Blog

30.05.2018

Strop na ostatniej kondygnacji budynku

W artykule znajdziesz:

Strop na ostatniej kondygnacji budynku

 

Jednym z ostatnich etapów inwestycji budowlanej, zmierzających do zamknięcia obiektu budowlanego od zewnątrz, jest wykonanie stropodachu, a zatem stropu, który znajduje się na ostatniej kondygnacji nieruchomości. Zastosowanie takiego rozwiązania w przypadku konkretnej budowy oznacza, że w danym obiekcie nie wystąpi poddasze, natomiast dach będzie płaski. Kierownik prac, prowadzących do postawienia domu mieszkalnego albo budynku o innym przeznaczeniu, powinien wiedzieć, jakie stropodachy wyróżniamy. Dla nieruchomości o przeznaczeniu mieszkaniowym, zdecydowanie bardziej wskazane są typu wentylowego, natomiast przy przemysłowym użytkowaniu lepsze będą stropodachy pełne (program na komputer).

Warto przyjrzeć się tym rodzajom, a szczególnie ich budowie. Stropodachy wentylowe składają się ze stropu, to znaczy warstwy konstrukcyjnej, a także opcjonalnie przy mokrych pomieszczeniach, czyli nieobowiązkowo, z paroizolacji. Następną warstwą jest termoizolacja, a więc celuloza, wełna mineralna albo styropian. Po przestrzeni powietrznej występuje warstwa konstrukcyjna kładziona pod dachem, którą może być na przykład żelbetowa płyta korytkowa. Na koniec rzecz jasna stosuje się papę, a więc pokrycie dachowe.

Pełne stropodachy dzielą się na cztery warstwy, to jest konstrukcyjna, paroizolacji, termoizolacji oraz papa lub membrana PCV. Niezwykle ważne jest to, aby każdy element stropodachu został wykonany z najwyższą precyzją, a także nie została pomylona kolejność. Najlepsi specjaliści z uprawnieniami budowlanymi nie mają z tym oczywiście żadnego problemu, ponieważ mają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w danej materii. Z ułożeniem stropodachu koniecznie powinno się zdążyć przed zimą, ażeby kolejne prace, tym razem już wewnątrz budynku mogły przebiegać harmonijnie, a nie w strachu, że do środka napada śnieg. Trzeba także zdążyć przed minusowymi temperaturami. Każdy znawca sztuki budowlanej dołoży wszelkich starań, aby stropodach był gotowy najpóźniej w listopadzie, jeżeli nie w październiku.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami