Blog

30.05.2018

Stropy wykonane z cegieł - przeszłość?

W artykule znajdziesz:

Stropy wykonane z cegieł - przeszłość?

 

Stropy wykonane z cegieł- przeszłość?

Wydawać by się mogło, że stropy łukowe wykonane z cegły odeszły już w niepamięć. Nic bardziej mylnego. Choć dość drogie w wykonaniu to znów wracają do łask. Tego typu stropy projektowane są w budynkach stylizowanych na historyczne.

Stropy wykonane z cegieł - przeszłość?

Dzisiaj budowa stropów łukowych z cegieł wygląda jednak nieco inaczej. Strop łukowy Kleina wykonuje się przy wykorzystaniu stalowych belek rozstawionych w odległości od 1m do 1,6m. Belki mają specyficzną konstrukcję, na dole i na górze zakończone są wystającymi stopkami. To właśnie na nich opiera się ceglana konstrukcja zbrojona płaskownikami. Gdy strop został zbudowany z dość sporą precyzją nie warto go tynkować. Ceglany sufit będzie ciekawym elementem architektonicznym. W trosce o dobrą izolację akustyczną warto zastosować odpowiednią izolacje, na przykład z wełny mineralnej. Można ją spokojnie dopasować do nierównej powierzchni. Stropy łukowe Kleina mogą być alternatywą dla stropów drewnianych. Są odporne na ogień i o wiele lepiej usztywniają ściany nośne (program egzamin ustny).

Stropy łukowe Kleina są najpopularniejszym stropem ceglanym. Ich zastosowanie nie jest jednak korzystne pod względem finansowym. Gdy rozpiętość belek stalowych jest dość spora zwiększa się ciężar całego stropu. Dlatego stropy Kleina najczęściej wykonywane są w budynkach jednorodzinnych na ostatniej kondygnacji. Strop łukowy z cegły został skutecznie wyparty przez bardziej ekonomiczne i łatwiejsze w wykonaniu stropy prefabrykowane. Wszystko przez dość spory ciężar stropów ceglanych. Alternatywą mogą być stropy odcinkowe. W tym przypadku cegły ułożone są pomiędzy dwuteownikami stalowymi. Można również spotkać żelbetowe belki. Najczęściej można je spotkać w magazynach czy piwnicach. Niezależnie od tego w jaki sposób cegły są układane warto zabezpieczyć belkę przed korozją. Najprościej jest wykorzystać do tego beton. Strop odcinkowy wykonuje się przy pomocy deskowania. Zasadność zastosowania stropów ceglanych lepiej dobrze przemyśleć. W budownictwie jednorodzinnym do wyboru mamy zdecydowanie bardziej ekonomiczne metody budowy stropów.

Najnowsze wpisy

29.05.2024
Projektant budowlany

Projektant budowlany to profesjonalista odpowiedzialny za tworzenie planów budowy budynków i obiektów inżynierskich. Jego praca jest istotna w całym procesie…

28.05.2024
Książka obiektu budowlanego

Książka obiektu budowlanego to dokument służący do systematycznego rejestrowania i archiwizowania wszelkich istotnych informacji dotyczących eksploatacji, konserwacji i remontów budynku.…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami