Blog
Śrutowanie i wytrawianie
W artykule znajdziesz:
Śrutowanie i wytrawianie
Stopień pierwszy uzyskuje się po całkowitym usunięciu zgorzeliny łącznie z szarą warstwą tlenkową. Tak oczyszczona powierzchnia ma wygląd metaliczny o barwie srebrnoszarej. Ten stopień uzyskuje się przez piaskowanie, śrutowanie i wytrawianie (wzorce barwne wg KOR3-A, Ala, Bla i Cla) (program uprawnienia budowlane na komputer)..
Stopień drugi uzyskuje się po usunięciu z powierzchni zgorzeliny i rdzy bez usuwania szarej warstwy tlenkowej. W przypadku młotkowania może być do 10% powierzchni pokrytej ciemnymi rozproszonymi plamkami zgorzeliny. Drugi stopień oczyszczania uzyskuje się przez piaskowanie, śrutowanie, młotkowanie, oczyszczanie płomieniowe ze szczotkowaniem (wzorce barwne wg KOR3-A, Ala, Bla i C2a) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Trzeci stopień uzyskuje się po usunięciu z powierzchni zgorzeliny i rdzy luźno związanej z podłożem oraz innych zanieczyszczeń. Oczyszczona powierzchnia jest niejednolita, brunatnoszara, pokryta płatami ciemnej zgorzeliny silnie przylegającymi do podłoża. Powierzchnia pokryta zgorzeliną wynosi 10-40% powierzchni całkowitej. Ten stan oczyszczenia można osiągnąć stosując oczyszczanie ręczne lub maszynowe, przez młotkowanie, skrobanie, szczotkowanie i oczyszczanie płomieniowe ze szczotkowaniem (wzorce barwne wg KOR3-A, Ala, B2a i C2a) (uprawnienia budowlane).
Poszczególne stopnie mogą być w sposób ekonomiczny osiągnięte następującymi metodami:
Stopień 1 - piaskowanie, śrutowanie lub wytrawianie.
Stopień 2 - piaskowanie lub śrutowanie.
Uwaga: szlifowanie, młotkowanie, szczotkowanie wraz z oczyszczaniem odrdzewiaczem fosforowym oraz oczyszczanie płomieniowe wraz ze szczotkowaniem, zapewniają ten stopień czystości tylko w wyjątkowych przypadkach słabo skorodowanej stali i są dopuszczalne tylko warunkowo, gdyż nie dają tej chropowatości, jaka jest niezbędna dla dobrej adhezji powłoki, którą powinien zapewniać stopień 2 (program egzamin ustny).
Stopień 3 - piaskowanie, śrutowanie, młotkowanie, szlifowanie, szczotkowanie, skrobanie lub oczyszczenie odrdzewiaczem fosforowym, w zależności od stanu powierzchni stali.
W przypadku zanieczyszczeń tłuszczami, na powierzchni stali bez rdzy i zgorzeliny możliwe jest osiągnięcie wysokiej czystości metodami, które zwykle stosuje się jako wstępne lub pomocnicze (np. odtłuszczanie chemiczne) (opinie o programie).
Oczyszczanie powierzchni
Dobór odpowiedniego stopnia czystości należy przeprowadzać w oparciu o następujące zasady:
Stopień 1 - powinien być uzyskiwany w przypadku przewidywanego długiego czasu ochrony konstrukcji w środowisku o silnej agresywności korozyjnej przy zastosowaniu powłok chemoodpornych (segregator aktów prawnych).
Stopień 2 - powinien być uzyskiwany jako minimum przygotowania powierzchni dla konstrukcji przewidzianych do pracy w środowisku o średniej agresywności dla powłok chemoodpornych takich jak winylowe, epoksydowe lub chlorokauczukowe oraz dla innych malarskich powłok ochronnych, jeśli wymagana jest najwyższa możliwa trwałość w środowisku o umiarkowanym stopniu agresywności korozyjnej (stopień 2-3).
Stopień 3 - powinien być uzyskiwany na stali przeznaczonej do ekspozycji w środowiskach o słabej agresywności przy użyciu materiałów malarskich ogólnego zastosowania 1>.
Oczyszczanie powierzchni nowych konstrukcji może być przeprowadzone w następujących etapach ich produkcji:
- pierwszy, przed wycinaniem elementów z blachy lub kształtowników,
- drugi, po wycięciu elementów i przewierceniu w nich otworów na nity,
- trzeci, po zanitowaniu lub spawaniu elementów i zmontowaniu konstrukcji w wytwórni, która wykonuje te elementy,
- czwarty, po zmontowaniu konstrukcji w miejscu jej użytkowania (promocja 3 w 1).
Oczyszczenie powierzchni nowych konstrukcji powinno być przeprowadzone w pierwszym lub drugim etapie ich produkcji. W trzecim i czwartym etapie produkcji usuwa się zanieczyszczenia powstałe w procesie montażu, np. spawy. Zwraca się uwagę na konieczność starannego oczyszczania powierzchni metalu przylegającej do szwu spawalniczego ze względu na specyficzny stan tych obszarów po spawaniu. W wyniku działania wysokiej temperatury spawania obszar o szerokości 3-5 mm przylegający bezpośrednio do szwu, zostaje pokryty tlenkami żelaza.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32