Blog

20.05.2022

Sprawdzenie prawidłowości rozmieszczenia zbrojenia

W artykule znajdziesz:

Sprawdzenie prawidłowości rozmieszczenia zbrojenia

W technologii prefabrykatów występuje szereg robót (jak np. rob ty zbrojarskie) ulegających zakryciu. Przy odbiorze konieczne jest - obok doraźnie prowadzonej kontroli - sprawdzenie dokumentów z kontroli i ich odbioru oraz dokumentów z kontroli materiałów użytych do wykonania prefabrykatów. Sprawdzenie wyglądu zewnętrznego i jakości wykończenia powierzchni polega na przeglądzie każdego wyrobu. Ustala się przy tym nieobecność raków, rys, odsłonięć zbrojenia, nacieków i innych wad powierzchni (program uprawnienia budowlane na komputer).

W pobranych wyrobach sprawdza się kształt i wymiary geometryczne - długość, szerokość, wysokość, grubość, kąty między graniczącymi płaszczyznami i krawędziami, prostoliniowość płaszczyzn, krawędzi itp., rozmiary i prawidłowość rozmieszczenia otworów, wnęk, bruzd i wrębów, jak również rozmieszczenie wkładek łącznikowych i jakość pętli montażowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pomiaru rzeczywistych wymiarów wyrobów dokonuje się za pomocą linijek metalowych, stalowych taśm mierniczych, sprawdzianów lub wzorców z dokładnością do 1 mm, a prostoliniowości płaszczyzn i żeber - przez zmierzenie luzu między krawędzią linijki a powierzchnią i krawędzią wyrobu. Jeżeli chociażby jeden z początkowo pobranych wyrobów nie będzie odpowiadał wymaganiom odnośnie do kształtu i wymiarów, wówczas sprawdza się podwójną liczbę wyrobów danego rodzaju albo każdą sztukę w całej partii. Wartości dopuszczalnych odchyłek od projektowanych wymiarów wyrobów (uprawnienia budowlane).

Sprawdzenia prawidłowości rozmieszczenia zbrojenia dokonuje się na wyrobach pobranych wcześniej do kontroli kształtu, wymiarów i wyglądu zewnętrznego. Liczbę wyrobów przeznaczonych do sprawdzenia ustala się przy braku wytycznych w normach lub w warunkach technicznych dla danego rodzaju wyrobu. Liczba ta nie może być mniejsza niż 1% przy liczbie wyrobów w partii 500 szt. i więcej oraz nie może być mniejsza niż 5 szt. przy liczbie wyrobów w partii poniżej 500 szt. Do sprawdzenia rozmieszczenia zbrojenia mogą być również wykorzystane wyroby, które uległy zniszczeniu przy badaniu ich nośności i plastyczności (program egzamin ustny).

Prawidłowość rozmieszczenia zbrojenia

Prawidłowość rozmieszczenia zbrojenia sprawdza się po jego odkryciu lub przez wycięcie bruzd w warstwie ochronnej betonu aż do odsłonięcia zbrojenia na obu końcach, pośrodku rozpiętości wyrobu i po następnym porównaniu z rysunkiem roboczym. W belkach i płaskich płytach bruzdy wycina się na całej szerokości przekroju, w płytach żebrowych - na całej szerokości żebra (opinie o programie).

Rozmieszczenie zbrojenia w gotowych wyrobach zaleca się sprawdzać przy zastosowaniu przyrządów magnetycznych lub innych fizycznych, rejestrujących pozycję zbrojenia w wyrobach bez ich zniszczenia, jak również przeglądając rozmieszczenie prętów w czołach elementów sprężonych. Jednocześnie ustala się grubość ochronnej warstwy betonu, do czego można użyć magnetycznego lub elektromagnetycznego przyrządu radzieckiego IZS, za pomocą którego można określić kierunek rozmieszczenia i grubość kontrolowanego zbrojenia (segregator aktów prawnych).

Zasada działania przyrządu jest oparta na zmianie oporności magnetycznej czujnika przy zmianie jego odległości od stalowego zbrojenia. Do pomiaru grubości betonowej warstwy ochronnej zbrojenia ustawia się czujnik przyrządu na równej powierzchni wyrobu i przesuwa na nim, obserwując wskazania strzałki na skali przyrządu. Za pomocą tego przyrządu można wykryć zbrojenie na głębokości od 5 do 70 mm, jak również zmierzyć jego średnicę w granicach 6-16 mm (promocja 3 w 1).

W celu określenia rozmieszczenia zbrojenia w wyrobach może być wykorzystana radiometryczna metoda gammoskopii. Prześwietlanie wyrobów promieniami gamma za pomocą specjalnych przyrządów daje na wywołanym filmie obraz zbrojenia. Grubość betonowej warstwy ochronnej zbrojenia roboczego jest podana na rysunkach technicznych dla każdego rodzaju konstrukcji lub wyrobu i powinna zawierać się w granicach dopuszczanych przez warunki techniczne.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami