Blog
Sprzęgło
W artykule znajdziesz:
Sprzęgło - urządzenie do łączenia ze sobą dwóch współosiowych wałów w celu przenoszenia mocy; s. może oprócz tego spełniać inne zadania, np. łagodzenie uderzeń, wyrównywanie zmian długości walu, zmian temperatury sprzęgło asynchroniczne - sprzęgło, w którym podczas ruchu ustalonego prędkość członu napędzanego nie jest równa prędkości członu napędzającego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Sprzęgło bezpoślizgowe - sprzęgło przymusowe sprzęgło boczne - sprzęgło stanowiące część u- kładu kierowniczego pojazdu gąsienicowego, najczęściej wielotarczowe. umieszczone między półosią napędową i kołem napędowym gąsienicy; wyłączenie sprzęgła powoduje wyłączenie gąsienicy i skręt pojazdu; zwykle dla zwiększenia skuteczności działania przez zahamowanie gąsienicą część napędzana sprzęgła jest zaopatrzona w hamulec taśmowy sprzęgło Cardana - sprzęgło przegubowe sprzęgło cierne - sprzęgło przenoszące moment obrotowy za pośrednictwem tarcia, występującego między jego elementem napędzającym i napędzanym sprzęgło elastomerowe - sprzęgło podatne o łącznikach wykonanych z elastomeru (gumy lub tworzyw sztucznych) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Sprzęgło elektromagnetyczne - sprzęgło elektryczne przenoszące ruch i moment obrotowy dzięki oddziaływaniu pola elektromagnetycznego; s.e. dzielą się na indukcyjne, reduktancyjne i reduktancyjno-indukcyjne sprzęgło elektrostatyczne - sprzęgło elektryczne przenoszące ruch i moment obrotowy dzięki oddziaływaniu pola elektrostatycznego sprzęgło elektryczne - sprzęgło, w którym moment obrotowy jest przenoszony za pomocą pola elektrycznego (uprawnienia budowlane).
Sprzęgło hydrauliczne
Sprzęgło hydrauliczne, sprzęgło hydromechaniczne - sprzęgło rozłączne, przenoszące moment obrotowy za pośrednictwem cieczy sprzęgło hydrokinetyczne, sprzęgło hydrodynamiczne - sprzęgło hydrauliczne, w którym moment obrotowy jest przenoszony wskutek hydrodynamicznego naporu cieczy na człon napędzany sprzęgło hydrostatyczne - sprzęgło hydrauliczne, w którym moment obrotowy jest przenoszony wskutek hydrostatycznego naporu cieczy na człon napędzany sprzęgło indukcyjne - sprzęgło działające wskutek oddziaływania wirującego pola elektromagnetycznego na prądy indukowane przez to pole w uzwojeniu roboczym (program egzamin ustny).
Sprzęgło jednokierunkowe - sprzęgło umożliwiające przenoszenie ruchu i momentu obrotowego między wałami tylko w jednym kierunku i rozłączające wały gdy kierunek momentu obrotowego lub kierunek względnego ruchu obrotowego wałów zmienia się na przeciwny; s. j. dzielą się na wyprzedzeniowe i posiłkowe sprzęgło kłowe - sprzęgło wy suwane, przenoszące napęd za pośrednictwem występów (kłów), umieszczonych na powierzchniach czołowych tarcz sprzęgła sprzęgło kołnierzowe - sprzęgło stałe, sztywne, utworzone przez kołnierze dwóch wałów połączone śrubami i nakrętkami sprzęgło kompensacyjne - sprzęgło (stałe lub sterowane) umożliwiające kompensację przemieszczeń łączonych wałów względem siebie; s. k. dzielą się na podatne, odsuwne, wysuwne, wychylne i uniwersalne (opinie o programie).
Sprzęgło linowe - w kolejach linowych - element układu linowego nośnego, napędowego lub napinającego służący do połączenia osiowego dwóch lin lub do połączenia końca liny z elementem mechanicznym lub budowlanym sprzęgło łubkowe - sprzęgło stałe składające się z dwóch połówek (łubków) skręconych śrubami i łączących dwa włożone w nie końce wałów sprzęgło mokre - sprzęgło cierne, zwykle wielopłytkowe, w którym płytki pracują zanurzone w oleju (segregator aktów prawnych).
Sprzęgło nieodwracalne - sprzęgło, w którym tylko jeden z członów może być członem napędzającym sprzęgło nierozłączne - sprzęgło stałe sprzęgło odsuwne - sprzęgło kompensacyjne pozwalające na wzajemne przesunięcia połączonych wałów o osiach równoległych w kierunku poprzecznym do osi sprzęgło odśrodkowe - sprzęgło cierne włączane lub wyłączane dzięki sile odśrodkowej działającej na jego segmenty cierne i związane z nimi części sprzęgła, w zależności od prędkości obrotowej wału (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32