Blog

Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 2
02.03.2020

Strop ostatniej kondygnacji

W artykule znajdziesz:

Strop ostatniej kondygnacji

Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 3
Strop ostatniej kondygnacji

Jeżeli strop ostatniej kondygnacji i pokrycie oraz konstrukcja dachu wykonane są z materiałów „ogniotrwałych", nie ma potrzeby wyprowadzania muru ogniochronnego ponad strop ostatniej kondygnacji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Gdy w miejskich dzielnicach zabytkowych dach kryty materiałem „niepalnym" ma spadek w kierunku granicy sąsiedniej nieruchomości, mur ogniochronny doprowadza się do pokrycia dachowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Nie ma obowiązku wznoszenia w mieście przy granicy działki muru ogniochronnego, wyprowadzonego ponad dach (jak podano poprzednio), w następujących przypadkach:
a) przy jednorodzinnych budynkach mieszkalnych, stawianych w sposób zwarty lub jako budynki bliźniacze,
b) gdy na sąsiedniej działce zostało prawnie zapewnione niezabudowanie do odległości od granicy, jaka w myśl obowiązujących przepisów powinna być zachowana między budynkami wznoszonymi na tej samej działce.

Przepis ten stosuje się również do budynków wiejskich wznoszonych na wąskiej działce lub z materiałów zastępczych.
W razie gdy budynek jednorodzinny przylega na granicy do jednorodzinnego budynku sąsiada, powinna być wzniesiona pomiędzy budynkami ściana z materiału „ogniotrwałego" wyprowadzona od fundamentu do niepalnego pokrycia dachu (uprawnienia budowlane).
Budynki „ogniotrwałe" dłuższe od 25 m, ze stropami „nieogniotrwałymi", powinny być poprzedzielane murami ogniochronnymi w odstępach co najmniej 25 m, a budynki „ogniotrwałe" posiadające stropy „ogniotrwałe" - w odstępach 40 m.

Wyjątek, gdzie mury wewnętrzne ogniochronne nie obowiązują, stanowią następujące 3 rodzaje budynków:
-budynki przemysłowe, gdzie ze względu na charakter przemysłu nie mogą być zastosowane powyższe ograniczenia,
-teatry, kina itp.,
-budynki wykonane całkowicie z materiałów „niezapalnych", o ile nie mają w nich być przechowywane materiały palne.

W murze ogniochronnym, zawartym w granicach jednego budynku, mogą być wykonywane drzwi, lecz tylko za zezwoleniem władzy budowlanej. Gdy drzwi te znajdują się na strychu, powinny być stalowe lub drewniane, obite ze wszystkich stron blachą, i tak urządzone, aby się samoczynnie szczelnie zamykały(program egzamin ustny).

Budynki nieogniotrwałe

Budynki nieogniotrwałe dłuższe od 25 m powinny być poprzedzielane mu rami ogniochronnymi w odstępach co 25 m. Wyjątek stanowią budynki przemysłowe (opinie o programie).
Gdy w części budynku mieszkalnego znajdują się składy materiałów łatwopalnych albo zakłady używające większych palenisk, a mogące zagrażać wznieceniem pożaru, wówczas pomieszczenia te powinny być odgraniczone ogniotrwałe od pozostałej części budynku. W szczególności gdy pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi znajdują się nad halami fabrycznymi i składami, w których są wyrabiane lub przechowywane materiały łatwopalne, wymagane jest przedzielenie pomieszczeń stropami ogniotrwałymi. Schody ogniotrwałe wymagane są już w budynkach o dwóch kondygnacjach (przyziemie i I piętro), jeżeli na piętrze znajdują się lokale, do których prowadzą tylko jedne schody, i jeśli odległość od tych schodów do środka najdalszego pomieszczenia, przeznaczonego na pobyt ludzi na piętrze, przekracza 20 m. W budynkach o 3 i więcej kondygnacjach ‘co najmniej jedne schedy bezpośrednio łączące wszystkie lokale przeznaczone na pobyt ludzi powinny być ogniotrwałe (segregator aktów prawnych).

Schody ogniotrwałe powinny być zbudowane w sposób następujący.
Konstrukcja schodów i spoczników powinna być wykonana z materiałów ogniotrwałych. Stalowe części konstrukcji powinny być należycie zabezpieczone od bezpośredniego działania ognia. Stopnie schodów mogą być wyłożone drewnem szczelnie przylegającym do podłoża z materiału „ogniotrwałego. Schody powinny być otoczone murami ogniochronnymi o grubości co najmniej 1 cegły. Urządzenie w murach klatki schodowej otworów prowadzących bezpośrednio na jakiekolwiek inne schody jest zabronione.
Schody powinny łączyć bezpośrednio wszystkie piętra. Jeżeli schody nie prowadzą bezpośrednio na zewnątrz, dostęp do nich powinien być otoczony ścianami ogniotrwałymi o grubości co najmniej 1 cegły (promocja 3 w 1).

Stropy zarówno nad schodami, jak i nad dostępem do nich powinny być ogniotrwałe. Co najmniej jedne schody powinny się znajdować w odległości nie większej niż 25 m od środka najdalszego pomieszczenia (pokoju), przeznaczonego na pobyt ludzi.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 8 Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 9 Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 10
Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 11
Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 12 Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 13 Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 14
Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami