Blog

Projektant czy kierownik budowy?
W artykule znajdziesz:
Projektant czy kierownik budowy?
Projektant czy kierownik budowy?
Wielu młodych ludzi wybiera obecnie budownictwo jako kierunek swoich studiów. Pociąga ich ciekawa praca w zawodzie i niezłe zarobki. Często też mając w swojej rodzinie budowlańca, kierują się jego opinią. Podejmują więc wyzwanie i po czterech latach studiów przystępują do egzaminu inżynierskiego.
Jednak przed ambitnymi stoją dodatkowe wyzwania. Większość bowiem inżynierów chciałoby zdobyć uprawnienia budowlane, które ułatwią im w przyszłości drogę do awansu. Pozostaje jeszcze tylko wybrać, jakie to mają być uprawnienia, projektowe czy wykonawcze. Od tej decyzji zależy kwestia wyboru rodzaju praktyki zawodowej.
A więc kierownik budowy czy projektant? A może jedno i drugie jednocześnie?
Każdy młody człowiek powinien zastanowić się nad tym, w czym czuje się najlepiej, czy woli pracę z ludźmi, maszynami, organizując i nadzorując prace budowlane, czy raczej woli pracować z dokumentacją projektową. Warto wziąć także pod uwagę zarobki, na pewno wyższe będzie miał kierownik budowy niż projektant. Zaś z drugiej strony projektant nie musi być na placu budowy bez względu na pogodę, tylko siedzi sobie w ciepłym biurze.
Wybór uprawnień jest więc istotny, jednak bez względu na to co się wybierze i tak trzeba przejść jeszcze kilka ważnych etapów. Pierwszym etapem dla przyszłego projektanta jest odbycie rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów i rocznej praktyki na budowie. Zaś dla przyszłego kierownika budowy - półtorarocznej lub trzyletniej praktyki na budowie.
Oczywiście każda praktyka zawodowa musi być potwierdzona przez osobę, która sprawowała opiekę nad praktykantem, jednocześnie posiada uprawnienia w danej specjalności. Wymaganym dokumentem jest oświadczenie potwierdzające odbycie takiej praktyki.
Ostatnim bardzo ważnym etapemjest zdanie egzaminu ze znajomości przepisów prawnych dotyczących systemu budowlanego oraz umiejętności zastosowania zdobytej wiedzy technicznej w praktyce. Egzamin odbywa się w dwóch turach: pierwsza pisemna, druga ustna. Zdany egzamin i przynależność do Izby Inżynierów Budownictwa to ostatnie warunki uzyskania uprawnień budowlanych.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32