Blog

Zwierciadło rozpraszające zdjęcie nr 2
27.09.2021

Średnica wewnętrzna rurociągu

W artykule znajdziesz:

Średnica wewnętrzna rurociągu

Zwierciadło rozpraszające zdjęcie nr 3
Średnica wewnętrzna rurociągu

Średnica wewnętrzna rurociągu wynosiła 100 mm, ściany jego były perforowane otworami o średnicy 6 mm
rozstawionymi co ok. 150 mm. Powietrze sprężone dostarczane było do każdego z osobna odcinka rury poprzez dwa przyspawane do niego na obu końcach króćce (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rury utrzymywały się nad dnem dzięki przymocowanym do każdej z nich pływakom rozstawionym co 3 m, o wyporności ok. 130 kG każdy. Położenie ich ustalone było za pomocą betonowych kotwic. Każdy odcinek zakotwiczony był trzema takimi kotwicami o ciężarze 500 kG każda.

Cztery odcinki rur unosiły się na głębokości 5 m, jeden z nich na głębokości 10 m. Do obsługi ich użyto czterech sprężarek o wydajności łącznej 30 m3 powietrza/min, przy stężeniu powietrza do 5-6 atm. Po przejściu przez rozdzielnicę ciśnienie utrzymywało się na wysokości ok. 2,5 atm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Skuteczność tego urządzenia wyrażała się zmniejszeniem fali o wysokości 1,3 m na 0,3-0,4 m.
Dalsze doświadczenia stwierdziły, że ciśnienie powietrza nie musi być szczególnie duże, wystarczy jeżeli nieco tylko przewyższa ciśnienie hydrostatyczne panujące na poziomie założenia rury. Na przykład przy głębokości rury 10 m wystarczy ciśnienie ok. 1,5 do 2 atm.
Stacja sprężarek może być umieszczona na lądzie w osobnym budynku lub na statku.

Falochrony pneumatyczne mogą oddać duże usługi dla zmniejszenia fali, przenikającej do portu przez wejście. Ułożenie u dna wejścia rurociągów perforowanych, zasilanych ze sprężarek umieszczonych na falochronie stałym, w pobliżu jednej z głowic wejściowych i uruchamianych w okresach, gdy fala przekroczy określoną wysokość, może bardzo poprawić warunki falowania w porcie (uprawnienia budowlane). Związane to jest rzecz jasna z wydatkiem energii. Według doświadczeń radzieckich potrzeba, dla 10 m głębokości założenia rurociągu, na każdy 1 m3 powietrza/min ok. 3 kW.
Falochron długości ok. 150 m, założony na głębokości 10 m, dla zgaszenia 4 m fali do Vs, tzn. do 1,3 m przy założeniu w ciągu roku 100 dni pracy, będzie wymagał rocznie zużycia około 3,3 min kW • h.

Falochrony pneumatyczne

Gdy rury falochronu zalegają nisko nad dnem, należy zwrócić uwagę na możliwość ich zamulenia i zatykania otworów (program egzamin ustny).
Falochrony pneumatyczne były przedmiotem wielu badań, głównie modelowych, także i w Polsce. Przegląd tych badań i ich wyników zawiera praca Jasińskiej [17]. Wyniki badań przeprowadzonych w Instytucie Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku przez tę autorkę zawiera jej praca z 1969 r (opinie o programie).

Przegrody pneumatyczne opłacają się na razie ciągle jeszcze tylko, gdy służą jako przegrody niezbyt szerokich wejść do portów; długich falochronów nigdy nie zastąpią. Duże usługi natomiast mogą oddawać wewnątrz portów dla zabezpieczenia niektórych akwenów przed rozprzestrzenianiem się paliw płynnych, lodu, nieczystości itp. (Robakiewicz [29, 301, Jasińska).
Falochrony hydrauliczne różnią się tym tylko od pneumatycznych, że zamiast powietrza pompuje się do perforowanego rurociągu ułożonego nad dnem - wodę. Zamiast stacji sprężarek zakłada się więc stację pomp (segregator aktów prawnych). Badania w tym zakresie przeprowadzone w IBW PAN w Gdańsku wykazały przy większej (ok. 10 m i więcej) głębokości wody mniejszą skuteczność przegród wodnych w stosunku do skuteczności przegród powietrznych, przy tym samym nakładzie energii. Natomiast przegrody wodne okazały się opłacalne w stosunku do przegród pneumatycznych, gdy głębokość wody jest niewielka (kilka metrów). Pewne wytyczne obliczania parametrów falochronu hydraulicznego zawiera praca Piórewicza.

Wystające w morze końce falochronów półwyspowych oraz obustronne końce falochronów wyspowych wykształcane są w głowice. Końce te narażone są zwykle na bardziej niekorzystne działanie dynamicznych wpływów morza niż pozostałe odcinki falochronów: uderzenia fal dochodzą tu z trzech kierunków i są zwykle większe ze względu na to, że bardzo często głowica stanowi najbardziej w morze wysunięty punkt falochronu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zwierciadło rozpraszające zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zwierciadło rozpraszające zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zwierciadło rozpraszające zdjęcie nr 8 Zwierciadło rozpraszające zdjęcie nr 9 Zwierciadło rozpraszające zdjęcie nr 10
Zwierciadło rozpraszające zdjęcie nr 11
Zwierciadło rozpraszające zdjęcie nr 12 Zwierciadło rozpraszające zdjęcie nr 13 Zwierciadło rozpraszające zdjęcie nr 14
Zwierciadło rozpraszające zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zwierciadło rozpraszające zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zwierciadło rozpraszające zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami