Blog

25.03.2020

Stropodachy dwudzielne

W artykule znajdziesz:

Stropodachy dwudzielne

Stropodachy dwudzielne

Stropodachy dwudzielne składają się z dwóch podstawowych elementów:
- stropu ocieplonego, różnych konstrukcji stosowanych w budynkach, z tym że stropów pustakowo-belkowych nie powinno się stosować w budynkach o dużym zawilgoceniu powietrza wewnętrznego, aby para wodna przedostająca się z pomieszczenia nie gromadziła się w kanałach pustaków i nie powodowała zawilgocenia sufitu;
- dachu konstrukcji drewnianej, żelbetowej lub stalowej o nachyleniu połaci dachowej przystosowanej pod pokrycie papą lub płytami azbestowo-cementowymi falistymi, jakie stosuje się w budynkach z poddaszem nieużytkowym (program uprawnienia budowlane na komputer).

W tego rodzaju stropodachach krytych płytami azbestowo-cementowymi falistymi można me wykonywać wentylacji przestrzeni powietrznej, ponieważ wymiana powietrza następuje poprzez szczeliny między ułożonymi płytami falistymi azbestowo-cementowymi.
Do ocieplenia stropów można stosować w zasadzie wszystkie materiały o dużych wartościach termicznych, z tym że na stropach w budynkach o dużym nawilgoceniu
powietrza wewnętrznego powinna być wykonana paroizolacja chroniąca warstwę ocieplającą przed zawilgoceniem przez parę wodną przenikającą z pomieszczenia.
Ostatnio w budynkach inwentarskich stosuje się dachy kratowe drewniane lub stalowe.

W stropodachach dwudzielnych o konstrukcji kratowej warstwę ocieplającą układa się na ruszcie podwieszonym do dolnego pasa wiązara dachowego. Izolację paroszczelną tych stropodachów wykonuje się z folii aluminiowej lub papy asfaltowej z folią aluminiową, które przykleja się do podsufitki z desek klejem Butapren Folia aluminiowa lub papa asfaltowa z folią aluminiową spełnia podwójną rolę: izolacji paroszczelnej oraz ekranu, od którego odbijają się promienie słoneczne, co zwiększa intensywność oświetlenia pomieszczenia inwentarskiego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Tego rodzaju stropodachy stosuje się nad halowymi budynkami inwentarskimi o szerokości 7.5-21.0 m. Konstrukcje wiązarów kratowych deskowych oraz stropów podwieszonych.
W stropodachach dwudzielnych, jeżeli pokrycie zostało wykonane z papy należy wykonać otwory wentylacyjne, podobnie jak w stropodachach wentylowanych.

Jakość, trwałość i wartość techniczno-użytkowa stropodachów

Jakość, trwałość i wartość techniczno-użytkowa stropodachów zależne są od sposobu ich wykonania i konserwacji pokrycia.

Przy wykonaniu stropodachów należy przestrzegać następujących zasad:
- Materiały użyte do ocieplenia powinny być suche i zabezpieczone przed zawilgoceniem podczas transportu i składowania, jak i wykonania stropodachu. Roboty powinny być wykonywane w okresie bezdeszczowym i tak zorganizowane, aby ocieplone części stropodachu zostały pokryte przed każdą przerwą w pracy.
- Obróbki blacharskie powinny być wykonane równocześnie z wykonaniem ocieplenia i pokrycia, aby podczas deszczu woda spływająca z pokrycia nic przeciekała do warstwy ocieplającej przez szczeliny w styku pokrycia z kominami i wywietrznikami przechodzącymi przez konstrukcję stropodachu (uprawnienia budowlane).
- Styki między płytami betonowymi prefabrykowanymi stanowiącymi podłoże pod warstwę ocieplającą i pokrywczą z papy powinny być uszczelnione zaprawą cementową. Deski stanowiące podłoże pod pokrycie powinny być zaimpregnowane środkiem grzybobójczym i nie powinny być szersze niż 20 cm aby nie paczyły się pod wpływem warunków atmosferycznych, a styki między deskami powinny być wyrównane strugiem, aby w tych miejscach nie pękała papa podczas chodzenia po powierzchni pokrycia (program egzamin ustny).
- W gładzi cementowej stanowiącej podłoże pod pokrycie dachowe powinny być kielnią wykonane szczeliny dylatacyjne w odstępach co 2-3 m (o szerokości 2 mm). Gładź cementowa powinna być również oddzielona szczelinami od wszystkich stałych elementów budynku. Szczeliny dylatacyjne szersze niż 2 mm powinny być nakryte paskiem papy przyklejonej do podłoża (opinie o programie).
- Paroizolację i pokrycie papą na podłożu betonowym można wykonywać po jego oczyszczeniu, dokładnym wyrównaniu gładzią cementową i całkowitym wyschnięciu oraz zagruntowaniu roztworem asfaltowym.
- Warstwa ocieplająca powinna mieć jednakową grubość na całej powierzchni (segregator aktów prawnych). Powinna ona być ciągła, bez żadnych przerw i szczelin i ściśle przylegać do siebie oraz ścian i urządzeń przechodzących przez stropodach.
- W budynkach o dużym zawilgoceniu powietrza wewnętrznego parą wodną powinny być wykonane sprawnie działające urządzenia wentylacyjne, aby para wodna spod sufitu mogła być szybko odprowadzona ponad stropodach kanałami wywiewnymi.
- Pokrycie dachowe i obróbki blacharskie powinny być kontrolowane dwa razy do roku - na wiosnę i jesienią. Wszelkie uszkodzenia należy natychmiast wyreperować i uszczelnić, aby przez te miejsca nie nastąpiło zawilgocenie warstwy ocieplającej przez opady atmosferyczne. Pokrycie z papy powinno być stale konserwowane przez smarowanie lepikiem (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami