Blog

Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 2
16.01.2019

Stal zbrojeniowa – rodzaje

W artykule znajdziesz:

Stal zbrojeniowa – rodzaje


Przy konstruowaniu niemal wszystkich budynków wykorzystuje się stal zbrojeniową (program na komputer). Służy ona do wzmocnienia betonu, który jest głównym budulcem słupów, stropów, belek czy płyt – do tego celu wykorzystywane są pręty zbrojeniowe. W ten sposób powstaje żelbet, który znajduje się m.in. w ławach fundamentowych, wieńcach stropowych czy nadprożach drzwiowych i okiennych. To, jakie pręty zbrojeniowe będą wykorzystywane do budowy, określa projekt budowlany. Są w nim podane wszystkie niezbędne parametry, takie jak gatunek i klasa stali, a także jej kształt i wymiary. Podczas wykonywania prac budowlanych nie można odejść od założeń znajdujących się w projekcie (program na telefon).
Klasa stali zależy od proporcji pierwiastków, które wykorzystano do produkcji prętów. Klasa A-0 opisuje stal przeznaczoną do konstrukcji wykonywanych z betonu niskiej jakości. Stal pełni w tym wypadku rolę zbrojenia rozdzielczego, konstrukcyjnego lub strzemion w betonowych konstrukcjach. Klasa A-I to stal przeznaczona do obiektów powstających na tzw. niepewnym gruncie, np. narażonych na wstrząsy sejsmiczne (promocja 3 w 1). Tego typu pręty stanowią zbrojenie nośne, a po zabezpieczeniu antykorozyjnym mogą być też wykorzystywane jako element zbrojenia obiektów znajdujących się środowiskach agresywnych lub poddawanych działaniu cieczy czy gazów.

Zbrojenie nośne podłużne

Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 3Klasa A-II gatunek St50B wykorzystywana jest jako zbrojenie nośne. Nie może być spawana łukowo ani zgrzewana punktowo (program na egzamin ustny). Stal klasy A-II gatunek 18G2-b nadaje się do budynków wielokrotnie poddawanych dynamicznym i zmiennym obciążeniom. Cechuje się odpornością na podwyższone temperatury, ciesze i gazy. Klasa A-II gatunek 20G2Y-b to stal stosowana do zbrojeń nośnych, w tym również do konstrukcji, które pracują pod obciążeniem wielokrotnie zmiennym (segregator). Najpopularniejsza jest stal zbrojeniowa A-III gatunek 34G S, która sprawdza się także w obiektach pracujących w podwyższonych temperaturach i pod zmiennym obciążeniem. Stal klasy A-III (20G2VY-b) służy przede wszystkim jako zbrojenie nośne podłużne (opinie).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 8 Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 9 Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 10
Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 11
Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 12 Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 13 Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 14
Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami