Blog
Stabilność układów
W artykule znajdziesz:
Zalety układu ujawniają się wtedy, gdy trudno jest zapewnić dostatecznie duże wzmocnienie w inny sposób, np. wobec konieczności drastycznego ograniczenia ciężaru i liczby elementów. Układy z dodatnim sprzężeniem zwrotnym raczej rzadko nadają się do badań ilościowych, można jednakże użyć ich z powodzeniem do wykrywania słabych sygnałów, przy uważnej obsłudze. W pewnych przypadkach trzeba liczyć się z możliwością uszkodzenia delikatnych części w następstwie wzbudzenia oscylacji. Zasada superreakcji jest specjalną metodą regulacji dodatniego sprzężenia zwrotnego w pewien szczególny sposób (program uprawnienia budowlane na komputer).
Stabilność układów ze sprzężeniem zwrotnym. Wskazana powyżej możliwość powstania oscylacji w układach z dodatnim sprzężeniem zwrotnym może, niestety, powstawać w układach, w których zamierzone jest tylko sprzężenie ujemne. Przyczyna tkwi w tym, że wszystkie wzmacniacze w pewnych odcinkach zakresu częstotliwości wprowadzają przesunięcie fazowe. Przy dostatecznie dużej wartości przesunięcia fazowego sprzężenie zwrotne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zależności czasowe odgrywają więc poważną rolę w konstrukcji serwomechanizmów i S3 przyczyną pewnych komplikacji, jak „kołysanie" lub oscylowanie. Serwomechanizm daje duże możliwości, np. uzależnienia w dowolny sposób prędkości „silnika" od oddalenia od punktu równowagi bądź też od szybkości, z jaką układ zdąża do równowagi (uprawnienia budowlane). Możliwości serwomechanizmów oraz operacje matematyczne niezbędne przy ich projektowaniu były przedmiotem rozległych studiów z uwagi na zastosowania, jakie w czasie wojny układy te znalazły w urządzeniach celowniczych dział itp.
Serwomechanizmy
W przyrządach do badań naukowych serwomechanizmy stosowane są najczęściej do samoczynnych kompensatorów rejestrujących dokładnie małe napięcia elektryczne. Zasada serwomechanizmu przenosi zagadnienie dokładności do członu regulacyjnego lub równoważącego, który często może być prosty i precyzyjny (program egzamin ustny). W kompensatorach jest nim drut ślizgowy z suwakiem, pobierający napięcie z baterii wzorcowej i przeciwstawiający je sygnałowi mierzonemu. Można również przesunąć człon równoważący do początku układu i umieścić go nawet w stopniu poprzedzającym przetwarzanie wielkości mierzonej na sygnał elektryczny, a tym samym wyeliminować z zagadnienia uchyby przetwornika. W ten sposób postąpiono np. w pewnych przyrządach działających na zasadzie porównania dwóch wiązek światła. Serwo- motor steruje urządzenie osłabiające, umieszczone w jednej z dwóch przeciwstawnych wiązek światła (opinie o programie). Z chwilą, gdy to sztucznie wprowadzone (i dokładnie znane) osłabienie zrównoważy osłabienie wywołane przez próbkę pochłaniającą, umieszczoną w drugiej wiązce światła, silnik zatrzymuje się, a połączony z nim pisak rejestruje pomiar.
Serwomechanizmy znajdują również zastosowanie w dziedzinie automatyczne) regulacji. Na przykład, regulator temperatury jest w swej istocie serwomechanizmem (segregator aktów prawnych). Sygnałem S jest w tym przypadku temperatura kąpieli. Regulator temperatury porównuje ją z temperaturą wzorcową, po czym przekaźnik wzmacnia różnicę temperatur, a powstający sygnał wprawia w ruch „silnik" (tutaj uzwojenie grzejne), który poprzez sprzężenie zwrotne wprowadza sygnał korygujący, przeciwdziałający pierwotnej zmianie temperatury. Po przywróceniu równowagi „silnik zatrzymuje się.
Serwomechanizmy a wzmacniacze ze sprzężeniem zwrotnym. Fakt, że układy serwomechaniczne są w istocie identyczne ze wzmacniaczami z ujemnym sprzężeniem zwrotnym, ma duże znaczenie dla ich projektowania i zrozumienia (promocja 3 w 1). Wyobraźmy sobie najpierw, że obwód sprzężenia zwrotnego został odłączony, a do wzmacniacza wprowadzono sygnał sinusoidalny o danej częstotliwości (w większości układów zwykle o częstotliwości małej).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32