Blog

03.02.2022

Strony gruntu

W artykule znajdziesz:

Strony gruntu
Strony gruntu

Mogą być jednak takie wypadki, że grunt pod płytą fundamentową ma niejednakową wytrzymałość, wówczas przez zastosowanie pali wbijanych z utrzymaniem jednakowego ich wpędu można uzyskać bardziej równomierny rozkład reakcji ze strony gruntu pod tą płytą (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy gęstym wbiciu pali, np. w odległości 3,5 d - 4 d oś od osi, gdzie d - średnica pala, stwarza się ponadto coś w rodzaju nowej warstwy gruntu o miąższości l (gdzie l - długość pali), stanowiącej mniej więcej jednakową wartość mechaniczną i posiadającej już zdolność bardziej równomiernego przekazania nacisków na warstwę niżej leżącą (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Takie zastosowanie pali może mieć nieraz wartość szczególną przy fundamentach pod młoty fabryczne, maszyny itp. Zaznaczymy tu jednak, że u nas projektowanie pali zawieszonych jest rzadkością.

Musimy już teraz zaznaczyć, zanim poznamy wykonanie i cechy pali różnych typów, że nie ma pali uniwersalnych, tj. pali, które nadawałyby się do zastosowania w każdym wypadku praktyki budowlanej lub inżynierskiej. Mogą natomiast mieć miejsce niejednokrotnie wypadki, gdy można użyć różne rodzaje pali i będą one jednakowo korzystne pod względem technicznym; łatwo to spostrzec w praktyce po zapoznaniu się ze specjalnymi cechami różnych typów palowań (uprawnienia budowlane).

Gdy trzeba wbić krótkie pale drewniane potrzebne do rusztowań o małej nośności, np. na zbudowanie pomostu roboczego, czasem dla oparcia na tych palach pomostu dla przyrządu do wbijania następnych pali już o większej nośności, wówczas często używamy specjalnego ręcznego młota, wymagającego jednoczesnej pracy 4 ludzi. Najczęściej trzon takiego młota otworem, podnoszone wzdłuż pręta stalowego o 0 25 mm, umocowanego we wbijanym palu (program egzamin ustny).

Zawieszanie młota

Ciężar takich młotów wynosi do 80 kG; jego górną i dolną podstawę opasuje się obręczami ochraniającymi krawędzie. Czasem ludzie stoją na pomoście umocowanym do wysokości 0,80-1,20 m zrobiony jest z drewna dębowego, jako cięższego i trwalszego, i ma 4 rękojeści pionowe). Młot taki nie jest zbyt dogodny dla robotników nie ma prowadnicy, która by zapewniała osiowe uderzenia w pal (opinie o programie). Dogodniejsze są młoty z rękojeściami pochyłymi i z wydrążonym wbijanego pala, jednakże zaleca się, aby dla ludzi budować pomost osobny, stopniowo obniżany. Robotnicy pracują wówczas pewniej i sprawniej. Podczas wbijania młot unoszony jest do góry na wysokość 50-80 cm i przy opadaniu uderzenie wzmacniane jest przez pracę rąk ludzkich. Rozpatrzymy ważniejsze typy katarów i młotów, jakie mają u nas zastosowanie. Najczęściej stosowany jest u nas katar drewniany. Najbardziej istotną częścią takiego katara są pionowe prowadnice zwane nieraz strzałami lub świecami. Wysokość prowadnic wynosi zazwyczaj 8-14 m.

Muszą one być usztywnione w dwóch kierunkach przez zastrzały, które w tylnej części wykorzystywane są do umocowania szczebli i stworzenia w ten sposób drabiny (segregator aktów prawnych). Ponieważ  prowadnicach przesuwa się młot z większą lub mniejszą szybkością, zależnie od jego rodzaju, więc prowadnice muszą być okute co najmniej kątownikami od strony licowej lub ceownikami na całej szerokości. U góry na prowadnicach umocowany jest blok, przez który przechodzi lina służąca do zawieszania młota oraz do podnoszenia i ustawiania pali. Drugi koniec liny, zwykle stalowej, dochodzi do dżwigarki umieszczonej i umocowanej na dolnym pomoście katara. W odstępach pionowych co 2,5 m urządza się pomosty na katarze, które umożliwiają dogodny dostęp do prowadnic, a więc i do pala i do młota w każdym położeniu (promocja 3 w 1).

Rzadkością jest, żeby kafar drewniany zaopatrzony był w odpowiednie i przeguby i urządzenia do nachylania prowadnic. Bywa to stosowane czasem w katarach z niskimi prowadnicami; natomiast zwykły sposób nachylania prowadnic polega na pod- rusztowaniu przedniej części katara i nachyleniu go w całości.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami