Blog
Stop skalenia
W artykule znajdziesz:
Stop skalenia w porcelanie zawiera praktycznie, oprócz składnika potasowego, duże ilości składnika sodowego. Mieszanina eutektyczna albitu z krzemionką tworzy się w temperaturze 10G2°C. Wspólny udział albitu i mikroklinu tworzy eutektyk w temperaturze 956°C, a obecność domieszek anortytu i składnika żelazowego zmniejsza tworzenie się stopu w temperaturze do 900°C. Należy przypuszczać, że począwszy od tej temperatury rozpoczyna się rozpuszczanie krzemionki i meta- kaolinu w stopie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kinetyka rozpuszczania się kwarcu w stopie została zbadana przez Berensa i Hennickego. Kwarc nadaje stopowi skalenia lepkość, sprzyja zwiększeniu zakresu temperatur wypalania, zwiększa wytrzymałość czerepu nie powodując przy tym konieczności takiego podwyższenia temperatury wypalania, które jest nieodzowne w przypadku zastąpienia kwarcu korundem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wzbogacenie stopu w krzemionkę w miarę wzrostu temperatury wypalania może być rozpatrywane od strony równowag fazowych jako przejście składu tych obszarów z pola mulitu (gdzie znajduje się punkt odpowiadający przeciętnemu składowi porcelany) w pole krystobalitu. Przejściu takiemu powinna towarzyszyć resorpcja punktowych kryształów mulitu z metakaolinitu, znajdujących się w pobliżu obszarów bardzo kwaśnego szkła krzemionkowego. Następuje wtedy etap rozpuszczania się tej części mulitu (uprawnienia budowlane).
Równocześnie idiomorficzne igiełkowate kryształy mulitu, powstałe w strefie byłych ziaren skalenia, rosną nadal, wzajemnie przeplatając się, kosztem przedłużającej się dyfuzji jonów glinowych. Skład chemiczny takich obszarów powstaje w dalszym ciągu w polu mulitu, przesuwając się jednak w kierunku większej koncentracji tlenku glinowego (program egzamin ustny). Dlatego nie należy tej części procesu tworzenia się mulitu w porcelanie rozpatrywać jako rekrystalizacji dużych kryształów mulitu kosztem kryształów drobnych; mechanizm topienia się punktowych kryształów mulitu i mechanizm wzrostu dużych „wtórnych” igiełkowych kryształów mulitu są niezależne, o ile przebiegają w różnych obszarach (opinie o programie).
Nasycenie obszaru
W miarę nasycania obszaru stopu tlenkiem glinowym następuje w wysokich temperaturach (powyżej 1450°C) przejście składu fazy ciekłej szkła tego obszaru (byłego ziarna skalenia) przez linię dwuskładnikowych eutektyków i w nowym polu może również rozpocząć się resorpcja tych „wtórnych” kryształów mulitu. Jednak rozpuszczenie to praktycznie następuje i kompozycje porcelany zawierającej tlenek glinowy zachował ją swoją teksturę postaci szkła, mulitu i korundu (segregator aktów prawnych).
Skaleń wpływa na deformację masy porcelanowej podczas wypalania. Deformację obserwuje się w temperaturze 1250°C, kiedy proces tworzenia się mulitu jeszcze jej nie przeciwdziala w pełnym stopniu. W Związku z tym w’ temperaturze 1320°C tworzywo porcelanowe staje się bardziej odporne, w szczególności to, które zawiera więcej skalenia potasowego. Według Filinciewa skłonność masy do deformacji w czasie wypalania zilustrowana jest w postaci „pomostu” na krzywej odkształceń, przy obciążeniu 0,02 MPa (0,2 kG/crn2).
Im większa jest lepkość fazy ciekłej szkła w porcelanie i im intensywniej przebiega av nim tworzenie się mulitu, tym dłuższy jest „pomost”. W tworzywach zawierających szkło o wąskim zakresie temperatur topnienia można zaobserwować na wykresie zamiast „pomostu” pewne wygięcie. Z takiej masy nie należy produkować wyrobów dużych i wyrobów z wystąjącymi brzegami (promocja 3 w 1).
Do produkcji porcelany nie jest wskazane drobne przemielanie skalenia. Optymalny przemiał charakteryzuje się pozostałością 0,3% na sicie nr 009. Na podstawie doświadczeń Jegoroiv ustalił optymalny skład ziarnowy skalenia, który wynosi: 0,85% ziaren powyżej 0,05 mm, 29,08% ziaren 0,05-0,01 mm i 69,9% ziaren poniżej 0,01 mm. Przy takim przemiale porcelana uzyskuje najlepszą wytrzymałość mechaniczną i dielektryczną. Aby uzyskać optymalny przemiał skalenia w młynie kulowym należy zachować następującą kolejność dozowania: najpierw miele się kwarc, a następnie dodaje skaleń.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32