Blog
Stosowanie środków chemicznych do uzdatniania wody
W artykule znajdziesz:
Stosowanie środków chemicznych do uzdatniania wody
Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 27.01.1994 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu środków chemicznych do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków znajduje zastosowanie do wszystkich pracodawców zajmujących się uzdatnianiem wody i oczyszczaniem ścieków za pomocą środków chemicznych.
Przepisy ogólne
Przy stosowaniu środków chemicznych może być zatrudniona tylko osoba pełnoletnia z brakiem przeciwwskazań do pracy z takimi środkami oraz posiadająca odpowiednie przeszkolenie w zakresie higieny i bezpieczeństwa. Pracodawca zobowiązany jest także do stosowania rozwiązań technicznych i organizacyjnych, które zapobiegną powstania negatywnych skutków pracy.
Praca w zbiornikach do przechowywania środków
Wykonywanie prac w zbiornikach przeznaczonych do przechowywania środków chemicznych powinno odbywać się na pisemne polecenie pracodawcy lub osoby upoważnionej, a prace prowadzone wewnątrz zbiornika muszą ponadto być przeprowadzane zgodnie z wymaganiami technicznym i organizacyjnymi zawartymi w rozporządzeniu.
Magazynowanie i stosowanie substancji
W rozporządzeniu znajdują się także dokładne wytyczne odnoszące się do magazynowania i stosowania takich substancji jak chlor, podchloryn sodowy, wapno chlorowane, siarczan glinowy żelazowy, chlorek żelazowy, wapno, fluorokrzemian sodowy, kwas fluorokrzemowy, ozon, kwas siarkowy, kwas solny, wodorotlenek sodu, a także krzemian sodowy oraz węgiel aktywny.
Dokładne wymagania
Rozporządzenie wyraźnie wyznacza warunki magazynowania poszczególnych substancji. W zależności od specyfiki danych środków, musza być one przechowywane w magazynach o specjalnych właściwościach. Rozporządzenie reguluje nie tylko kwestie dotyczące samego usytuowania magazynu, ale także poziomu wilgotności, wykonania drzwi do pomieszczeń, wentylacji czy nawet specjalnych przegród oddzielających poszczególne pomieszczenia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32