Blog

29.07.2020

Stateczność wieży

W artykule znajdziesz:

Stateczność wieży

Stateczność wieży

Stateczność wieży zapewniają cięgna kotwiące ją w trzonie, dociągane stale za pomocą śrub rzymskich, w odstępach pionowych co 10 m i w układzie poziomym jak na rysunku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Miejsca uchwycenia pierścieni przez wielokrążki są ich punktami podparcia, obciążenia działają w miejscach ułożenia belek pomostu. Element pierścienia podlega ściskaniu, zginaniu i skręcaniu. Siły ściskające SX przenoszą się poprzez stężenia pierścieni i wraz z siłą S2 działają na ramę wewnętrzną i wieżę. Pręty zawieszenia wymiaruje się na siłę ZI.
Uwagi o obliczeniach statyczno-wytrzymałościowych elementów konstrukcji głowicy zmechanizowanej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W obliczeniach uwzględnia się efektywnie występujące największe obciążenie oraz kombinacje najniekorzystniejszych przypadków obciążeń. Elementy konstrukcji stalowej wymiaruje się na podstawie norm budowlanych (aktualnie PN-62 B-3200), a elementy mechaniczne wg norm mechanicznych. Należy stosować maksymalne współczynniki pewności, gdyż głowica pracuje w trudnych warunkach. Celowe jest prowadzenie próbnych montaży i obserwacje w czasie budowy, aby eliminować i naprawić powstające uszkodzenia mechaniczne lub nadmierne odkształcenia (uprawnienia budowlane). W przypadku opisywanych w poprzednich rozdziałach głowic wykonywano również próbne montaże oraz sprawdzające pomiary naprężeń w wykonanych elementach wieży i głowicy.
Niektóre typy wież chłodniczych o kształtach nie nadających się do zastosowania deskowań ślizgowych są wykonywane w deskowaniach do jednorazowego wykorzystania. Jeśli buduje się kilka jednakowych wież, to deskowanie można wykorzystać kilkakrotnie.

Wieża ma wysokość około 34,00 m i dolną średnicę około 38,00 m, średnica górnego otworu wynosi 22,00 m (program egzamin ustny).
Rusztowanie w postaci wiązarów trójkątnych drewnianych oparto na górnej powierzchni dolnej części powłoki wieży. Rusztowanie to służyło nie tylko do oparcia deskowania z tarcz drewnianych, ale też pomostów roboczych wokół wieży. Deskowanie wewnętrzne oparto na wielokondygnacjowym rusztowaniu stojakowym. Do montażu rusztowań i deskowań zastosowano żurawie. Ukośne słupy podpierające wieżę wykonano w deskowaniu do jednorazowego wykorzystania.

Średnica dużych kominów wywiewnych

Powszechnie stosowana w budownictwie metoda wykonywania na mokro żelbetowych płaszczy chłodni kominowych hiperboloidalnych polega na zastosowaniu deskowań przestawnych oraz rusztowań pomocniczych. Wykonanie płaszcza chłodni kominowej, ze względu na jego znaczne, kilkudziesięciometrowe średnice, wiąże się ściśle z wykonaniem rusztowania wieży usytuowanej w pionowej osi budowli łącznie z pomostami łącznikowymi przeznaczonymi dla pionowego i poziomego transportu materiałów i załogi jak również dla pomiaru zmiennych promieni okręgu montowanych każdorazowo pasów deskowań (opinie o programie).

Średnica dużych kominów wywiewnych w dolnej podstawie wynosi ok 80 m w górnej strefie ok. 44 m, natomiast wysokość sięga 100 m. Wielkości te zależą od przyjętej wydajności chłodni. W powyższym przypadku wymiary odnoszą się do chłodni o wydajności 27 000 rrWgodz (segregator aktów prawnych).
Tego typu chłodnie kominowe zrealizowane zostały u nas w kraju przez Przedsiębiorstwo Budowy Chłodni w Gliwicach na terenie elektrowni w Turoszowie i Łagiszy.
Do budowy kominów wywiewnych chłodni hiperboloidalnych lub stożkowych stosuje się cztery podstawkowe rodzaje urządzeń, a mianowicie: rusztowania stałe, rusztowania wiszące przestawne, deskowania przestawne stalowe lub drewniane oraz dźwigi z pomostami transportowymi, zmontowanymi w wieży w kształcie krzyża w rzucie poziomym.

Deskowanie przestawne. Tarcze deskowań przestawnych są znormalizowane, a wymiary ich przy jednometrowej wysokości betonowanego pasa płaszcza komina wynoszą dla tarcz stalowych 50×100 cm, zaś dla drewnianych 100×100 cm (promocja 3 w 1).

Tarcze stalowe deskowania wykonane są z blachy oraz kształtowników stalowych usztywniających płaszczyznę blachy. Tarcze drewniane składają się z ramki drewnianej oraz poszycia z desek.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami