Blog

07.04.2021

Środki ochrony drewna

W artykule znajdziesz:

Środki ochrony drewna

Środki ochrony drewna

Rozróżnia się środki rozpuszczalne w wodzie i zawierające rozpuszczalnik. Środki ochrony drewna rozpuszczalne w wodzie to sole, które przed nałożeniem należy rozpuścić w wodzie. Dla zaznaczenia operacji dodano do tych środków barwniki.
Środki ochrony drewna zawierające rozpuszczalnik dostępne są w formie farb malarskich jako impregnaty, podkłady lub powłoki malarskie prześwitujące. Stosuje się je zwłaszcza do drewna suchego, ponieważ, w porównaniu do środków rozpuszczalnych w wodzie, głębiej wnikają w strukturę drewna (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ze względu na niską wilgotność profili drewnianych, około 6-8%, zalecane są środki ochrony drewna zawierające rozpuszczalnik.
Chemiczne środki ochrony drewna mogą być niebezpieczne dla zdrowia
Substancje biologicznie czynne, zawarte w środkach ochrony drewna, ulatniają się przez dłuższy czas z drewna w postaci gazu. Proces ten zachodzi zwłaszcza w środkach zawierających rozpuszczalnik. Zastosowanie takiego środka na dużej powierzchni profili drewnianych może prowadzić do stałej obecności środka w powietrzu - w pomieszczeniu.

Po zastosowaniu chemicznych impregnatów zawierających rozpuszczalnik na dużej powierzchni w pomieszczeniach zamkniętych, wielu mieszkańców uskarżało się w ostatnich latach na dolegliwości zdrowotne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Obowiązująca norma w zakresie ochrony drewna zaleca zatem rezygnację z wielkopowierzchniowego stosowania środków ochrony drewna w pomieszczeniach zamkniętych.
W łazience nie można też stosować rozpuszczalnych w wodzie soli borowych. Ich substancje aktywne wprawdzie nie ulatniają się, ale za to są łatwo zmywalne.
Czy chemiczną ochronę drewna można czymś zastąpić (uprawnienia budowlane)?

Płyty nośne

Aby ocenić szkodliwość substancji ochronnych dla środowiska, potrzeba następujących informacji: o zagrożeniu dla istot żywych, o obciążeniu powietrza, gleby i wody przez te produkty. Przy tym należy uwzględnić wszystkie etapy obiegu produktu, od jego wytworzenia, do utylizacji. Na wszystkich etapach do wody, gleby i powietrza mogą dostawać się substancje, których lokalizacja i działanie nie są znane (otwarty obieg materii). Drewno nieimpregnowane rozkładane jest natomiast przez grzyby i bakterie bez powstawania substancji szkodliwych (zamknięty obieg materii) (program egzamin ustny).

W procesie impregnacji drewna, do środowiska mogą przedostawać się duże ilości impregnatu i przez obecność w nim trujących substancji aktywnych w znaczny sposób obciążać wodę i glebę. Resztki środka ochrony drewna, pojemniki po nim i zaimpregnowane drewno, należy podczas utylizacji traktować jak odpady specjalne i składować na specjalnie do tego wydzielonych składowiskach. Poza tym należy oznaczać zaimpregnowane drewno.

Z tego powodu stosowanie chemicznych środków ochrony drewna jest wskazane tylko w wypadku szczególnie dużego niebezpieczeństwa wystąpienia grzybów i możliwości utraty dużej ilości materiału (opinie o programie).
Dlatego też należałoby zrezygnować z chemicznych impregnatów drewna wykładziny ściennej w łazience, a w zamian stosować metody środki profilaktyki (np. odtylną wentylację) i hydrofobową obróbkę powierzchni. Nie można rezygnować z profilaktycznej ochrony drewna. Ma ona pierwszeństwo przed ochroną środkami chemicznymi.
Poza tym odpowiedni dobór rodzaju drewna na profile łazienkowe wyklucza stosowanie preparatów chemicznych.

Płyty nośne zastępują drewno lite.
Szafa skonstruowana została z drewna (segregator aktów prawnych). Jej podstawę zbudowano z drewna litego a kadłub, zwany też korpusem, oraz drzwi z fornirowanych płyt z tworzywa drzewnego. Dlaczego te części mebla nie zostały wykonane z litego drewna?

I następne pytanie: dlaczego od dłuższego czasu w produkcji mebli i w robotach wykończeniowych wnętrz, stosuje się zamiast drewna litego przeważnie płyty, jak np. sklejkę, płytę wiórową i pilśniową. Powodów jest dużo. Poniżej podajemy tylko kilka najistotniejszych przyczyn wypierania drewna litego przez płytę (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami