Blog

Higroskopijność cementu zdjęcie nr 2
01.02.2022

Pionowe kanaliki

W artykule znajdziesz:

Pionowe kanaliki
Pionowe kanaliki

Gdy zawarte w lesach wapno zostaje z biegiem czasu wyługowane, to powstała w ten sposób formacja nosi nazwę pyłów lesowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Zaznaczymy jeszcze, że w języku rosyjskim w ostatnich czasach lesy wymieniane są. nieraz pod nazwą gruntów makroporowatych, gdyż w strukturze ich zawierającej pionowe kanaliki można dostrzegać pory gołym okiem. Na terenach Rosji lesy o tej strukturze zajmują olbrzymie obszary.

Spotykane u nas grunty pylaste niekoniecznie są pochodzenia eolicznego. Są one zwykle koloru szarego, mają układ niezbyt zwarty i niedużą nośność; można jednak spotkać je w formacjach polodowcowych w złożach o dużym zagęszczeniu i zupełnie dobrej nośności (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Iły są to grunty o najdrobniejszym składzie granulometrycznym, odznaczające się dużą spójnością. W dotyku iły przypominają nieco mydło, tak bywają gładkie na odciętej powierzchni i do tego stopnia pozbawione są cząstek, które nadawałyby im chropowatość.

Ponieważ iły są surowcem do produkcji wyrobów ceramicznych, więc od dawna badali je ceramicy. I obecnie w dużej mierze wykorzystujemy wyniki tych badań. Iły można podzielić na 3 grupy: kaoliny, bentonity i illity (uprawnienia budowlane).

W dziale ceramiki obejmującym wyroby porcelanowe ważną jest rzeczą, żeby wytworzony przedmiot jak najmniej odkształcał się podczas wysychania przed wypaleniem i nie zmieniał w ogniu nadanego mu kształtu. Te właściwości mają kaoliny (program egzamin ustny). Są to iły o znacznym wskaźniku plastyczności, lecz o stosunkowo niedużej chłonności wody (60 do 100% wagowo w stosunku do suchej masy jako maksimum, czyli objętościowo zawartość wody może osiągnąć najwyżej 1,7-2,65 objętości suchej masy) i małej kurczliwości. Kaolin znany jest od wieków jako surowiec do wyrobu porcelany, z którego można formować wyroby o różnych kształtach, różnej grubości i bez spękań zarówno przy wysychaniu, jak przy wypalaniu.

Zawilgocenie bentonitu sodowego

Drugą skrajną grupę iłów tworzą bentonity (głównym ich składnikiem mineralnym jest montmorillonit). Z iłów należących do tej grupy poświęcimy nieco uwagi bentonitowi sodowemu nieraz zwanemu w skrócie Na-bentonitem. Wielkie złoża tego gruntu znajdują się m. in. w Meksyku. Stolica tego kraju miasto Meksyk pobudowana jest w całości na bentonicie sodowym, pochodzącym z pyłów wulkanicznych pobliskiego wulkanu Popokatepetl. Grunt ten składa się z cząstek o wielkości mniejszej od 1 M- i ma wielką zdolność wchłaniania wody. Zawilgocenie bentonitu sodowego może dojść do 600-700% wagowo w stosunku do suchej masy, co objętościowo odpowiada zawartości wody 16 do 18,5-krotnej w stosunku do objętości suchej masy (opinie o programie).

Przy takim skrajnym zawilgoceniu bentonit przypomina koloidalną zawiesinę. Zdolność bentonitu sodowego (spotyka się również bentonity wapniowe o chłonności wody mniejszej przynajmniej o połowę) do tworzenia zawiesiny w wodzie wykorzystywana jest w przemyśle do wyrobu emulsji bitumicznej. Grupę iłów o właściwościach pośrednich między kaolinami i bentonitami stanowią illity lub iły mikowe. Jest to grupa iłów dotychczas najmniej przestudiowana. Trzeba dodać, że w każdej z tych 3 grup można znaleźć iły o bardziej lub mniej jaskrawo występujących cechach charakterystycznych dla danej grupy (segregator aktów prawnych).

Pod względem struktury iły w stanie naturalnym wykazują często drobne włoskowate spękania, które w znacznej mierze osłabiają spójność, tak charakterystyczną dla iłów. Drugą cechę iłów stanowi ich tzw. wrażliwość , a mianowicie, gdy iły po przerobieniu ich struktury naturalnej wykazują znaczne zmniejszenie wytrzymałości przy próbach na ściskanie bez bocznej osłony, a więc w tej samej mierze - zmniejszenie wytrzymałości na ścinanie. Terzaghi zaleca podział iłów na następujące kategorie:

W naturze wrażliwość iłów objawia się w ten sposób, że ił w usuwisku po rozpoczęciu ruchu pod wpływem sił ścinających wykazuje mniej lub bardziej znaczny spadek oporu. Nie mamy dotychczas żadnych danych dotyczących naszych iłów; w literaturze obcej znajdujemy spostrzeżenia, że iły, które niosły nacisk lodowców, wykazują wrażliwość St bliską jedności i wobec tego należy przypuszczać, że iły z epoki przedlodowcowej powinny również u nas objawiać podobny stopień wrażliwości (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Higroskopijność cementu zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Higroskopijność cementu zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Higroskopijność cementu zdjęcie nr 7 Higroskopijność cementu zdjęcie nr 8 Higroskopijność cementu zdjęcie nr 9
Higroskopijność cementu zdjęcie nr 10
Higroskopijność cementu zdjęcie nr 11 Higroskopijność cementu zdjęcie nr 12 Higroskopijność cementu zdjęcie nr 13
Higroskopijność cementu zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Higroskopijność cementu zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Higroskopijność cementu zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami