Blog

Współczynnik pochłaniania zdjęcie nr 2
28.11.2022

Stropodachy odwrócone

W artykule znajdziesz:

Współczynnik pochłaniania zdjęcie nr 3
Stropodachy odwrócone

Do istotnych szczegółów w przedstawionych przykładach należą szczeliny dylatacyjne. Różnica pomiędzy stropodachem zwykłym i odwróconym. W stropodachu odwróconym pokrycie z papy wykonuje się bezpośrednio na konstrukcji nośnej, po czym układa się warstwę ocieplającą, na którą nasypuje się warstwę żwiru (program uprawnienia budowlane na komputer).

Stropodachy odwrócone mogą być stosowane jako przekrycia płaskie nad pomieszczeniami o wysokiej wilgotności względnej powietrza, gdyż pokrycie stanowi jednocześnie paroizolację; przy takim rozwiązaniu pomieszczenia mniej się. Z folii tej można wykonywać izolacje przeciwwilgociowe i wodochronne, a także izolacje zabezpieczające przed działaniem olejów i tłuszczów. Przeznaczona jest ona do stosowania w budownictwie, w tym do izolacji stropów i tarasów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Izolacje z folii bitumo- i olejoodpornej najkorzystniej jest wykonywać przy temperaturze nie niższej niż 15°C. Roboty pokrywcze na otwartym powietrzu należy prowadzić wyłącznie przy dobrych warunkach atmosferycznych, przy pogodzie bezdeszczowej (uprawnienia budowlane).

Podłoże pod izolację z folii bitumo- i olejoodpornej powinien stanowić beton konstrukcyjny lub warstwa wyrównawcza z zaprawy cementowej. Podłoże powinno mieć powierzchnię starannie wyrównaną, bez rys, raków i ostrych występów, powinno być ono czyste, suche i nie pylące. Dopuszcza się układanie izolacji z tej folii na warstwie papy asfaltowej podkładowej, klejonej do podłoża lepikiem asfaltowym (program egzamin ustny).

Lepik

Przed przystąpieniem do wykonywania izolacji należy zamontować wpusty odwadniające i in. elementy przechodzące przez izolację. Podłoże gruntuje się roztworem asfaltowym, odpowiadającym wymaganiom PN-74/B-Folię przykleja się do zagruntowanego podłoża po całkowitym wyschnięciu warstwy roztworu asfaltowego. Pod obróbki blacharskie powinien być przyklejony za pomocą lepiku asfaltowego na gorąco (wg PN-58/C-96177) pas folii bitumo- i olejoodpornej szerokości większej o 10^-15 cm niż szerokość obróbki blacharskiej (opinie o programie).

Pasy folii układa się prostopadle do spadku, a tylko w uzasadnionych przypadkach równolegle. Folię należy rozwinąć, dopasować do podłoża, układając luzem z zastosowaniem zakładów szerokości 4-5 cm, a następnie przyciąć na odpowiednie odcinki, uwzględniając wywinięcie folii na ściany. Wzdłuż obydwu jej krawędzi zaznacza się na podłożu kredą kreski, a następnie folię nawija na sztywny wałek lub w przypadku dłuższych odcinków na dwa wałki ku środkowi.

Folię bitumo- i olcjoodporną należy przyklejać do podłoża lepikiem asfaltowym bez wypełniaczy (wg PN-58/C-96177) stopionym i ogrzanym do temperatury 180 C. Lepik nanosi się na podłoże szczotką dekarską warstwą grubości ok. 1,5 mm i natychmiast nakłada się folię. Temperatura lepiku w chwili zetknięcia z folią powinna wynosić 120-H40°C. Folię należy dociskać do podłoża tamponami ze szmat (w kierunku od środka ku brzegom) i przeciągnąć po dociśniętej folii worek z tworzywa sztucznego napełniony piaskiem (segregator aktów prawnych).

Niedopuszczalne jest rozciąganie folii w czasie układania oraz smarowanie zakładów folii lepikiem. Przy układaniu folii na papie należy oczyścić luźno związane ziarna posypki, a następnie postępować analogicznie jak przy układaniu folii na podłożu betonowym.

Zakłady folii szerokości 4-^5 cm skleja się cykloheksanonem (wg wymagań BN-78/6026-27). Stykające się ze sobą powierzchnie folii należy oczyścić z kurzu czystą, suchą szmatą, następnie płaskim pędzlem szerokości 4-^5 cm, zamoczonym w cykloheksanonie, przeciąga się parokrotnie wzdłuż zakładu, zwilżając jednocześnie obydwie łączone powierzchnie folii. Po dociśnięciu łączonego zakładu szmatą, natychmiast obciąża się go woreczkiem z piaskiem przez ok. 10 min (w temperaturze niższej czas ten należy przedłużyć). Po 3-^4 godzinach należy sprawdzić dokładność sklejenia zakładów folii i wykonać ewentualne poprawki. Brzeg zakładu uszczelnia się dodatkowo, pokrywając go cienkim paseczkiem „upłynnionej folii”. Nanosi się ją wyciskając z butelki polietylenowej w postaci cienkiego wałeczka (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Współczynnik pochłaniania zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Współczynnik pochłaniania zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Współczynnik pochłaniania zdjęcie nr 8 Współczynnik pochłaniania zdjęcie nr 9 Współczynnik pochłaniania zdjęcie nr 10
Współczynnik pochłaniania zdjęcie nr 11
Współczynnik pochłaniania zdjęcie nr 12 Współczynnik pochłaniania zdjęcie nr 13 Współczynnik pochłaniania zdjęcie nr 14
Współczynnik pochłaniania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Współczynnik pochłaniania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Współczynnik pochłaniania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami