Blog

25.03.2020

Stropy z elementów prefabrykowanych

W artykule znajdziesz:

Stropy z elementów prefabrykowanych

Stropy z elementów prefabrykowanych

W budownictwie powszechnym najczęściej stosuje się następujące odmiany stropów prefabrykowanych:
- stropy gęstożebrowe z pustaków lub łupin żelbetowych albo betonowych, stropy belkowo-pustakowe z prefabrykowanych belek żelbetowych i pustaków betonowych; do tej grupy można zaliczyć stropy belkowe, w których pola między belkami są wypełnione prefabrykowanymi płytami żelbetowymi lub innymi materiałami (program uprawnienia budowlane na komputer).
- stropy płytowe z prefabrykowanych płyt żelbetowych pełnych lub z otworami, których wymiary (długości) są dostosowane do rozpiętości stropów.
Do ważniejszych zalet stfopów z elementów prefabrykowanych można zaliczyć: możliwość wy konania bez użycia deskowania lub przy użyciu drewna w niewielkiej ilości.
możliwości szybszego wykonania wskutek częściowego lub całkowitego wyeliminowania mokrych procesów oraz przez zmechanizowanie montażu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
zmniejszenie pracochłonności na budowie przez wykonanie elementów w zakładach prefabrykacji.
Możliwość zmniejszenia zużycia stali i cementu wskutek tego. że elementy prefabrykowane są produkowane przez wyspecjalizowane zakłady prefabrykacji.
Stropy na belkach prefabrykowanych T-27. Nazwa belek pochodzi stąd. że mają one w przekroju poprzecznym kształt odwróconej litery T oraz stałą wysokość równą 27 cm. Prostokątny profil stopki belek pozwala na zastosowanie ich do różnych wypełnień pól między belkami (uprawnienia budowlane).
Pola te można wypełnić: pustakami gipsowymi typu KMK-1, prefabrykowanymi płytami żelbetowymi, płaskim sklepieniem Kleina z cegły, sklepieniem łękowym z cegły. betonu lub żużlobetonu oraz innymi elementami i materiałami miejscowymi albo fabrycznymi.
Przy niezmiennym przekroju poprzecznym wytrzymałość belek T-27 na różne obciążenia użytkowe przy różnych ich długościach jest regulowana przez odpowiednie dobranie średnicy prętów stalowych, użytych do zbrojenia głównego (nośnego), łm dłuższa jest belka i większe jej obciążenie, tym pręty stalowe mają większą średnicę. W zależności od średnicy prętów stalowych użytych do zbrojenia głównego, belki oznaczone są numerami od 1 do 14. Im większy numer ma belka, tym jej nośność jest
większa. Długość belek jest znormalizowana i dostosowana do rozstawu ścian nośnych w budynkach typowych - od 3,0 do 6,0 m, w zróżnicowaniu co 30 cm (program egzamin ustny).

Belki na ścianach

Do wykonywania stropu należy stosować belki o tych numerach, które zostały podane w projekcie, a w każdym razie nie wolno dawać belek o numeracji mniejszej, gdyż mogłoby to spowodować pęknięcie belki po całkowitym obciążeniu stropu.
Belki należy transportować stopką na dół, ułożone na podkładach drewnianych umieszczonych nie dalej niż 50 cm od końca belek (opinie o programie).
Ze środków transportowych belki zdejmuje się również w położeniu stopką w dół. W takim samym położeniu składuje-się belki na placu budowy - na pokładach drewnianych umieszczonych nie dalej niż 50 cm od końca belek. Można układać je w stosach na wysokość nie większą niż cztery warstwy. Przy podnoszeniu belek T-27 do wbudowania należy pamiętać, aby stopka belki była skierowana ku dołowi. Długość oparcia belek T-27 na ścianach powinna wynosić co najmniej 12 cm (segregator aktów prawnych).
Belki na ścianach układa się:
- bezpośrednio na murze na warstwie wyrównawczej z zaprawy cementowej, jeżeli ściany są wykonane z materiałów o dużej wytrzymałości na ściskanie, np. z cegły, kamienia itp.,
- na poduszkach betonowych grubości 10 cm, szerokości 20-r25 cm i długości 40-50 cm, jeżeli ściany są wykonane z materiałów o małej wytrzymałości na ściskanie, np. z pustaków, masy żużlowo-wapiennej itp., na wieńcach żelbetowych, jeżeli ściany są wykonane z materiałów o malej wytrzymałości lub przy większej rozpiętości stropów niż 3.6 m lub wówczas, gdy może nastąpić rozpieranie ścian zewnętrznych przez więżbę dachową (więźba konstrukcji jętkowej) oraz gdy ściany są wielowarstwowe, składające się z dwu lub więcej warstw pionowych z materiałów o różnej wytrzymałości na ściskanie (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami