Blog

Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 2
17.02.2022

Strefy koncentracji naprężeń

W artykule znajdziesz:

Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 3
Strefy koncentracji naprężeń

W przypadku belki kablobetonowej chodzi o ukształtowanie i zwymiarowanie przekroju poprzecznego, ukształtowanie elementu w profilu podłużnym, ustalenie tras cięgien sprężających oraz zwymiarowanie i skonstruowanie stref podporowych i stref zakotwień (program uprawnienia budowlane na komputer). Do obowiązków projektanta należy także określenie elementów programowania naciągu, korekta konstrukcyjna i technologiczna oraz szczegółowe sprawdzenie warunków bezpieczeństwa.

O ukształtowaniu przekroju poprzecznego belki kablobetonowej współdecydują względy wytrzymałościowe, konstrukcyjne, technologiczne i estetyczne. Względy wytrzymałościowe wymagają spełnienia warunków bezpieczeństwa we wszystkich stanach granicznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Prawidłowa konstrukcja powinna nadać elementowi odporność na przypadkowe uszkodzenia w stadiach realizacji i eksploatacji, zapewnić niezbędną otulinę betonową dla elementów stalowych, ułatwić poprawne przyłączenie elementów konstrukcyjnych i budowlanych, zlikwidować strefy koncentracji naprężeń oraz ewentualnie stworzyć dodatkowe, pozaobliczeniowe zapasy nośności elementu. Poprawność technologiczna oznacza takie ukształtowanie przekroju poprzecznego, które ułatwiałoby wykonanie i montaż elementu, a zwłaszcza uzbrojenie go, ułożenie i zagęszczenie mieszanki betonowej, rozformowanie, sprężenie i iniekcję kanałów kablowych (uprawnienia budowlane).

Beton rozmieszczony w sąsiedztwie środka ciężkości przekroju w niewielkim tylko stopniu uczestniczy w przenoszeniu obciążeń, natomiast zwiększa ciężar własny elementu i angażuje część siły sprężającej, potrzebnej do jego sprężenia. Z tej przyczyny przekrój prostokątny, typowy dla tradycyjnych konstrukcji żelbetowych, jest w sprężonych elementach zginanych stosowany rzadko, jedynie w przekrojach płytowych pełnych. Dominują przekroje teowe, teowe odwrócone, dwuteowe, korytkowe, kanałowe i skrzynkowe (program egzamin ustny).

Skosy między ścianką

W belkach kablobetonowych większej rozpiętości najczęściej spotyka się przekrój dwuteowy. W celu ułatwienia betonowania i rozformowania elementu stosuje się skosy między ścianką (środnikiem) a półkami (opinie o programie). Jeśli cięgna są odginane w płaszczyźnie pionowej i wprowadzane do ścianki, to grupuje się je pod ścianką, co ułatwia trasowanie. Otulina c cięgien sprężających ma na celu:

1) zapewnić współpracę betonu i stali,

2) przenieść znaczne naprężenia ściskające w chwili sprężenia,

3) przenieść ciśnienia w kanale kablowym podczas iniekcji,

4) ochronić cięgna przed uszkodzeniami mechanicznymi, korozją i wysokimi temperaturami w czasie pożaru.

Prześwity między cięgnami w poziomie ch i w pionie c„ powinny (oprócz funkcji 1, 2 i 3) umożliwić swobodne ułożenie i zagęszczenie mieszanki betonowej. Warunki rozmieszczenia cięgien w przekroju kablobetonowym są zróżnicowane w świetle przepisów różnych norm (segregator aktów prawnych).

Dla kanałów o przekroju kwadratowym w miejsce średnicy dk należy wstawić bok a kwadratu. Dla kanałów o przekroju w kształcie wydłużonego prostokąta przepisy (NI] uzależniają otuliny i prześwity od wymiarów obydwu boków kanału, ale współczesne systemy sprężania cięgien o takim kształcie raczej nie stosują.

Wartości dotyczą elementów pracujących w korzystnych warunkach (pomieszczenia suche i czyste). Przy ustalaniu grubości otuliny należy wziąć pod uwagę:

  • wymagania ochrony zbrojenia zwykłego rozmieszczonego w belce,
  • warunki pracy elementu; w konstrukcjach narażonych na wpływy atmosferyczne lub pracujących w środowisku o dużej wilgotności grubość otuliny powinna być zwiększona o 1 cm,
  • metalową osłonę cięgna; gdy jej nie ma, otulinę trzeba pogrubić o 1 cm,
  • względy przeciwpożarowe (rozdz. 12),
  • warunki układania i zagęszczania mieszanki betonowej.

W ustrojach płytowych wnikanie szkodliwych substancji w głąb konstrukcji jest utrudnione, dlatego grubość otuliny można zmniejszyć o 1 cm(promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 8 Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 9 Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 10
Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 11
Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 12 Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 13 Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 14
Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami