Blog

Sposób cięcia wyprostowanego drutu zdjęcie nr 2
11.03.2020

Spulchnienie

W artykule znajdziesz:

Spulchnienie

Sposób cięcia wyprostowanego drutu zdjęcie nr 3
Spulchnienie

Spulchnienie odgrywa również ważną rolę w czasie transportu odspojonego gruntu. Ręczne odspajanie stosuje się obecnie jedynie do niewielkich objętości robót ziemnych nie przekraczających 500 m3. Używa się do tego celu łopat i szufli, a w razie gruntów zwartych także oskardów i drągów stalowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Niekiedy dla V kat. gruntu lub zimą stosuje się młoty pneumatyczne lub spalinowe o specjalnych wymiennych końcówkach roboczych.
Zasada działania młotów pneumatycznych polega na kolejnym „ doprowadzaniu powietrza sprężonego do komór znajdujących się w cylindrze, w którym porusza się tłok. Gdy powietrze jest doprowadzane do komory za tłokiem, powoduje ono jego gwałtowne przesunięcie do przodu i uderzenie w narzędzie. Jednocześnie powietrze z komory przed tłokiem uchodzi swobodnie do atmosfery (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ten ruch tłoka ku przodowi zamyka dopływ powietrza do komory nad nim, a otwiera dopływ do komory przed tłokiem. Powoduje to przesunięcie tłoka ku tyłowi, otwarcie dopływu powietrza do komory za nim i kolejne uderzenie.
Ręczne wydobywanie gruntu polega na rozdrabnianiu odspajanych brył, a następnie na przemieszczaniu gruntu szuflami lub łopatami na środki transportowe lub odkład.
Z wykopów wąskoprzestrzennych o większych głębokościach urobek usuwa się za pomocą lekkich żurawików lub innych podobnych środków transportu pionowego (uprawnienia budowlane).

Żurawik do wydobywania gruntu składa się z lekkiej konstrukcji nośnej, wysięgnika stanowiącego prowadnicę jezdną dla wózka, pojemnika, układu lin i wciągarki. Napęd wciągarki może być elektryczny lub spalinowy. Zaletą tego urządzenia jest łatwość montażu i demontażu. Może on być obsługiwany przez niewykwalifikowanego robotnika. Urobek wydobyty z wykopu układany jest w bezpośrednim sąsiedztwie żurawika.
Z wykopów szerokoprzestrzennych urobek można usuwać za | pomocą przenośników taśmowych.

Odległość, na którą może być przemieszczony urobek za pomocą przenośnika taśmowego, odpowiada rzutowi poziomemu jednego przenośnika lub jest i jego wielokrotnością w razie dwóch lub trzech przenośników. W celu nieprzerwanego wykorzystania przenośnika taśmowego powinno być przy nim zatrudnionych 3 lub 4 kopaczy (program egzamin ustny). Do zalet przenośników taśmowych należą: prosta konstrukcja, łatwość obsługi
i eksploatacji, duża wydajność itp. Wady - to stosunkowo szybkie, w porównaniu z innymi elementami, zużywanie się taśmy, która wykonana jest z tkaniny bawełnianej z obustronną okładzinę gumową.

Roboty ziemne

Roboty ziemne wykonuje się obecnie za pomocą różnorodnych maszyn. Z punktu widzenia technologii robót ziemnych rozróżni się niżej omówione maszyny.
- Do odspajania i ładowania lub przemieszczania gruntu na niewielkie odległości służą koparki jedno- i wielonaczyniowe różnych typów. Urobek wydobyty koparkami przewozi się na miejsce nasypu, odkładu lub zwałki oddzielnym sprzętem transportowym, najczęściej samochodami z wywrotną skrzynią.
- Do odspajania i przewożenia urobku służą wszelkiego rodzaju zgarniarki transportujące odspojony grunt na maksymalną odległość 50-4000 m (opinie o programie).
- Do odspajania i przesuwania urobku na terenie stosuje się spycharki i równiarki. Dokonują one skrawania gruntu różnego rodzaju lemieszami, przesuwają grunt na niewielkie odległości (do 100 m) i rozplantowują urobek w granicach swojego roboczego zasięgu.
- Do robót ziemnych pomocniczych służą maszyny do spulchniania twardych i zwięzłych gruntów (zrywarki, spulchniarki, pługi) oraz maszyny do zagęszczania gruntu (np. walce, ubijaki, wibratory).
- Do hydromechanizacji robót ziemnych stosuje się wodomiotacze, pompy i specjalny sprzęt, przede wszystkim rury do transportu pulpy, czyli silnie rozwodnionego gruntu. Dzięki wykorzystaniu energii strumienia wody następuje odspojenie, przemieszczenie gruntu w stanie rozwodnionym oraz osadzenie go w wyznaczonym miejscu (segregator aktów prawnych).
- Do transportu poziomego gruntu służą różnego rodzaju sprzęty o nośności od 0,2-800 kN obejmujące: taczki, kolejki wąsko normalnotorowe, taśmociągi’, kolejki linowe, samochody skrzyniowe, przyczepy, wywrotki i inne. Ponadto w ostatnich czasach skonstruowano cały szereg maszyn uniwersalnych. Stanowią one połączenie maszyn wyżej wymienionych i mogą być używane do różnych prac (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Sposób cięcia wyprostowanego drutu zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Sposób cięcia wyprostowanego drutu zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Sposób cięcia wyprostowanego drutu zdjęcie nr 8 Sposób cięcia wyprostowanego drutu zdjęcie nr 9 Sposób cięcia wyprostowanego drutu zdjęcie nr 10
Sposób cięcia wyprostowanego drutu zdjęcie nr 11
Sposób cięcia wyprostowanego drutu zdjęcie nr 12 Sposób cięcia wyprostowanego drutu zdjęcie nr 13 Sposób cięcia wyprostowanego drutu zdjęcie nr 14
Sposób cięcia wyprostowanego drutu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sposób cięcia wyprostowanego drutu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sposób cięcia wyprostowanego drutu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami