Blog

06.04.2023

Wielkość dobowych wahań temperatury

W artykule znajdziesz:

Wielkość dobowych wahań temperatury

Z zasady pracy węzła pełnoszeregowego, którego schemat ideowy, wynika, że obliczeniowe zapotrzebowanie wody sieciowej oraz wydajności wymienników ustala się dla średniego dobowego rozbioru ciepłej wody (program uprawnienia budowlane na komputer). W związku z tym zapotrzebowanie wody sieciowej oraz wydajności cieplne wymienników są mniejsze niż w węzłach pozostałych typów.

Wielkość dobowych wahań temperatury wewnętrznej ogrzewanych obiektów, wywołanych pracą węzła pełnoszeregowego, zależy z jednej strony od wartości względnego zapotrzebowania ciepła dla potrzeb ciepłej wody /umax, przyjętego rodzaju regulacji centralnej i miejscowej, a z drugiej strony od bezwładności cieplnej budynku, rodzaju instalacji centralnego ogrzewania oraz warunków klimatycznych.

Wspomniane wahania temperatur wewnętrznych ograniczają zakres stosowania węzłów szeregowych. Do tej pory nie ma zgodności poglądów co do granicy stosowalności omawianych rozwiązań. W ostatniej wersji projektu wytycznych projektowania instalacji ciepłej wody stwierdzono, że jeśli pmax <0,7, a budynek mieszkalny nie ma zbyt dużego przeszklenia i lekkiej konstrukcji budowlanej, można stosować węzły pełnoszeregowe bez zasobników ciepłej wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W świetle rozważań widać, że nie została do tej pory w sposób nie budzący wątpliwości ustalona granica stosowania węzłów pełnoszeregowych. Pamiętać jednak należy, że obecne budownictwo mieszkaniowe charakteryzuje się małymi pojemnościami cieplnymi przegród oraz stosunkowo dużymi wysokościami, z którymi związane są okresowe spadki temperatur wewnętrznych wywołane działaniem wiatru. Ponadto przy stosowaniu regulacji zarówno centralnej, jak i miejscowej występować będą pewne regulacyjne uchyby temperatur wewnętrznych (uprawnienia budowlane).

Nałożenie się ujemnych uchybów temperatur wywołanych tymi przyczynami na uchyby wynikające z zasady pracy węzła może często doprowadzić do znacznego wychłodzenia pomieszczeń. Wydaje się również, że w budynkach wyposażonych w jednorurowe instalacje centralnego ogrzewania, szczególnie wrażliwe na warunki zasilania, węzły pełnoszeregowe nie będą mogły znaleźć zastosowania (program egzamin ustny).

Pompa cyrkulacyjna

Schemat funkcjonalny węzła pełnoszeregowego bez zasobników. W schemacie tym regulacja temperatury ciepłej wody odbywa się za pomocą termostatycznego zaworu dwudrogowego 1 z czujnikiem 2 umieszczonym w przewodzie ciepłej wody na wyjściu z wymiennika II stopnia. Dwudrogowy zawór termostatyczny stanowić może regulator bezpośredniego działania (przy mniejszych średnicach) lub dwupołożeniowy zawór elektromagnetyczny sterowany dwunastawnym termostatem (opinie o programie).

Pompa cyrkulacyjna sterowana jest termostatem dwunastawnym 3, którego czujnik umieszczono na głównym przewodzie cyrkulacyjnym w sposób bezpośredni, lub przy obciążeniach prądowych wyższych od dopuszczalnego obciążenia styków termostatu za pośrednictwem stycznika 4. Przy małych rozciągłościach instalacji wewnętrznej omawiany węzeł może współpracować z instalacją cyrkulacji grawitacyjnej. Węzeł cieplny należy zaopatrzyć w zawory bezpieczeństwa usytuowane przed lub za węzłem (punkty A i B), zgodnie z wymaganiami normy PN-67/B-02440 (segregator aktów prawnych).

Węzły równoległe i szeregowo-równoległe z zasobnikami ciepłej wody użytkowej. Omawiając węzły z zasobnikami ciepłej wody konieczne jest wprowadzenie ich klasyfikacji oraz zdefiniowanie pewnych podstawowych pojęć.

Ze względu na wielkość zasobnika ciepła można dokonać następującego podziału węzłów:

  1. węzły o pełnej akumulacyjności,
  2. węzły o ograniczonej akumulacyjności, ze względu na konstrukcję:
  3. węzły z wymiennikiem zatopionym w zasobniku,
  4. węzły z zasobnikiem wydzielonym (promocja 3 w 1).

 Przez pojęcie węzła o pełnej akumulacyjności rozumie się taki węzeł, w którym pojemność zasobników może zapewnić stałe zapotrzebowanie wody sieciowej (lub ogólnie czynnika grzejnego) oraz stałość jej temperatur za wymiennikiem w okresie całej doby przy zmiennym rozbiorze ciepłej wody. Natomiast węzeł o ograniczonej akumulacyjności nie może spełnić tych wymagań ze względu na zbyt małą pojemność zasobnika.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami