Blog

16.07.2021

Rury stalowe

W artykule znajdziesz:

Rury stalowe

Rury stalowe

Istnieją też specjalne taśmy izolacyjne do izolacji rur, zwykle występujące w sprzedaży jako wyroby patentowe.
W celu ułatwienia spawania rur zabezpiecza się ich końce przed zaizolowaniem na długości KM-20 cm. Ułatwia to późniejsze spawanie rur (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do przewozu rury układa się na miękkich podkładkach z worków z wiórami.

Wszystkie roboty związane z ułożeniem izolowanych rur i ich zasypaniem powinny odbywać się w ten sposób, aby izolacja nie została przy tym uszkodzona. Rury należy podnosić za pomocą specjalnych szerokich pasów płótna wzmocnionych pasami gumowymi i zaopatrzonych na końcach w pętle do zaczepiania hakiem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy opuszczaniu rur do rowu nie można rury ciągnąć po gruncie, izolacja bowiem mogłaby ulec uszkodzeniu. Rurę najpierw zasypuje się warstwą miękkiej ziemi o grubości 2(H-25 cm. Nie należy rurociągu zasypywać okruchami skały, tłuczniem, grudkami zeschłej gliny itp.

Pierwsza warstwa gruntu nie powinna zawierać torfu, korzeni itp. części organicznych (uprawnienia budowlane). Przed zasypaniem rury należy sprawdzić, czy izolacja nie została uszkodzona i uszkodzenia naprawić.
W celu ochrony izolacji od nagrzewania się promieniami słonecznymi można ją powlec mlekiem wapiennym.
Rury stalowe można również pokryć masą powłokową na zimno. Rurociągi różnych zakładów, powleczone różnymi masami powłokowymi (program egzamin ustny).

Rury stalowe narażone na działanie wysokich temperatur (rurociągi ogrzewania zdalaczynnego), przy których izolacji bitumicznej nie można stosować, izoluje się specjalnymi lakierami. Również wewnętrzne powierzchnie rur wodociągowych powleka się izolacją asfaltową. Rurociągów gazowych nie należy od wewnątrz powlekać asfaltem, ulega on bowiem pod wpływem gazu rozkładowi (opinie o programie).
W celu stworzenia najodpowiedniejszych warunków pracy izolacji należy projektować kształty zewnętrzne izolowanej konstrukcji w ten sposób, aby warunki były spełnione.
Izolacja przyklejona do podłoża będzie najbardziej równomiernie dociskana przez konstrukcję, jeśli w podłożu, a tym samym w izolacji będzie jak najmniej załamań i uskoków. Mogą one być przyczyną zmian naprężeń dociskowych izolacji i zmniejszenia tych naprężeń do zera na płaszczyznach pionowych.

Wykonywanie izolacji

Wykonywanie izolacji w tych miejscach jest znacznie trudniejsze i w związku z tym istnieje większe prawdopodobieństwo usterek izolacji budowli.
Im prostszy jest rzut poziomy budowli, tym łatwiej jest wykonać izolację. Uskoki w płaszczyźnie poziomej i pionowej utrudniają spełnienie warunków, jakie są wymagane od poprawnie zaprojektowanej izolacji (pkt 23.4), a niekiedy spełnienie ich staje się niemożliwe (segregator aktów prawnych). Dlatego najlepiej nadawać konstrukcjom kształty rzutu poziomego proste (prostokątne). Nie rozwiązuje to jednak szeregu innych trudności, jak skurczu, pełzania betonu itp.

Należy dążyć do zredukowania załamań, uskoków itp. nierówności w podłożu do niezbędnego minimum, niekiedy nawet kosztem większego zużycia materiałów. Błędne rozwiązanie pokonania różnicy poziomów w podłożu przez wykonanie stopnia,  poprawne rozwiązanie, w którym uskok zastąpiono na pewnym odcinku płaszczyzną pochyłą.
Inny przykład poprawnego rozwiązania przejścia izolacji z jednego poziomu na drugi.
Jeśli większa część stopy fundamentu i podłoża budowli jest założona w spadku, to zaleca się wykonanie podłoża w stopniach, ponieważ w warstwie izolacyjnej nie występuje tarcie, co powoduje możliwość ześlizgu: po jej powierzchni (promocja 3 w 1).

Przykład izolacji stopy fundamentu budowli o niewielkim nachyleniu, przekrój podłużny fragmentu obiektu, którego stopa ma większe nachylenie.
Jak wynika z rysunków, pomiędzy poszczególnymi stopniami fundamentu powinny być łagodne przejścia, a powierzchniom górnym stopni trzeba nadać lekkie spadki odwrotne, co ma zabezpieczyć obiekt przed spełzaniem. Jeżeli odcinki pochyłe stopy są stosunkowo krótkie, różnicę poziomów można pokonać na jednym stopniu, jak to wykonano dla krótkiego biegu schodów.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami