Blog

21.11.2022

Straty ciepła z pomieszczenia

W artykule znajdziesz:

Straty ciepła z pomieszczenia

W warunkach ustalonego przepływu ciepła, przy istniejącej różnicy temperatur powietrza wewnątrz pomieszczeń i powietrza zewnętrznego, o zapewnieniu warunków komfortu cieplnego decydują: izolacyjność termiczna przegród (głównie zewnętrznych) oraz wydatek urządzeń grzejnych. W każdej chwili powinna się bilansować ilość wytworzonego ciepła z ilością traconego z pomieszczenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Straty ciepła z pomieszczenia do powietrza zewnętrznego są sumą strat ciepła przez przenikanie i na ogrzanie powietrza wentylacyjnego. Przy zmiennej w czasie temperaturze powietrza zewnętrznego, istnieje konieczność zapewnienia stałej temperatury w pomieszczeniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ciepło wytwarzane poza pomieszczeniem ogrzewanym, tj. w kotłowniach lokalnych, osiedlowych lub elektrociepłowniach, wymaga regulacji centralnej, która umożliwia zmianę oddawania ciepła przez powierzchnie grzejne dzięki zmianie temperatury zasilania. Regulacja centralna nie jest płynna i wywołuje pewne zmiany wartości temperatury powietrza w pomieszczeniu, łagodzone przez pojemność cieplną przegród i przedmiotów znajdujących się wewnątrz pomieszczenia (uprawnienia budowlane).

Drugim podstawowym czynnikiem kształtującym warunki komfortu cieplnego jest izolacyjność termiczna ścian stykających się z powietrzem zewnętrznym. W normie PN-82/B-02020 maksymalne współczynniki przenikania ciepła zostały znacznie obniżone w stosunku do obowiązujących do niedawna. Dotyczy to głównie wszystkich przegród zewnętrznych (ściany, stropodach, strop poddasza) o obliczeniowej temperaturze wewnętrznej tt ^ 16°C (program egzamin ustny).

Podobnie ograniczono maksymalne wartości współczynników k dla podłóg i ścian stykających się z gruntem oraz dla okien, świetlików i drzwi. Zwiększenie izolacyjności przegród zewnętrznych wpływa korzystnie nie tylko na ograniczenie strat ciepła z pomieszczeń, ale i na zwiększenie stateczności cieplnej przegród i pomieszczeń; podnosi się wówczas temperatura wewnętrznych powierzchni przegród. Zabezpiecza to przed możliwością wystąpienia powierzchniowej kondensacji pary wodnej oraz podnosi tzw. temperaturę odczuwalną (opinie o programie).

Kondensacja pary wodnej

Przykładowo, dla ściany zewnętrznej w III strefie klimatycznej (te = 20°C) i temperaturze w pomieszczeniu = +20°, przy uprzednio obowiązującym dopuszczalnym współczynniku przenikania ciepła kmax = 1,16 W/(m2-K), obliczeniowa temperatura na wewnętrznej powierzchni wynosiła 14,4°C (segregator aktów prawnych). Przy obecnie obowiązującej wartości współczynnika kmax = 0,75 W/(m2-K), temperatura będzie wynosiła 16,4°C. Wzrost temperatury o 2°C jest bardzo istotny, chociażby z punktu widzenia możliwości wystąpienia kondensacji pary wodnej na wewnętrznych powierzchniach przegrody. Dla powyższych warunków, przy wzroście wilgotności względnej powietrza np. do 75%, temperatura punktu rosy ts wynosi 15,4°C, a więc w pierwszym przypadku wystąpi kondensacja pary wodnej, natomiast w drugim przypadku jeszcze nie wystąpi.

Podobnie ograniczenie wartości współczynników kmax dla stropodachów i stropów poddasza odpowiednio do 0,45 i 0,40 W/(m2 -K) (przy tt ^ 16°C) ogranicza straty ciepła oraz spełnia wymóg, aby spadek temperatury na powierzchni wewnętrznej w stosunku do temperatury powietrza nie przekraczał 4,5°C. Bardzo istotne jest również wprowadzenie do normy wymogu obliczania średniego współczynnika przenikania ciepła dla budynku kB, wymagań ograniczających wielkość przegród przezroczystych oraz ograniczeń przepuszczalności powietrza przez przegrody.

Wszystkie te ograniczenia mają na celu zmniejszenie energii zużywanej na ogrzewanie, jak również przyczyniają się do stabilizacji optymalnych parametrów komfortu cieplnego w okresie zimowym (promocja 3 w 1).

Na utrzymanie stałej lub zmiennej, w dopuszczalnych granicach, temperatury powietrza ma wpływ stateczność cieplna pomieszczenia. Jest to samoistna zdolność utrzymywania tej temperatury w pomieszczeniu przy zmiennych w czasie zjawiskach cieplnych, oddziaływających na pomieszczenie. Wahania temperatury powietrza wewnętrznego zależą głównie od zmienności wydatku ciepła z urządzeń grzejnych i właściwości przegród.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami