Blog
Stan surowy zamknięty
W artykule znajdziesz:
Stan surowy zamknięty
Do stanu kontynuowanego zalicza się wszystkie roboty prowadzone w latach ubiegłych, bez względu na ich stopień zaawansowania, o ile w okresie planu przewidziane są do oddania do eksploatacji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do stanu surowego otwartego zalicza się roboty, które na koniec roku planowanego będą zaawansowane w granicach od urządzenia placu budowy, do pokrycia budynku dachem, ze ścianami działowymi, stropami i schodami, lecz bez stolarki okiennej i drzwi, to jest około 60% wartości budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Stan surowy zamknięty oznacza ok. 80% wartości robót, tj. łącznie z osadzeniem stolarki okiennej i oszkleniem drzwi oraz częścią robót wykończeniowych. Stan ten nie pozwala jednak na oddanie budynku do użytku w okresie planowanym.
Wstawiając budowę obiektu do planu techniczno-ekonomicznego, przedsiębiorstwo musi określić jego stan zaawansowania w okresie planu (uprawnienia budowlane). Powinno również ustalić procent zaawansowania robót, które mają być wykonane. Dla ustalenia kubatury posługujemy się tzw. kubaturą sprowadzoną lub inaczej przeliczeniową. Kubaturę przeliczeniową otrzymujemy mnożąc całą kubaturę budynku przez procent zaawansowania i dzieląc wynik przez 100.
Tak więc mierzenie zadań produkcyjnych przedsiębiorstwa w metrach sześciennych kubatury jest sposobem łatwym. Niestety, miara ta nie jest doskonała. Są bowiem budynki o różnych konstrukcjach, różnym wyposażeniu, wykonywane z różnych materiałów i ograniczenie się do podawania tylko ich kubatury nie odtwarza dokładnie wielkości pracy, którą przedsiębiorstwo ma do wykonania. W tych przypadkach wielkość zadań określamy wartością wykonywanych robót (program egzamin ustny).
Wartość wykonywanych robót (przerób przedsiębiorstwa). Znacznie dokładniej można wyrazić ilość zadań produkcyjnych, oczekujących wykonania, wartością wykonywanych robót w złotych. Wartość tę nazywamy „przerobem”. Przerobem przedsiębiorstwa nazywamy całkowitą kosztorysową wartość wykonywanych robót, tzn. wartość materiałów i prefabrykatów, które zostaną wbudowane, wartość robocizny i pracy maszyn, które zostaną wykonane, oraz wartość kosztów ogólnych w wielkości określonej przepisami.
Przerób przedsiębiorstwa
Przerób przedsiębiorstwa znacznie lepiej charakteryzuje jego zadania produkcyjne. Im bowiem wznoszone budynki będą większe, tym wartość przerobu będzie większa. Im więcej będzie robót przy wykonywaniu 1 m:! budynku, tym wyżej podniesie się wartość przerobu. Wartość przerobu jest do pewnego stopnia miarą uniwersalną. Zgodnie z teorią Marksa, cena jest do pewnego stopnia miarą wartości, a przecież wszystkie dobra i usługi mają swoją wartość i można ją wyrazić ceną (opinie o programie).
Przerobem możemy więc zmierzyć zarówno roboty kubaturowe, jak i niekubaturowe, zarówno produkcję podstawową, pomocniczą, jak i usługi. Nic więc dziwnego, że właśnie w planach techniczno-ekonomicznych podaje się przede wszystkim wartość przerobów.
Jednak przerób przedsiębiorstwa również nie jest miarą doskonałą i nie odtwarza wiernie wielkości pracy, jaką przedsiębiorstwo ma do wykonania, ceny bowiem zmieniają się. W wypadku zmiany jakiejkolwiek ceny, zmienia się natychmiast wielkość przerobu, chociaż ilość robót pozostaje ta sama. Jeżeli jedno przedsiębiorstwo wbuduje materiały droższe, a drugie tańsze, wówczas pierwsze przedsiębiorstwo ma przerób większy, a drugie mniejszy, chociaż ilość robót może być ta sama.
Wielkość przerobu zależy od tzw. profilu robót, czyli rodzajów asortymentów, jakie przedsiębiorstwo ma do wykonania (segregator aktów prawnych).
Przy robotach np. ziemnych, które są „tanie”, wielkość przerobu jest mała, chociaż do ich wykonania ręcznego trzeba przepracować dużo robotniko godzin przy robotach kamieniarskich, które są bardzo drogie, wielkość przerobu jest duża przy małej ilości przepracowanych robotnikogodzin.
Porównując dwa przedsiębiorstwa na podstawie wielkości przerobu, nie można wyciągać wniosków co do wielkości wykonanej pracy. Należy jeszcze wziąć pod uwagę, czy ich profile robót są porównywalne (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32