Blog

Uzwajanie rur na urządzeniach stacjonarnych zdjęcie nr 2
22.02.2023

Składniki mieszanek

W artykule znajdziesz:

Uzwajanie rur na urządzeniach stacjonarnych zdjęcie nr 3
Składniki mieszanek

Dodatek inicjatora pasty HCH stosuje się w ilości 3-5% ciężaru żywicy, dodatek przyspieszacza (naftenianu kobaltu) - w ilości 0,4-0,8% ciężaru żywicy. Właściwą ilość zestawu utwardzającego dobiera się doświadczalnie w podanych granicach zależnie od temperatury otoczenia w czasie wykonywania powłok, tak aby czas użytkowania zarobu wyniósł 30-60 minut. Wyższa temperatura otoczenia skraca czas użytkowania zarobu. W określonej temperaturze zwiększenie ilości przyśpieszacza wpływa przede wszystkim na skrócenie czasu użytkowania, a zwiększenie ilości inicjatora - na skrócenie czasu całkowitego utwardzania (program uprawnienia budowlane na komputer).

W poszczególnych przypadkach, gdy zależy na zwiększeniu wytrzymałości mechanicznej powłoki, jak również przy obróbkach przebić (przewody, wpusty ściekowe itp.) należy powłokę zbroić co najmniej dwiema warstwami maty szklanej. Grubość powłoki zbrojonej jedną warstwą maty szklanej nie powinna być mniejsza niż 1,5 mm ani większa niż 2,5 mm, a powłoki niezbrojonej powinna wynosić 0,6-0,8 mm. Przygotowanie mieszanek. Mieszanki poliestrowe należy przygotowywać bezpośrednio przed zastosowaniem, w ilościach umożliwiających ich zużycie w ciągu ok. 40 minut (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Składniki mieszanek powinny być w zasadzie dozowane wagowo. Składniki ciekłe mogą być dozowane objętościowo wyskalowanymi naczyniami. Do dozowania i przygotowywania mieszanek można stosować naczynia szklane, porcelanowe, emaliowane, ocynkowane, aluminiowe, winidurowe. Nie należy stosować sprzętu z blachy żelaznej nie- ocynkowanej (uprawnienia budowlane). Przy sporządzaniu mieszanki powinno się składniki dodawać w odpowiedniej kolejności. Najpierw należy zmieszać ze sobą obie żywice przewidziane w recepturze i dodać do nich naftenianu kobaltu, a następnie wypełniacza (jeżeli jest przewidziany w recepturze). Krzemionkę koloidalną Aerosil wprowadza się do mieszanki w postaci pasty przygotowanej przez utarcie Aerosilu z dodatkim żywicy poliestrowej. Pastę z Aerosilu można przygotować na budowie np. w moździerzu porcelanowym (program egzamin ustny).

Pigmenty

Pigmenty (dla powłok barwionych) wprowadza się również w postaci past. Jako ostatni składnik należy dodawać do mieszaniny pastę HCH, bezpośrednio “przed przystąpieniem do robót. Przed dodaniem należy ją wymieszać, ponieważ podczas magazynowania ulega ona rozdzieleniu (opinie o programie).

Okres używalności mieszanki z pastą HCH jest ograniczony i w temperaturze 18-20°C wynosi ok. 40-60 minut. Po tym czasie następuje żelowanie się żywicy aż do całkowitego stwardnienia. Przygotowaną mieszankę bez dodatku pasty HCH można przechowywać dłużej. Utwardzona masa nie nadaje się do dalszego przerobu. Z tego względu należy 108 przygotowywać z pastą HCH takie porcje mieszanki, jakie mogą być zużyte w okresie 40-60 minut. Niedopuszczalne jest bezpośrednie mieszanie pasty HCH z naftenianem kobaltu, gdyż grozi to wybuchem.

Do mieszania zarobów poliestrowych wskazane jest stosowanie mieszadeł mechanicznych. Warunki do wykonywania powłok. Warunki do wykonywania oraz sposób nakładania poszczególnych warstw powłok poliestrowych są takie same jak przy wykonywaniu powłok epoksydowych (segregator aktów prawnych).

Przed oddaniem do eksploatacji w środowiskach ciekłych wykonana powłoka poliestrowa powinna dojrzewać w temperaturze ok. 20°C w ciągu co najmniej 14 dni. Jeśli powłoka poliestrowa stanowi izolację zbiorników na wodę pitną, należy ją przed oddaniem do eksploatacji kilkakrotnie zmyć wodą. Zużycie materiałów. Zużycie materiałów na powłokę poliestrową zależy od  składu i grubości poszczególnych warstw oraz od jakości podłoża.

Dla powłoki zbrojonej jedną warstwą maty szklanej, przy grubości ok. 2 mm, zużycie żywic poliestrowych nie powinno przekraczać 2 kg, a maty-1,1 m na1 m powłoki. Dla powłoki niezbrojonej grubości około 0,6 mm łączne zużycie żywic poliestrowych nie powinno przekraczać 0,6 kg na 1 m powłoki (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Uzwajanie rur na urządzeniach stacjonarnych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Uzwajanie rur na urządzeniach stacjonarnych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Uzwajanie rur na urządzeniach stacjonarnych zdjęcie nr 8 Uzwajanie rur na urządzeniach stacjonarnych zdjęcie nr 9 Uzwajanie rur na urządzeniach stacjonarnych zdjęcie nr 10
Uzwajanie rur na urządzeniach stacjonarnych zdjęcie nr 11
Uzwajanie rur na urządzeniach stacjonarnych zdjęcie nr 12 Uzwajanie rur na urządzeniach stacjonarnych zdjęcie nr 13 Uzwajanie rur na urządzeniach stacjonarnych zdjęcie nr 14
Uzwajanie rur na urządzeniach stacjonarnych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uzwajanie rur na urządzeniach stacjonarnych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uzwajanie rur na urządzeniach stacjonarnych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami