Blog
Sprawa samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
W artykule znajdziesz:
W sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie weszło w życie 11 września 2014 roku (https://uprawnienia-budowlane.pl). W dokumencie unormowane są wszystkie najważniejsze kwestie, które dotyczą uzyskiwania uprawnień budowlanych na terenie Polski.
W rozporządzeniu określono przede wszystkim dokładne wymagania związane z rodzajem oraz zakresem przygotowania zawodowego niezbędnego do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (program na komputer). Oznacza to, że w dokumencie znajdują się szczegółowe informacje związane z kierunkami studiów wyższych uznawanych za pokrewne lub odpowiednie dla poszczególnych specjalności uprawnień budowlanych – informacje te znajdują się w jednym z załączników (program na telefon).
W rozporządzeniu w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie wyszczególniono również zawody związane z budownictwem. Posiadanie tytułu technika lub mistrza w jednym z wymienionych w rozporządzeniu zawodów pozwala na uzyskanie niektórych specjalności uprawnień budowlanych w ograniczonym zakresie (opinie o programie). Kolejną ważną kwestią, która została ujęta w rozporządzeniu w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, jest wykaz specjalizacji, które są wyodrębnione w poszczególnych specjalnościach (segregator aktów prawnych).
Co więcej?
Oprócz wspomnianych kwestii w rozporządzeniu w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie dokładnie określono, w jaki sposób stwierdzane jest posiadanie odpowiedniego przygotowania zawodowego oraz jak jest ono weryfikowane (promocja 3 w 1).
W przepisach dokładnie wskazano, jakie są sposoby dokumentowania oraz weryfikacji wykształcenia posiadanego przez kandydata na uprawnienia budowlane, stwierdzania, że przygotowanie zawodowe może zostać uznane do uzyskania jednej ze specjalizacji techniczno-budowlanych. Ponadto w dokumencie określono jak będzie przeprowadzany egzamin sprawdzający znajomość procesu budowlanego i umiejętności stosowania w praktyce wiedzy technicznej (program egzamin ustny).
Najnowsze wpisy
Powierzchnia zabudowy to termin używany w budownictwie i urbanistyce, oznaczający powierzchnię terenu zajmowaną przez budynek lub grupę budynków na poziomie…
Wał przeciwpowodziowy to konstrukcja inżynieryjna, której głównym celem jest ochrona terenów przed zalaniem w wyniku powodzi. Wały przeciwpowodziowe są budowane…
53 465
98%
32