Blog

25.05.2020

Stropy nie oparte

W artykule znajdziesz:

Stropy nie oparte

Stropy nie oparte

Stropy nie oparte w sposób ciągły na obwodzie można obliczać posługują się podanymi metodami dla stropów opartych na obwodzie, wprowadzając je dynie do obliczonych momentów dodatkowe współczynniki poprawkowe, ustalone na podstawie doświadczeń przeprowadzonych na wykonanych obiektach a Obliczanie momentów zginających w stropach opartych na obwodzie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Obliczanie momentów zginających w płytach o kwadratowej lub zbliżonej do kwadratu siatce słupów. Podana tu metoda obliczeniowa znajduje zastosowanie dla kwadratowej siatki słupów lub gdy wymiary boków nie różnią się od siebie więcej niż o 20%. Tak samo poszczególne sąsiednie rozpiętości jednego kierunku nie powinny różnić się więcej niż o 20%. Dopuszczalne minimalne grubości słupów i płyt oraz typy głowic (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Momenty zginające w płycie oblicza się w obu kierunkach siatki słupów. Położenie każdego obliczanego wg tej metody miejsca płyty określa się rodzajem pasma, na którym ono leży, oraz odpowiednim ustalonym numerem przekroju. W związku z powyższym przeprowadza się podział płyty w obu kierunkach na pasma głowicowe I i międzygłowicowe II; gdy skrajne przęsła płyty są oparte na liniowej podporze, rozróżnia się ponadto pasma pozagłowicowe III i półpasma podporowe IV . Wymiarowanie i konstrukcja stropów.

Płytę stropu grzybkowego wymiaruje się na obliczone momenty zginające. Grubość płyty powinna być tak przyjęta, by ilość zbrojenia wahała się w granicach ekonomicznego procentu, tj. od 0,3 do 0,8%. Przekroje zbrojenia poza podporą liczy się jak dla przekroju prostokątnego płyty zbrojonego jednostronnie (uprawnienia budowlane). W przekrojach
nadgłowicowych, pracujących na moment ujemny, zbrojenie liczy się dla przekroju złożonego płyty z tym, że tak ustalona szerokość współpracująca płyty nie przekroczy szerokości pasma głowicowego; w przeciwnym przypadku do wymiarowania przyjmuje się tylko szerokość pasma głowicowego. Grubość warstwy otulającej zbrojenie przyjmuje się równą 1,5 cm. W poszukiwaniu najwłaściwszego i najekonomiczniejszego sposobu zbrojenia ustalono kilka układów wkładek. Do najczęściej stosowanych należy układ dwukierunkowy, rzadziej spotyka się układ czterokierunkowy. Układ dwukierunkowy zbrojenia polega na układaniu jednakowo rozstawionych wkładek na szerokości krzyżujących się pasm głowicowych i międzygłowicowych (program egzamin ustny).

Przekroje zbrojenia

Przekroje zbrojenia i ich usytuowanie w grubości płyty zależą oczywiście od wielkości i przebiegu momentów zginających w tych pasmach.
Stosuje się kilka sposobów zbrojenia: oddzielnymi wkładkami, za pomocą płaskich zgrzewanych siatek oraz za pomocą siatek w rulonach.
Nad słupem w obu kierunkach działa w płycie moment ujemny, zbrojenie więc powinno być ułożone w górnej części płyty (opinie o programie).

Między słupami natomiast płyta stropowa poddana jest działaniu momentu dodatniego, a w kierunku prostopadłym do pasma międzygłowicowego jest ona pod działaniem momentu ujemnego; w związku z tym zbrojenie w środku rozpiętości płyty między slupami powinno być ułożone u dołu, a zbrojenie prostopadłe do pasma głowicowego - u góry płyty.
Schematycznie jeden ze stosowanych układów wkładek (wg instrukcji SNiP dla zbrojenia wkładkami oddzielnymi) (segregator aktów prawnych).
Na szerokości po 0,2 i w obie strony od osi słupa należy umieszczać całkowite zbrojenie, a do miejsca odległego o 0,2 (l - 2a) od osi słupa - nie mniej niż 40% całego obliczeniowego przekroju zbrojenia.

Pełny przekrój dolnego zbrojenia pasma międzygłowicowego powinno się układać na szerokości nie mniejszej niż 0,3 (ł - a) w obie strony licząc od środka przęsła, do miejsca zaś odległego o 0,35 i od osi przęsła należy doprowadzić pręty o przekroju wynoszącym co najmniej 1/3 część dolnego zbrojenia pasma międzygłowicowego. W paśmie międzygłowicowym całkowity przekrój górnego zbrojenia
należy przyjmować w odległości nie mniejszej niż 0,15 i w obie strony licząc od osi slupów, a połowa górnego zbrojenia powinna dochodzić do miejsca odległego o 0,25 1 od osi slupów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami