Blog
Sprawa samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
W artykule znajdziesz:
W sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie weszło w życie 11 września 2014 roku (https://uprawnienia-budowlane.pl). W dokumencie unormowane są wszystkie najważniejsze kwestie, które dotyczą uzyskiwania uprawnień budowlanych na terenie Polski.
W rozporządzeniu określono przede wszystkim dokładne wymagania związane z rodzajem oraz zakresem przygotowania zawodowego niezbędnego do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (program na komputer). Oznacza to, że w dokumencie znajdują się szczegółowe informacje związane z kierunkami studiów wyższych uznawanych za pokrewne lub odpowiednie dla poszczególnych specjalności uprawnień budowlanych – informacje te znajdują się w jednym z załączników (program na telefon).
W rozporządzeniu w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie wyszczególniono również zawody związane z budownictwem. Posiadanie tytułu technika lub mistrza w jednym z wymienionych w rozporządzeniu zawodów pozwala na uzyskanie niektórych specjalności uprawnień budowlanych w ograniczonym zakresie (opinie o programie). Kolejną ważną kwestią, która została ujęta w rozporządzeniu w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, jest wykaz specjalizacji, które są wyodrębnione w poszczególnych specjalnościach (segregator aktów prawnych).
Co więcej?
Oprócz wspomnianych kwestii w rozporządzeniu w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie dokładnie określono, w jaki sposób stwierdzane jest posiadanie odpowiedniego przygotowania zawodowego oraz jak jest ono weryfikowane (promocja 3 w 1).
W przepisach dokładnie wskazano, jakie są sposoby dokumentowania oraz weryfikacji wykształcenia posiadanego przez kandydata na uprawnienia budowlane, stwierdzania, że przygotowanie zawodowe może zostać uznane do uzyskania jednej ze specjalizacji techniczno-budowlanych. Ponadto w dokumencie określono jak będzie przeprowadzany egzamin sprawdzający znajomość procesu budowlanego i umiejętności stosowania w praktyce wiedzy technicznej (program egzamin ustny).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32