Blog

05.05.2022

Stary budynek murowy

W artykule znajdziesz:

Stary budynek murowy

Przykładowe przebiegi drgań budynku w poziomie terenu wywołane przejazdem pociągu towarowego (załadowanego) z prędkością v = 60 km/h Najniekorzystniejsze parametry drgań uzyskano w czasie przejazdu pustego pociągu towarowego z najcięższymi 4 osiowymi wagonami używanymi w zestawach “gdańskich", jadącego z prędkością 50km/h (program uprawnienia budowlane na komputer).

Tego rodzaju drgania mieszczą się w II strefie skali SWD-I. Drgania takie są traktowane jako odczuwalne przez budynek, ale nieszkodliwe dla konstrukcji. Opisane poprzednio uszkodzenia mogą być częściowo przypisane analizowanym wpływom dynamicznym. W obecnym stanie budynek nie wymaga naprawy konstrukcyjnej; jedynie wchodzą w grę naprawy tzw. kosmetyczne (wyprawa, tynki). Nie zachodzi potrzeba oceny szkodliwości drgań w kierunku y (podłużnym), bowiem poziom pomierzonych drgań w tym kierunku jest znacznie niższy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W trakcie wbijania pali Franki pod nowy 11 kondygnacyjny budynek, podlegał drganiom znajdujący się w sąsiedztwie obszaru palowania stary budynek murowy. Jest to budynek mieszkalny, parterowy z mieszkalnym poddaszem, podpiwniczony. Ściany przyziemia są wykonane z cegły i licowane elementami betonowymi; wyżej ściany wykonane są z cegły. Z zewnątrz budynek jest nieotynkowany, wewnątrz są tynki wapienne. Strop między kondygnacyjny jest drewniany, nad piwnicami płyta żelbetowa. Tynki ścian wewnętrznych oraz tynki sufitowe są spękane. Budynek jest zaniedbany, jego stan techniczny należy ocenić jako średni (uprawnienia budowlane).

Do pomiarów drgań zastosowano sejsmografy WEGIK z odpowiednim oprzyrządowaniem. Źródłem drgań budynku było wbijanie rury obsadowej do wykonania pala Franki będącego najbliżej omawianego budynku. Dodatkowym źródłem drgań było wybijanie betonowego “korka" z rury obsadowej po jej wbiciu na żądaną głębokość. Sejsmografy umieszczono w okienkach ścian nośnych piwnic w taki sposób, aby mierzyły składowe poziome drgań budynku w kierunkach x iy równoległych odpowiednio do osi poprzecznej i podłużnej budynku (program egzamin ustny).

Uderzenia młota kafara

Rozmieszczenie sejsmografów w budynku i usytuowanie wbijanego pala względem badanego budynku (w odległości 32 m od budynku). W trakcie wbijania rury obsadowej nie prowadzono ciągłej rejestracji drgań, lecz wykonywano po jednej serii pomiarowej przy wybranych zagłębieniach rury w gruncie w zależności od jego uwarstwienia. Na każdą serię składały się po cztery uderzenia młota kafara kolejno z wysokości 2, 4, 6 i 8 m. Wysokość eksploatacyjna spadania młota kafara wynosiła od 5 do 6 m. Całkowite zagłębienie rury wynosiło 13,0 m (opinie o programie).

Analizowano wszystkie zarejestrowane przebiegi drgań tj. od każdego uderzenia młota kafara tak w trakcie zagłębiania rury obsadowej jak i wybijania “korka". W każdym przebiegu wyróżniono maksymalną amplitudę (dmax) i odpowiadającą jej częstotliwość (/*). Pierwsze uderzenia młota (co spowodowało wstępne zagłębienie rury) wykorzystano do ustalenia właściwych zakresów pracy aparatury (segregator aktów prawnych).

Na rys. 9.5 pokazano przykładowe przebiegi drgań od wbijania rury obsadowej i wybijania betonowego “korka". Najintensywniejsze drgania pomierzono w kierunku x w trakcie wbijania rury obsadowej przy zagłębieniu h = 3,5 m (z wysokości H = 8.0 m). Dla eksploatacyjnej wysokości spadania młota H = 5 m wartość d x max spada do 9,5 pm . Tak więc przy zmniejszeniu H z 8 m do 5 m a więc o 37,5% następuje spadek d x max tylko o 6%.

Budynek kwalifikuje się do zastosowania skali SWD-I wg normy PN- 85/B-02170. Parametry drgań uzyskane przy maksymalnej eksprymentalnie zastosowanej wysokości spadania młota H = 8 m mieszczą się w I strefie w/w skali. Drgania takie traktuje się jako nieodczuwalne przez budynek i nie są one szkodliwe dla jego wytrzymałości (promocja 3 w 1). Dla eksploatacyjnej wysokości spadania młota H = 5 m poziom amplitud drgań będzie jeszcze nieco mniejszy. Wbijanie rur obsadowych następnych pali rozmieszczonych dalej wzbudzać będzie niższy poziom drgań. Od wybijania betonowego “korka" otrzymano nieco większe maksymalne amplitudy drgań, ale o niższych częstotliwościach odpowiadających

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami