Blog

Filary zdjęcie nr 2
26.09.2022

Spotkanie katedr architektury wsi

W artykule znajdziesz:

Filary zdjęcie nr 3
Spotkanie katedr architektury wsi

Zarząd Główny SARP zamierza zaktywizować naszą Sekcję Planowania i Architektury Wsi, gdyż nie chcemy interweniować po faktach, ale fakty wyprzedzać. Przystępując do sporządzenia planu pracy na rok 1963, zapytujemy, jakie tematy oraz jakie konkursy należy w nim przewidzieć. Z pewnością powinno być zorganizowane spotkanie katedr architektury wsi naszych politechnik, na które SARP oczekuje zaproszenia. Następnym tematem powinna być poprawa sytuacji w biurach projektów budownictwa wiejskiego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kończąc wypowiedź, kol. Ptaszycki apelował o krytyczne głosy w dyskusji i podawanie konkretnych roboczych propozycji, gdyż nie możemy w dalszym ciągu iść w rozproszeniu, lecz konkretyzować zamierzenia na najbliższe lata oraz zapewnić sobie sami ich egzekutywę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Mgr inż. arch. Jerzy KODELSKI (Zarząd Biur Projektowych MBiPMB) zwróci! uwagę, że nigdzie chyba nie ma tyle nowych problemów technologicznych co w’ rolnictwie. Toteż konieczne jest bliższe powiązanie architektów’ z rolnikami, gdyż musimy się stale douczać w tym zakresie. Niestety nie wszystkie prace są wyzyskiwane (uprawnienia budowlane). Tak np. konkurs z zakresu materiałów budowlanych dał w rezultacie ciekawe pomysły, które nie zostały wykorzystane. W ten sposób także ten podstawowy czynnik pracy architekta jego pasja twórcza zostaje przygaszony (program egzamin ustny).

Prezes SARP kol. Tadeusz PTASZYCKI, odpowiadając kol. Kodelskiemu, stwierdza, że Zarząd Biur Projektowych powinien najlepiej wiedzieć, kto ma jakie osiągnięcia, a nie mówić o trudnościach i niemożności zrealizowania ciekawych pomysłów’ .Problem możliwości technicznych w zakresie materiałów budowlanych został zdaniem kol. Ptaszyckiego „rozmydlony”, a my chcemy wiedzieć, co i kiedy otrzymamy (opinie o programie). Koledzy pracujący w instytucjach nie powinni spychać zagadnień w strefę niemożliwości. Rok 1980 10 jest mit, a my chcemy wiedzieć, co robić w roku 1963. 64 czy 65. Powinny to pokazać biura projektów, a przede wszystkim biuro kierujące. Sekcja Planowania i Architektury Wsi SARP powinna wyrazić swój pogląd na politykę w zakresie typizacji zakończył kol. Ptaszycki swoje powtórne wystąpienie na Seminarium.

Mgr inż. arch. Zygmunt RACIĘCKI (Warszawa) ,jako przedstawiciel Komisji Budownictwa Wiejskiego PZITB, poruszył szereg spraw dotyczących szerokiego zagadnienia stosowania materiałów budowlanych na wsi oraz zagadnienia projektów typowych (segregator aktów prawnych). Na wstępie kol. Racięcki stwierdził, że „postęp techniczny to nie gonitwa za nowością, ale postulat budowania lepiej i taniej”. Dlatego też nie prefabrykaty sprowadzane nieraz z daleka, ale miejscowe materiały i miejscowa wytwórczość ma rację bytu w budownictwie na wsi, gdzie zagadnienie wytrzymałości materiałów i naprężeń w konstrukcjach schodzi na drugi plan. Na fundament stosuje się beton, bo tak jest napisane w Katalogu Scalonych Norm Kosztorysowych, a powinno się stosować miejscowy kamień. Kol. Racięcki wyróżnia z punktu widzenia stosowanych materiałów trzy grupy budownictwa na wsi: 1) budownictwo dla PGR-ów, dobrze zorganizowane i wykonywane metodami budownictwa państwowego, 2) budownictwo dla wielko towarowych gospodarstw spółdzielczych realizacja sposobem gospodarczym przy pomocy rzemieślników, materiały mogą być sprowadzane spoza terenu budowy, 3) budownictwo gospodarstw chłopskich, gdzie trzeba korzystać z materiałów miejscowych i nieraz sięgnąć do prymitywów, np. do gliny, ale powinni to robić inżynierowie, w sposób racjonalny (promocja 3 w 1). Kol. Racięcki dał przykłady dwukondygnacjowych budynków z gliny w pow. limanowskim czy trzy- kondygnacjowych budynków szpitala w Pruszkowie. Natomiast dość często stosowany żużel i gips są materiałami ryzykownymi, dlatego nieumiejętne i nierozważne ich stosowanie nie może być „puszczone na żywioł” i lepiej już stosować glinę.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Filary zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Filary zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Filary zdjęcie nr 8 Filary zdjęcie nr 9 Filary zdjęcie nr 10
Filary zdjęcie nr 11
Filary zdjęcie nr 12 Filary zdjęcie nr 13 Filary zdjęcie nr 14
Filary zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Filary zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Filary zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami