Blog
Stacjonarność ciągu
W artykule znajdziesz:
Stacjonarność ciągu
Stacjonarność ciągu odznacza jego jednorodność w czasie; charakterystyki prawdopodobieństwa tego czy też innego ciągu nie powinny zmieniać się w zależności od czasu. W szczególności tzw. intensywność - gęstość ciągu zdarzeń (średnia liczba zdarzeń w jednostce czasu), dla ciągu stacjonarnego powinna pozostać stała (program uprawnienia budowlane na komputer). Nie oznacza to jednak, że faktyczna liczba zdarzeń, występujących w jednostce czasu jest stała, przeciwnie ciąg zdarzeń w tym wypadku może mieć zmienne zagęszczenie.
Występujące w ciągach stacjonarnych zjawiska zagęszczenia i rozrzedzenia nie wykazują regularności - prawidłowości, jedynie średnia liczba zdarzeń, przypadająca na jednostkę czasu, pozostaje stała.
Brak następstw w ciągu oznacza, że zdarzenia tworzące ciąg, zjawiają się w momentach czasu niezależnie jeden od drugiego. Np. ciąg pasażerów zjawiających się na stacji kolejowej można uważać za ciąg bez następstw, dlatego, że przyczyny warunkujące przybycie poszczególnego pasażera właśnie w dany moment a nie w innym, z reguły nie są powiązane z przyczynami innych pasażerów.
Ciąg stacjonarny, bez następstw i zwyczajny nazywamy najprostszym stacjonarnym ciągiem Poissona.
Najprostszy ciąg posiada specjalne znaczenie a mianowicie przez superpozycję dużej ilości ciągów stacjonarnych i prostych można utworzyć ciąg sumaryczny, który można uważać również za prosty.
Jeżeli ciąg zdarzeń nie posiada następstw, prosty lecz niestacjonarny ciąg, uważa się za niestacjonarny ciąg Poissona. W ciągu takim intensywność zdarzeń X (średnia liczba zdarzeń w jednostce czasu) jest funkcją czasu czyli X = X(t), wówczas gdy dla ciągu najprostszego X = const.
Poissonowski ciąg zdarzeń (stacjonarny jak i niestacjonarny) ściśle jest związany z rozkładem Poissona, liczba zdarzeń ciągu trafiających na dowolny odcinek na osi Ot wykazuje rozkład Poissona (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pewność systemu bez stosowania urządzeń zapasowych.
Załóżmy, że system S składa się z n elementów (węzłów) Ej ,E2,..En. Przypuśćmy również, że znana jest pewność poszczególnych elementów. Należy określić pewność działania systemu. Zależy ona od tego, w jaki sposób elementy uszeregowane są w systemie, jaką funkcję spełnia każdy element i w jakim stopniu sprawność działania każdego elementu jest niezbędna dla działania systemu jako całości (uprawnienia budowlane).
Amortyzacja środków trwałych
W wielu systemach niewystraczająca pewność poszczególnego elementu zostaje zwiększona przez wprowadzenia dublującego (rezerwowego) elementu tzn., że obok np. elementu E! wprowadza się zapasowy elementu Ej który rozpoczyna pracę w systemie w wypadku odmowy elementu Ej. Ilość rezerwowych elementów może być większa od jednego (dublującego).
Najprostszym wypadkiem w sensie obliczeniowym stanowi system prosty - bez elementów rezerwowych. W systemie tym odmowa (awaria) jednego dowolnego elementu w systemie jest równoznaczna odmowie całego systemu (program egzamin ustny). Po analogii do łańcucha kolejnego łączenia przewodników, przerwa jest równoznaczna z rozerwaniem całego łańcucha; będziemy nazywali takie łączenie elementów kolejnym lub logicznym. Pojęcie to dotyczy tylko pewności działania, fizycznie elementy mogą być łączone w sposób dowolny.
Wyrazimy pewność działania systemu za pośrednictwem pewności poszczególnych elementów. Przyjmujemy pewien odcinek czasu (0, r), w ciągu którego ma być zagwarantowana bezawaryjna praca systemu. Jeżeli pewność działania systemu oznaczymy przez P(t), wówczas należy określić znaczenie pewności przy t = r czyli P(r). Mamy więc w tym wypadku do czynienia nie z funkcją lecz z określoną wielkością, wobec tego można argument r pominąć i pewność systemu wyrazić jako P (opinie o programie).
Analogicznie można uczynić dla poszczególnych elementów i wyrazić pewności jako pi, p2,pn Dla bezawaryjnego działania systemu w czasokresie r, musi być taka sama praca poszczególnych elementów.
Amortyzacja jest kosztem wynikającym z zużycia środków trwałych.
Amortyzacja środków trwałych w budownictwie spełnia trzy zasadnicze funkcje:
- miernika zużycia fizycznego oraz wartości przeniesionej przez środki trwałe na produkt,
- składnika kosztów produkcji (segregator aktów prawnych).
narzędzia tworzenia funduszu pieniężnego na reprodukcję prostą środków trwałych. W pierwszym wypadku amortyzacja powinna określać stopień zużycia fizycznego środka trwałego wzgl. przenoszona wartość przez środki trwałe na produkt wskazywać w jakim stopniu następuje pogarszanie się właściwości fizycznych środków trwałych, uczestniczących w procesie wytwarzania (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32