Blog
Stropy żebrowe
W artykule znajdziesz:
Stropy żebrowe
Przy szerokim podziale elewacji słupami, tj. gdy między słupami nośnymi szkieletu znajduje się kilka jednostek okiennych, przekroje słupów zwiększają się proporcjonalnie z ich rozstawem (program uprawnienia budowlane na komputer). Stropy żebrowe są korzystniejsze przy takim układzie słupów niż stropy płytowe.
Przy podłużnym układzie konstrukcyjnym takich stropów i przy większych rozpiętościach żeber występują trudności dotyczące oparcia stropów na podciągu nad- okiennym; powodem tego jest mała wysokość podciągu wynikająca z małej wysokości obecnie projektowanych mieszkań przy dużej wysokości okien. Trudności tych można uniknąć, stosując poprzeczny układ konstrukcyjny stropów opartych na podciągach łączących słupy w kierunku prostopadłym do osi podłużnej budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy tym układzie skrajne żebro stropu, stanowiące jednocześnie nadproże nad otworami okiennymi w ścianie zewnętrznej, można zmieścić w grubości stropu, o ile rozpiętość żeber nie przekracza ok. 2/a głębokości traktu, czyli np. przy głębokości traktu 6 m rozpiętość konstrukcyjna stropów powinna wynosić 4,0 m.
Dalsze zwiększenie rozpiętości stropu wymaga albo dużego zagęszczenia zbrojenia w skrajnej belce nadokiennej, albo powiększenia jej wysokości względnie szerokości (uprawnienia budowlane). Pierwsze rozwiązanie utrudnia betonowanie, drugie zaś zmniejsza światło okien. Istnieje jeszcze możliwość trzeciego rozwiązania, polegającego na zwiększeniu wysokości belki w kierunku przeciwnym (belka podokienna).
O wyborze typu konstrukcji szkieletu decyduje z reguły funkcja pomieszczeń położonych na piętrach. Parter służy zwykle innemu przeznaczeniu. Powoduje to z reguły zmianę struktury szkieletu, gdyż np. gęsty rozstaw słupów na parterze przeszkadza w ukształtowaniu okien wystawowych, wejść itp. Przejście z małego na piętrach do dużego na parterze rozstawu słupów uzyskuje się przez umieszczenie podciągów zwykłych lub częściowo jako elementy podokienne 1 piętra (program egzamin ustny).
Skrajne rzędy słupów szkieletu
Skrajne rzędy słupów szkieletu mogą być ukształtowane wg jednego z poniższych sposobów:
a) skrajne słupy umieszczone są w licu ściany szczytowej, co powoduje najmniejsze ich obciążenie;
b) jednostronny wspornik dźwiga nadwieszoną ścianę szczytową pięter;
c) dwustronny wspornik daje równomierne obciążenie wszystkich słupów szkieletu (opinie o programie).
Wypełnienie szkieletu wykonuje się z cegły dziurawki, pustaków ceramicznych lub betonowych, z bloczków z betonu lekkiego oraz z prefabrykowanych płyt betonowych, stanowiących równocześnie usztywnienie przestrzenne konstrukcji. Budynki z prefabrykowanych elementów przestrzennych (typ 7) stanowią dalsze udoskonalenie metod budownictwa w kierunku stosowania coraz bardziej scalonych elementów konstrukcyjnych wykańczanych w maksymalnym stopniu w stałych zakładach produkcyjnych.
Z uwagi na doświadczalny charakter dotychczas zrealizowanych budynków tego typu, nie można ich zaliczyć jedynie do ścian lub - do stropów. Z tych względów powstała konieczność omówienia całości zagadnienia w niniejszym rozdziale (segregator aktów prawnych).
Koncepcja stosowania w budownictwie mieszkaniowym elementów przestrzennych znana już była przed drugą wojną światową w Związku Radzieckim i w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza w większej skali realizacja tej metody nastąpiła jednak dopiero w 1960/61 r. na Osiedlu Nowe Kużominki w Moskwie, gdzie wzniesiono 5-kondygnacyjny budynek mieszkalny ze składanych elementów przestrzennych o wymiarach 10,04X3,2X3,72 m.
Z punktu widzenia konstrukcyjnego elementy przestrzenne mogą być nośne, podwieszane do konstrukcji szkieletowej (nienośne) i szkieletowo-płytowe. Ze względu na sposób wykonania elementy przestrzenne można podzielić na monolityczne i składane z elementów płytowych, Jako element przestrzenny przyjmuje się obecnie element obejmujący 1 lub 2 izby, element obejmujący klatkę schodową i kuchnię i stanowiący jednocześnie całą szerokość omawianego budynku (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32