nr 14
Wentylacja mechaniczna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wentylacja mechaniczna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wentylacja mechaniczna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami