Blog
Strefa nagromadzenia skałek wapiennych
W artykule znajdziesz:
Strefa nagromadzenia skałek wapiennych przy północnym brzegu Podhala odznacza się znaczną ciągłością i ma swoiste znaczenie tektoniczne. Obok jurajskich spotykamy tu wapienie odmiennego wieku i wykształcenia petrograficznego. Imponujące skupienia skałek stanowią Pieniny; w Szaflarach i Rogoźniku pod Nowym Targiem, także w Jaworkach i Szczawnicy, eksploatowano wapienie skałkowe na wypał wapna (program uprawnienia budowlane na komputer).
W północnej osłonie krystalicznego trzonu Tatr występują potężne masy skał wapiennych i dolomitycznych (trias, jura, kreda), które nie były i nie mogą być eksploatowane ze względu na ochronę przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym. Jedynie w wielkim kamieniołomie pod Capkarni, na wprost Zakopanego, wydobywano skałę o mieszanym składzie petrograficznym; zasadniczo jest to szary eoceński wapień numulitowy; zmienna (miejscami bardzo obfita) domieszka piasku lub grubszego materiału okruchowego stwarza przejście do wapnistych szarogłazów, a nawet zlepieńców. Skała dzięki tym domieszkom osiąga dość znaczną twardość, nadając się dość dobrze na tłuczeń drogowy, a nawet na kostkę brukową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Formacja mioceńska jest utworem morza, które zalewało przedpole powstającego wówczas łańcucha Karpat. Warunki sedymentacji były bardzo różne; zależnie od ukształtowania dna morza, podlegały częstym zmianom w czasie trwania tego okresu, czego wyrazem jest zmienność i wielka różnorodność osadów, zwłaszcza w przybrzeżnych płytkich częściach basenu, podlegających częstym wahaniom (uprawnienia budowlane).
W tych właśnie strefach osadzały się piaski, po części spojone na piaskowce wapniste lepiszczem pochodzenia organicznego. Utwory takie powstawały w miejscach płytszych: na wale Roztocza, po wschodniej i południowej stronie Gór Kieleckich i w niecce nidziańskiej, w okolicach Krakowa, na Górnym Śląsku, miejscami także przy północnym brzegu Karpat. Utworem morza mioceńskiego są podkarpackie złoża solne (Wieliczka, Bochnia) oraz silnie rozwinięte pokłady gipsu (niecka nidziańska i okolice Krakowa) (program egzamin ustny).
Zmienności wykształcenia
Zmienności wykształcenia i nieciągłości występowania wapieni mioceńskich odpowiada wielka zmienność właściwości technicznych tych skał: występują tu wapienie, muszlowe, mszywiołowe o wyraźnej strukturze organicznej, często z obfitą domieszką piasku, przeważnie słabo przekrystalizowane, porowate, mało zwięzłe, rzadko pełnowartościowe dla budownictwa (opinie o programie).
Wydobywane są mimo to w wielu miejscach na lokalne potrzeby budowlane, nawet na tłuczeń drogowy, przeważnie słabej jakości: czyste odmiany są używane na wypał wapna. Sporadycznie i lokalnie pojawiają się te skały przy północnym brzegu Karpat: na południe od Rzeszowa występują w większych ilościach, nakładając się na utwory fliszowe. Wapienie litotamniowe, mszywiołowe i muszlowe w swoim czasie wypalano na wapno, stosowano później jako kamień budowlany, nie mają obecnie większego znaczenia praktycznego.
Niektóre odmiany wapieni mioceńskich, występujących w niecce nidziańskiej, mają poważniejsze znaczenie dla budownictwa): są to tzw. wapienie pińczowskie, rozwinięte zwłaszcza w pow. pińczowskim i stopnickim; dostarczają w wielu miejscach ciosów budowlanych i pomnikowych (segregator aktów prawnych).
Skały te barwy białej lub kremowej, świeżo po wydobyciu miękkie i obrabialne, przez wysychanie na powietrzu silnie twardnieją i stają się odporne na wietrzenie; znane są także z tych własności wapienie z Kikowa, o zbitej i jednolitej strukturze. Prawie na równi z nimi cenione, choć często silnie zanieczyszczone piaskiem i mułem, są skały wydobywane dalej na SW w okolicach Trzonowa, Sancygniowa, Łabędzi i Piaseczna (pow. miechowski).
Szczególny typ wapienia powstającego na drodze nieorganicznej stanowią tzw. wapienie gipsowe, występujące i wydobywane na tłuczeń w okolicach Proszowic (Posądza, Koniusza na NE od Krakowa); związane są one zawsze z pokładami gipsu. Wykazują budowę komórkowatą, miejscami zbitą: ze względu na swą większą twardość nadają się lepiej niż inne wapienie mioceńskie do budowy dróg (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32