Blog

07.01.2021

Stopy fundamentowe w planie

W artykule znajdziesz:

Stopy fundamentowe w planie

 

Stopy fundamentowe w planie

Celowe i dopuszczalne mogą się okazać także inne rozwiązania, jak np. mijankowe usytuowanie nowych stóp fundamentowych w planie, w stosunku do stóp istniejących, bądź też posadowienie nowych fundamentów płycej niż starych. Będzie to oczywiście zależne od warunków technologicznych, gruntowych i konstrukcyjnych. Jeśli między dobudowywaną częścią i częścią istniejącą jest przewidywana komunikacja, a szczególnie, gdy nowa część ma stanowić powiększenie wolnej przestrzeni części starej, należy podłogi w obu częściach wykonać na jednakowym poziomie (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przypadku, gdy takie rozwiązanie jest niemożliwe, połączenie między obydwiema częściami należy zapewnić za pomocą odpowiedniej do potrzeb użytkowych pochylni. Stosowanie stopni, szczególnie przy niewielkiej różnicy poziomów, jest niebezpieczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Celem nadbudowy może być:
a) podwyższenie gabarytów wnętrza hali, budynku parterowego lub ostatniej kondygnacji budynku piętrowego,
b) dobudowanie jednej lub więcej kondygnacji budynku.

W pierwszym przypadku zagadnienie sprowadza się do podwyższenia podpór ustroju nośnego i do wykonania albo nowego przekrycia, albo podniesienia starego na nową wysokość.
Rozwiązanie podwyższenia podpór zależy od rodzaju istniejącej konstrukcji. W konstrukcji szkieletowej zwykle górne końce zewnętrznych słupów są nakryte wieńcem, który może być wyprofilowany w formę gzymsu (uprawnienia budowlane). Ze względów konstrukcyjnych raczej należałoby unikać całkowitego likwidowania takiego wieńca, jeśli wymagania użytkowe, np. oświetleniowe, na to pozwalają.
Korzystniej jest końce podwyższonych podpór skotwić nowym wieńcem, ewentualnie skuwając jedynie w dawnym wieńcu pewne wystające fragmenty gzymsu.

W takim przypadku należyte zamocowanie nowych części podwyższonych podpór natrafia jednak na trudności; zwykle najwłaściwsze jest tu wykonanie połączeń za pomocą stalowych nakładek lub chomąt oraz śrub, przeprowadzonych przez otwory przekute w betonie (program egzamin ustny).
Gdy górne końce istniejących słupów, stanowiące podparcie wiązarów, są wolne, to ich przedłużenie wymaga odpowiedniego odkucia zbrojenia podłużnego, aby móc do niego należycie przymocować zbrojenie w nadbetonowywanych częściach słupów.

Podnoszenie przekryć

Jeśli podwyższone przekrycie pozostaje takie samo, to obciążenia pionowe przypadające na podpory praktycznie nie ulegają zmianie, o ile oczywiście w zmienionych warunkach nie dojdą nowe obciążenia, wynikające z potrzeb produkcyjno-użytkowych. Zmianie ulegają natomiast obciążenia poziome od parcia wiatru, a ponadto mogą ulec zwiększeniu długości wyboczeniowe słupów (opinie o programie).
Przy zmianie rodzaju przekrycia może się w istotny sposób zmienić obciążenie pionowe budynku, co będzie miało wpływ na warunki pracy ustrojów podpierających.
O ile podwyższenie budynku jest stosunkowo niewielkie i obciążenia nie ulegają większym zmianom, to, po obliczeniowym sprawdzeniu konstrukcji w nowych warunkach, może się okazać, że istniejące ustroje podpierające oraz ich fundamenty będą w dalszym ciągu bezpiecznie spełniały swoje zadania (segregator aktów prawnych).

W innym przypadku zachodziłaby potrzeba wzmocnienia podpór i być może nawet fundamentów, co z uwagi na trudności wykonawcze i koszty mogłoby się okazać w określonych warunkach nieopłacalne. W związku z tym, dość wczesne rozpoznanie wstępne oraz kompleksowe i szczegółowe studia techniczno-ekonomiczne tych zagadnień są dla poszczególnych przypadków nieodzowne.
Podnoszenie przekryć należy do kategorii prac trudnych i niebezpiecznych, o czym mogą świadczyć różne awarie, jakie miały miejsce przy wykonywaniu takich robót.

Toteż prace związane z podnoszeniem przekryć wymagają dokładnego przemyślenia ich kolejnych faz realizacji, opracowania szczegółowego projektu organizacji robót i stałego nadzoru doświadczonego kierownictwa (promocja 3 w 1).
W przypadku podwyższania budynku o dodatkowe kondygnacje, wzrasta obciążenie istniejących ustrojów nośnych i fundamentów.

Jeżeli w projekcie pierwotnym nadbudowa budynku nie była przewidziana, to najczęściej konstrukcja budynku nie ma takich zapasów wytrzymałościowych, które dopuszczałyby bezpieczne przeniesienie obciążeń od dodatkowych kondygnacji. Do wyjątków można zaliczyć niektóre starsze obiekty, ale tu znów trzeba uwzględnić aktualny stan użytych materiałów, który z upływem lat mógł ulec zmianom.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami