Blog
Stopień wykończenia powierzchni monolitycznych
W artykule znajdziesz:
Stopień wykończenia powierzchni monolitycznych elementów konstrukcji w etapie robót stanu surowego zależy od rodzaju stosowanych form. Formy przestawne o gładkim poszyciu zapewniają uzyskanie gładkiej i równej powierzchni ścian i stropów, a ślizgowe z reguły nieciągłej z „ząbkami” (program uprawnienia budowlane na komputer). Brak ciągłości powierzchni ścian wykonanych w dobrze zmontowanych formach przestawnych może nastąpić jedynie w miejscach przerw betonowania, gdzie mogą wystąpić różnice w odkształceniach tych form.
Rodzaj uzyskanej powierzchni ścian decyduje o pracochłonności ich wykończenia. Przy zastosowaniu form ślizgowych niezbędne jest tynkowanie ścian (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zastosowanie form przestawnych pozwala na eliminację pracochłonnego tynkowania ścian i stropów, jednak pod warunkiem że powierzchnie poszycia deskowań są odpowiednio gładkie, a krawędzie połączeń płyt wyrównane. Roboty wykończeniowe można wtedy ograniczyć do usunięcia wycieków zaprawy lub drobnych nierówności w miejscach połączeń płyt form przez szlifowanie, a następnie szpachlowanie. Pracochłonność tych robót można wydatnie zmniejszyć przez przystąpienie do nich bezpośrednio po demontażu form (uprawnienia budowlane).
Dalszym bardzo istotnym czynnikiem zmniejszającym ilość robót wykończeniowych jest sposób prowadzenia instalacji. Zaleca się jako regułę prowadzenie instalacji równolegle z robotami betonowymi. Podstawowym wymaganiem stawianym przy projektowaniu konstrukcji jest zapewnienie jej bezpieczeństwa i odpowiednich walorów użytkowych. Sprawdzenie, czy wymaganie to zostało spełnione, jest przedmiotem obliczeń (program egzamin ustny).
Budynek powinien stanowić sztywny przestrzennie ustrój, geometrycznie niezmienny. Odkształcenia poszczególnych elementów budyrku w trakcie wznoszenia, a następnie jego użytkowania powinny być możliwie małe i nie powinny im towarzyszyć rysy nadmiernej szerokości.
Szerokości rozwarcia rys
Obliczenia spełniają ogromnie istotną rolę w projekcie konstrukcji. Jest to jednak już drugi etap projektowania. Etapem pierwszym jest określenie układu konstrukcyjnego budynku i wybór schematu statycznego, dostatecznie dobrze odwzorowującego pracę tego układu, a następnie dobór wymiarów poszczególnych elementów konstrukcji, ich ukształtowania i sposobu połączeń (opinie o programie).
Projektując elementy konstrukcji należy mieć na uwadze nie tylko przyjęty schemat statyczny, lecz także niedokładności wykonania konstrukcji, uproszczenia lub pominięcie w obliczeniach niektórych oddziaływań, w szczególności odkształceń elementów konstrukcji. Można tu np. wymienić wpływ niedokładności usytuowania elementów względem siebie, projektowanie zbrojenia podporowego elementów wymiarowanych jako wolne podparte, a w rzeczywistości częściowo utwierdzonych, projektowanie zbrojenia przeciw kurczowego ścian (segregator aktów prawnych). Ponadto należy uwzględnić uwarunkowania technologiczne narzucane konstrukcji przez specyfikę poszczególnych faz produkcji, transportu i montażu prefabrykatów lub faz wykonywania konstrukcji monolitycznych. Respektowanie tych uwarunkowań decyduje w znacznym stopniu o prawidłowości projektu.
W obliczeniach główną uwagę poświęca się z reguły wyznaczaniu sił wewnętrznych i konfrontacji ich wielkości z nośnością konstrukcji. Przedmiotem obliczeń są również niektóre z odkształceń, np. ugięcia stropów. Sprawdzenie szerekości rys w stropach na ogół nie jest potrzebne (promocja 3 w 1). W stropach stosowanych w budownictwie ogólnym średnice prętów zbrojenia są z reguły małe, tak że dopuszczalne szerokości rozwarcia rys nie są przekroczone. Szerokości rozwarcia rys są natomiast istotne przy określaniu zbrojenia przeciwdziałającego rysom skurczowym, przy określaniu odstępów między dylatacjami itp.
Jak już poprzednio powiedziano, wymiary i kształt elementów zależą w dużej mierze od nic konstrukcyjnych wymagań użytkowych (akustyka, izolacja cieplna, ognioodporność), jak i warunków wykonania, co trzeba mieć na uwadze przy kształtowaniu tych elementów.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32