Blog

02.11.2021

Asfalt wytrącony z emulsji

W artykule znajdziesz:

Asfalt wytrącony z emulsji

Asfalt wytrącony z emulsji

Obok emulgatorów rozpuszczalnych w wodzie istnieją emulgatory nierozpuszczalne w wodzie, które z asfaltami dają emulsje trwałe. Emulgatorami takimi są niektóre rodzaje glinek silnie pęczniejących w wodzie, typu montmorylonitu (program uprawnienia budowlane na komputer). Najsilniejsze właściwości emulgujące posiadają glinki zwane bentonitami, które powstają przy wietrzeniu tufów wulkanicznych pod działaniem wód alkalicznych. Glinkami posiadającymi dobre zdolności emulgujące są glinokrzemiany, wykazujące dzięki specjalnej budowie siatki przestrzennej zdolności silnego pęcznienia w wodzie, z którą tworzą zawiesiny o silnie zaakcentowanej tiksotropii (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zawiesiny takich glinek w wodzie są zdolne tworzyć trwałe emulsje przy mieszaniu ich z asfaltami lub smołami w odpowiedniej temperaturze. Rolę emulgatora i stabilizatora spełniają cząsteczki glinki, które układają się naokoło cząsteczek asfaltu. Są to wyłącznie emulsje wolno-wiążące.
Asfalt wytrącony z emulsji otrzymanej przy użyciu emulgatorów nierozpuszczalnych w wodzie zachowuje w sobie emulgator, który zmienia właściwości asfaltu, nadając mu właściwości masy silnie uszkieletowanej wypełniaczem.
Przy rozkładzie emulsji wolnowiążących innych typów wydzielanie zemulgowanego asfaltu zachodzi powoli w miarę parowania wody, przy czym emulgator najczęściej zostaje w wydzielonym asfalcie lub ulega rozkładowi, wytrącony zaś asfalt zlewa się powoli i zestala w jednolitą błonę. Asfalt wydzielony z emulsji otrzymanych przy użyciu emulgatorów rozpuszczalnych w wodzie zachowuje swe pierwotne właściwości (uprawnienia budowlane).

Emulsje asfaltowe dla celów budowlanych dzieli się na:
- emulsje szybkowiążące, otrzymywane wyłącznie przy użyciu emulgatorów rozpuszczalnych w wodzie,
- emulsje o zwolnionym czasie wiązania, zawierające emulgatory rozpuszczalne w wodzie z dodatkami niewielkich ilości stabilizatorów,
- emulsje wolnowiążące z emulgatorami i stabilizatorami rozpuszczalnymi w wodzie,
- emulsje wolnowiążące z emulgatorami nierozpuszczalnymi w wodzie.
Do robót izolacyjnych zastosowanie mają tylko dwa ostatnie podane typy emulsji wolnowiążących (program egzamin ustny).

Zastosowanie emulsji

Emulsje ze smoły przy stosowaniu emulgatorów rozpuszczalnych w wodzie są trudne do otrzymania i rzadko używane.
Emulsje smołowe na emulgatorach nierozpuszczalnych są łatwiejsze do produkcji i częściej używane w budownictwie.
W przeciwieństwie do preparatów asfaltowych i smołowych, stosowanych bądź na gorąco, bądź też z rozpuszczalnikami, które można nakładać tylko na suche powierzchnie, emulsje można nakładać na powierzchnie mokre i wilgotne, co stanowi dużą ich zaletę. Drugą zaletą emulsji w porównaniu z preparatami bitumicznymi, upłynnionymi rozpuszczalnikami, jest ich niepalność i zupełna bezwonność, dzięki czemu są one materiałem nadającym się specjalnie do wykonywania izolacji typu lekkiego i do gruntowania w chłodnictwie oraz w miejscach, gdzie zachodzi niebezpieczeństwo pożaru lub też istnieją trudności wentylacyjne (opinie o programie).

Emulsje mogą być stosowane:
- do gruntowania pod dalsze warstwy dla izolacji ciężkich typów; nadają się tu szczególnie emulsje rzadkie, zawierające emulgatory wolnowiążące rozpuszczalne w wodzie;
- do uzyskania samoistnych powłok izolacyjnych; nadają się tu emulsje gęste z emulgatorami nierozpuszczalnymi w wodzie;
- do celów specjalnych, np. jako lepiki do płytek podłogowych i do klepki posadzkowej, układanych na betonie itp.
Na Węgrzech zgłoszono patent, w którym proponowano stosowanie zaprawy złożonej z emulsji asfaltowej i piasku do wiązania cegieł, przy czym warstwa zaprawy między cegłami nie tylko je wiązała, lecz tworzyła jednocześnie warstwę izolującą, nieprzepuszczalną dla wody (segregator aktów prawnych).

Zaletą emulsji asfaltowych jest nie tylko możność wykonywania nimi robót na zimno i na wilgotnym podłożu, lecz także ich całkowita bezwonność. Daje to możność wykonywania robót izolacyjnych opisanymi sposobami w chłodniach dla żywności, gdzie stosowanie np. lepików na zimno lub asfaltów upłynnionych jest niedopuszczalne z powodu zapachu ulatniającego się rozpuszczalnika (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami