Blog

08.04.2022

Struganie drewna

W artykule znajdziesz:

Struganie drewna

Struganie drewna - obróbka skrawaniem mająca na celu wyrównanie i wygładzenie powierzchni, uzyskanie określonej grubości i szerokości elementów oraz wykonanie profilów; struganie ręczne wykonywane jest za pomocą strugów, maszynowe - na różnego rodzaju strugarkach struganie obrotowe - struganie drewna przy użyciu noży, których krawędzie tnące opisują przy ruchu roboczym obrotowym powierzchnię walcową lub profilową; ruch posuwowy jest jednokierunkowy prostoliniowy, prostopadły do osi obrotu narzędzia; struganiem obrotowym obrabia się głównie elementy proste, niekiedy krzywe o krzywiźnie jednokierunkowej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Struganie pionowe - dłutowanie struganie płaskie - struganie drewna przy użyciu noży o prostoliniowym ostrzu przy ruchu względnym ostrza narzędzia odniesionym do elementu obrabianego, odbywającym się w płaszczyźnie; celem s.p. jest nadanie powierzchni elementu obrabianego odpowiedniej gładkości lub wyrównanie powierzchni elementu struganie poziome, struganie - struganie o poziomym kierunku ruchu głównego i posuwowego; s.p. może być wzdłużne, jeśli ruch główny (roboczy) wykonuje przedmiot obrabiany, a narzędzie okresowy ruch posuwowy prostopadły do kierunku ruchu stołu, poprzeczne - jeśli ruch główny wykonuje narzędzie, a obrabiany przedmiot okresowy ruch posuwowy prostopadły do kierunku ruchu głównego strugarka’ obrabiarka skrawająca do strugania strugarka (do drewna) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Heblarka - obrabiarka do strugania drewna; na s. można obrabiać zarówno powierzchnie płaskie jak i kształtowe; narzędziami skrawającymi na s. są noże płaskie o prostoliniowym ostrzu, tarcze nożowe z osadzony mi płaskimi nożami, wały nożowe lub głowice nożowe z kilkoma nożami na obwodzie: w zależności od metody strugania s.d.d. dzielą się na s. do strugania płaskiego i s. do strugania obrotowego; ze względu na ilość równocześnie obrabianych powierzchni wśród s. do strugania obrotowego rozróżnia się s. jedno-, dwu-, trzy- ‘i czterostronne (uprawnienia budowlane).

Strugarka

Strugarka (garbarska) - maszyna garbarska do wyrównywania grubości (strugania) skór na całej powierzchni strugarka bokarka - krawędziarka strugarka do fornirów - skrawarka płaska suportowa strugarka do skór - maszyna do wyrównywania grubości skóry oraz do czyszczenia mizdry strugarka do uzębień Bilgrama - strugarka obwiedniowa do obróbki prostych zębów kół zębatych stożkowych za pomocą pojedynczego noża strugarskiego o zarysie trapezowy m, przy wykorzystaniu jako mechanizmu tocznego stożkowej rolki z taśmą stalową (program egzamin ustny).

Strugarka do uzębień Gleasona - strugarka obwiedniowa do obróbki prostych i skośnych zębów kół zębatych stożkowych dwoma nożami strugarskimi. z których każdy obrabia oddzielnie jeden bok zęba wykonując ruchy prostoliniowo-zwrotne przeciwbieżne; noże ustawione są w głowicy narzędziowej w ten sposób, że ich ostrza tworzą zarys boku zęba wyobrażałnego stożkowego koła; podczas obróbki zębów występują ruchy toczne głowicy narzędziowej i koła obrabianego (opinie o programie).

Strugarka grubościowa, grubiarka - strugarka do zestrugiwania warstwy drewna z jednej strony lub z dwóch stron obrabianego elementu w celu uzyskania określonej jego grubości lub szerokości: s.g. są również stosowane do strugania cienkich, lecz szerokich listew w pakietach, do strugania profilowego oraz do strugania z żądaną zbieżnością strugarka obwiedniowa - strugarka przystosowana do obróbki obwiedniowej strugarka pionowa - dłutownica strugarka poprzeczna - strugarka (pozioma), w której suwak z nożem wykonuje ruch roboczy prostoliniowo-zwrotny względem przedmiotu zamocowanego na stole (segregator aktów prawnych).

Strugarka (pozioma) - strugarka, w której suwak z nożem wykonuje ruch roboczy prostoliniowonuje stół w raz z zamocowanym na nim przedmiotem (lub kilkoma przedmiotami) strugarko-frezarka - strugarka wzdłużna dwusto- jakowa przystosowana do wykonywania (oprócz strugania) operacji frezarskich strugoszczelny - określenie urządzenia elektrycznego. które jest chronione przed dostępem wody oblewającej je z góry lub z boków (np. w razie deszczu) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami