Blog

30.05.2018

Projektant czy kierownik budowy?

W artykule znajdziesz:

Projektant czy kierownik budowy?


Kierownik budowy, czy projektant
Kierownik budowy, czy projektant

Projektant czy kierownik budowy?

 

Wielu młodych ludzi wybiera obecnie budownictwo jako kierunek swoich studiów. Pociąga ich ciekawa praca w zawodzie i niezłe zarobki. Często też mając w swojej rodzinie budowlańca, kierują się jego opinią. Podejmują więc wyzwanie i po czterech latach studiów przystępują do egzaminu inżynierskiego.


Jednak przed ambitnymi stoją dodatkowe wyzwania. Większość bowiem inżynierów chciałoby zdobyć uprawnienia budowlane, które ułatwią im w przyszłości drogę do awansu. Pozostaje jeszcze tylko wybrać, jakie to mają być uprawnienia, projektowe czy wykonawcze. Od tej decyzji zależy kwestia wyboru rodzaju praktyki zawodowej.

 

A więc kierownik budowy czy projektant? A może jedno i drugie jednocześnie?


Każdy młody człowiek powinien zastanowić się nad tym, w czym czuje się najlepiej, czy woli pracę z ludźmi, maszynami, organizując i nadzorując prace budowlane, czy raczej woli pracować z dokumentacją projektową. Warto wziąć także pod uwagę zarobki, na pewno wyższe będzie miał kierownik budowy niż projektant. Zaś z drugiej strony projektant nie musi być na placu budowy bez względu na pogodę, tylko siedzi sobie w ciepłym biurze.


Wybór uprawnień jest więc istotny, jednak bez względu na to co się wybierze i tak trzeba przejść jeszcze kilka ważnych etapów. Pierwszym etapem dla przyszłego projektanta jest odbycie rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów i rocznej praktyki na budowie. Zaś dla przyszłego kierownika budowy - półtorarocznej lub trzyletniej praktyki na budowie.


Oczywiście każda praktyka zawodowa musi być potwierdzona przez osobę, która sprawowała opiekę nad praktykantem, jednocześnie posiada uprawnienia w danej specjalności. Wymaganym dokumentem jest oświadczenie potwierdzające odbycie takiej praktyki.


Ostatnim bardzo ważnym etapemjest zdanie egzaminu ze znajomości przepisów prawnych dotyczących systemu budowlanego oraz umiejętności zastosowania zdobytej wiedzy technicznej w praktyce. Egzamin odbywa się w dwóch turach: pierwsza pisemna, druga ustna. Zdany egzamin i przynależność do Izby Inżynierów Budownictwa to ostatnie warunki uzyskania uprawnień budowlanych.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami