Blog

Jak wygląda kwalifikacja do egzaminu na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 2
11.10.2022

Środek pyłochłonny

W artykule znajdziesz:

Jak wygląda kwalifikacja do egzaminu na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 3
Środek pyłochłonny

Inne sole powstają w podobny sposób przez działanie odpowiednich kwasów na zasady lub metale. Ponieważ większość soli stosowanych w budownictwie występuje jako minerały lub jest z nich otrzymywana nazywamy je solami mineralnymi. Do soli spotykanych częściej w budownictwie należą Chlorki, czyli sole kwasu solnego, są to na ogół ciała higroskopijne., łatwo tworzące wykwity, a poza tym działające korodująco na metale. Stosować je należy oględnie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Chlorek amonu (NH4C1), czyli salmiak jest solą bezbarwną łatwo rozpuszczalną w wodzie. Stosuje się go niekiedy do środków chroniących drewno przed ogniem, gdyż ogrzany wydziela amoniak, który nie dopuszcza tlenu i utrudnia zapłon drewna. Chlorek baru (BaCl2 * 2H20) tworzy białe wietrzejące na powietrzu kryształy. Stosuje się go w ceramice do wiązania zawartych w glinie szkodliwych rozpuszczalnych siarczanów, z którymi tworzy nierozpuszczalny i nieszkodliwy siarczan baru. Jest dość silnie trujący (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Chlorek cynku (ZnCl2) stosuje się jako środek do konserwacji drewna. Ponieważ jest bardzo łatwo rozpuszczalny przeto trzeba go specjalnie utrwalać, inaczej bowiem szybko ulega wymyciu zwłaszcza, jeżeli jest wystawiony na wpływy atmosferyczne. Chlorek magnezu (MgCl2) jest to sól nadzwyczaj higroskopijna. Stosuje się ją do wyrobu cementu Sorela, jako środek pyłochłonny na ulicach i posadzkach betonowych oraz jako płyn do przeciwogniowej impregnacji drewna (uprawnienia budowlane).

Chlorek sodu, czyli wspomnianą już sól kuchenną, stosuje się niekiedy jako dodatek do betonu przy robotach zimowych, gdyż obniża temperaturę zamarzania wody. Ponadto stosuje się go jako dodatek do gliny przy robotach zduńskich, a niekiedy przy wyrobie cegły, gdyż zapobiega powstawaniu rys skurczowych. Chlorek wapnia (CaCD) jest to sól silnie higroskopijna, rozpływająca się na powietrzu. Służy powszechnie jako środek przyśpieszający wiązanie cementu, zwłaszcza przy robotach zimowych. Działanie jego będzie obszerniej omówione w rozdziale o betonie (program egzamin ustny).

Nasycanie drewna

Siarczany, czyli sole kwasu siarkowego bywają również używane do chemicznej ochrony budowli, lecz obecność ich, zwłaszcza w wyrobach betonowych i ceramicznych, może doprowadzić do poważnych szkód. Siarczany stosuje się do neutralizacji wolnego wapna w tynkach i wyrobach betonowych. Neutralizacja ta pozwala na wcześniejsze pokrycie tych wyrobów farbami, mogącymi w przeciwnym razie ulec niszczącemu działaniu wodorotenku wapnia (Ca(OH)2). Wodorotlenek wapnia dopięto po dłuższym czasie przechodzi pod działaniem dwutlenku węgla zawartego w powietrzu w nieagresywny węglan wapnia (CaCC>3) (opinie o programie).

Z siarczanów używanych do neutralizacji wolnego wapna stosuje się Siarczan cynku (ZnS04 • 7H2O) zwany białym witriolem, który tworzy duże pryzmatyczne kryształy wietrzejące na powietrzu wskutek ulatniania się wody krystalicznej.

Siarczan glinu (A^SO^ • 18 H2O) tworzący białą bezpostaciową masę lub proszek drobnokrystaliczny. Ponadto stosuje się Ałun potasowy KAI (S04)2 * 12 H20 do utwardzania i opóźniania wiązania gipsu, oraz Siarczan amonu (NH4)2S04 i siarczan magnezu MgS04 • 7H2O jako środki ogniochronne do nasycania drewna i innych palnych materiałów. Siarczany te nie powodują korozji metali, lecz działają szkodliwie na beton. Spośród licznych węglanów, czyli soli kwasu węglowego szersze zastosowanie znajdują (segregator aktów prawnych).

Węglan potasu (potaż) K2CO3, soda, czyli węglan sodu Na2CC>3 oraz kwaśny węglan sodu NaHCC>3 zwany sodą oczyszczaną. Srcdki te stosuje się niekiedy do przyśpieszania wiązania cementu, zwykle łącznie z chlorkiem wapnia. Ujemną dch stroną jest częste obniżanie końcowej wytrzymałości betonu i skłonność do tworzenia wykwitów.

Odpowiadające tym 3 węglanom, węglany amonu: zwykły (NH4)2C03 i kwaśny (NH4)HC03 stosuje się do nasycania drewna jako środki ogniochronne, gdyż w podwyższonej temperaturze wydzielają niepalny amoniak i dwutlenek węgla, a ponadto wskutek wydzielania się tych gazów zwiększają znacznie swą objętość i tworzą warstwę izolującą przed wysoką temperaturą (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Jak wygląda kwalifikacja do egzaminu na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Jak wygląda kwalifikacja do egzaminu na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Jak wygląda kwalifikacja do egzaminu na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 8 Jak wygląda kwalifikacja do egzaminu na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 9 Jak wygląda kwalifikacja do egzaminu na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 10
Jak wygląda kwalifikacja do egzaminu na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 11
Jak wygląda kwalifikacja do egzaminu na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 12 Jak wygląda kwalifikacja do egzaminu na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 13 Jak wygląda kwalifikacja do egzaminu na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 14
Jak wygląda kwalifikacja do egzaminu na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jak wygląda kwalifikacja do egzaminu na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jak wygląda kwalifikacja do egzaminu na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami