Stolarka balkonowa

Stolarka balkonowa
Stolarka balkonowa

W stolarce balkonowej dość często przyczyną przeciekania jest również styk pasa progowego ościeżnicy z górną powierzchnią płyt balkonowych. Zdarza się również, że poziom podłogi balkonowej jest zbyt wysoki. Sytuacja taka istnieje np. w budynku Kleyfja, gdzie pas progowy ościeżnicy wystaje minimalnie nad płytę balkonową (program uprawnienia budowlane na komputer).

W tym przypadku w Warszawie zaproponowano wykonanie następujących prac naprawczych:

 • ścięcia zniszczonego progu ościeżnicy i osadzenia progu metalowego z płaskownika,
 • wykucia wzdłużnej bruzdy o wymiarach np. 2,5 X 2,5 cm w odległości ok. 3 cm od drzwi w płycie balkonowej,
 • zaklejenia styku płyty balkonowej z progiem ościeżnicy taśmą izo- folii, a następnie pokrycie fartuchem z blachy, który należy przybić gwoździami na powierzchni drewnianego progu.

Fartuch powinien ściśle przylegać do progu metalowego. Drugą krawędź fartucha należy wcisnąć w przygotowaną bruzdę i wypełnić ją asfaltem. Izofolię i fartuch blaszany należy przy ościeżach bocznych odgiąć do góry i wprowadzić do podcięcia (wydry) w ościeżach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W Łodzi w budynkach Kleyffa zachodziła konieczność podwyższenia progu ościeżnicy nad poziom płyty balkonowej, tak aby można było prawidłowo wykonać obróbkę blacharską na styku ościeżnicy z płytą balkonową. Podwyższenie progu uzyskano przez ułożenie nowego progu i połączenie go z istniejącym dolnym ramiakiem na wręby.

Wykucia bruzd

Zalecono tu wykonanie następujących prac naprawczych:

 • usunięcia metalowego płaskownika z dolnego ramiaka ościeżnicy,
 • zestrugania dolnego ramiaka i wykonanie wrębu (uprawnienia budowlane),
 • wykonania nowego progu o wysokości i profilu dostosowanych do nowego kształtu przygotowanego starego progu,
 • ułożenia na warstwie Olkitu nowego progu i przybicie go gwoździami,
 • rozkucia szczelin między ramiakiem ościeżnicy i płytą balkonową, odpylenie sprężonym powietrzem i wypełnienie Olkitem,
 • wykucia bruzd o wymiarach 4X2,5 cm na całej długości płyty balkonowej w celu przymocowania wywiniętej krawędzi taśmy Denso i obróbki blacharskiej.
 • przyklejenia taśmy Denso i zamocowanie wraz z obróbką blacharską do ościeżnicy za pomocą gwoździ i do płyty balkonowej za pomocą wstrzelonych kołków stalowych,
 • odpylenia bruzdy sprężonym powietrzem i wypełnienie Olkitem,
 • pomalowania dwukrotnie farbą olejną nowego progu i obróbki blacharskiej wraz z powierzchnią wypełniającego Olkitu,
 • usunięcia istniejących okapników blaszanych z dolnych ramiaków drzwi, przycięcie na potrzebną długość i wykonanie nowych wrębów oraz osadzenie okapników blaszanych (program egzamin ustny),
 • zamocowania uszczelek z profili gumowych za pomocą kleju Butapren i gwoździ 1″ w progu i przylgach pionowych od strony zewnętrznej,
 • przystrugania wrębów i dopasowanie skrzydeł drzwi do ościeżnicy oraz regulacja, naprawa lub wymiana zawias i okuć (opinie o programie).

Przy likwidacji przecieków przez stolarkę okienną należy wykonać następujące prace:

 • poprawić styk przylgi ze skrzydłem okiennym przez odpowiednie do- gięcie zawias lub przez zastosowanie listwy zewnętrznej w sposób opisany dla stolarki balkonowej,
 • w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności kanalików dekompresji, którymi przedostająca się do wnętrza część wody ma spływać na dół i wychodzić na zewnątrz, wykonać tuż przy progu ujścia (bruzdy) na szerokości przylgi wysokość 5 mm, wychodzące na zewnątrz poza środkowy profil progowy,
 • w celu zapewnienia prawidłowego odprowadzenia wody wnikającej we wręby oraz w celu naprawienia i uzupełnienia zniszczonego środkowego profilu progowego wstawić - odcinkami lub na całej długości - metalowy profil z płaskownika (segregator aktów prawnych). Odcinki płaskownika należy osadzić w narożach oraz w przymyku w ten sposób, aby wystawały one ok. 2-3 mm nad istniejący występ progu. W narożach należy wpuścić odcinki płaskownika również w pionowe ramiaki ościeżnic (stojaki) (promocja 3 w 1).

38 478

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2022 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Dodaj wpis:


38 478

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2022 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !