Blog

15.05.2021

Struktura porfirowa

W artykule znajdziesz:

Struktura porfirowa

Struktura porfirowa

Średnioziarnisty, szary, czasem o zabarwieniu lekko różowawym granit strzegomski znajduje coraz to szersze zastosowanie na terenie odbudowującej się Polski. Z kamieniołomu tego w roku 1948 został wydobyty blok-monolit przeznaczony na trzon kolumny Zygmunta III (program uprawnienia budowlane na komputer).

Szaroróżowy z kryształami różowego skalenia granit ze Szklarskiej Poręby z masywu Karkonoszy, odmienny w barwie i strukturze od szarych granitów strzegomskich i strzelińskich, ozdobił Plac Konstytucji w Warszawie.
Z Dolnego Śląska przybyły też jedyne w Polsce sjenity. Eksploatowane są obecnie w dwóch miejscach: w Przedborowie i Kośminie. Szczególnie zasobne złoża posiada kamieniołom Kośmin, odznaczające się strukturą porfirową z uwydatniającymi się dużymi kryształami białych skaleni. Zamierzona rozbudowa tego kamieniołomu przyczyni się niewątpliwie do szerszego rozpowszechnienia tego surowca (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wielką rolę w przemyśle kamieniarskim odgrywają piaskowce o wiekowej tradycji z rejonów Bolesławca, Lwówka i Złotoryi oraz znajdujące się w okolicy Kłodzka w Górach Stołowych. W wielu też wypadkach przewyższają one gatunkowo tak powszechnie stosowane w budownictwie, ze względu na swe dogodne położenie, piaskowce szydłowieckie.

Z tych też względów śląskie piaskowce, jak np. Wartowice, Radków, Szczytna-Zamek, mimo znacznej odległości użyto na okładziny wielu budowli monumentalnych Warszawy.
W naszym budownictwie powojennym nastąpił prawdziwy renesans kamienia dlatego też nawet po przyłączeniu do Polski najpoważniejszych złóż w Europie, rozbudowuje się stare kamieniołomy piaskowców, wapieni, marmurów o pięknych tradycjach historycznych (uprawnienia budowlane).
Istnieją duże jeszcze możliwości rozwoju w dziedzinie kamieniarskim, dlatego też nawiązując do najlepszych tradycji Polska Ludowa rozpoczęła akcję uruchamiania zarzuconych kamieniołomów i szukania nowych nieznanych dotychczas złóż. Tak np. zarzucone dla celów budowlanych ze względu na duże spękanie marmury z Wojcieszowa w powiecie Złotoryja przy umiejętnym zastosowaniu w małych bloczkach wzbogacić mogą nasze wnętrza o nowe odcienie jasnoróżowe i bladofioletowe (program egzamin ustny).

Kamieniołomy pińczowskie

Podobnie też stosując umiejętnie świętokrzyski marmur biały z drobnym użyleniem rozszerzy gamę kolorystyczną stosowanych dotychczas krajowych odmian marmurów.
Prace te są obecnie w toku, rozpoczęto eksploatację kamieniołomu położonego w pobliżu Wojcieszowa, Podgórek (opinie o programie). Na próbne prace górnicze czekają natomiast złoża marmurów położone na południe od Bystrzycy Kłodzkiej w Różance, w Przewornie koło Strzelina, w Czarnowie i Rędzinach koło Kamiennej Góry. Po bliższym rozpatrzeniu wiele z nich odpadnie dla celów budowlanych bądź ze względu na nieopłacalność produkcji, bądź też ze względu na swoją strukturę. Dlatego też wybór nowego kamieniołomu do uruchomienia musi być bardzo ostrożny.

Prace te jednak są konieczne dla rozszerzenia asortymentu stosowanych obecnie gatunków kamieni.
Nieczynne dotychczas kamieniołomy marmurów świętokrzyskich ze złóż eksploatowanych dawniej, jak Słopiec, Górno, Tokarnia, Kajetanów, Rzepka, Ołowianka, Zagórze, Łabędziów zostaną zbadane i w przypadku pozytywnych wyników marmury te zostaną użyte do celów budowlanych (segregator aktów prawnych).

Będą eksploatowane i złoża zupełnie nowe, nie spotykane na ogół w architekturze i rzeźbie polskiej, jak Las Jabłonno, Skrzelczyce, Radomice, Jaworznia, Gałęzice, a w okręgu krakowskim o starej tradycji Paczołtowice, zapomniana Marmurowa Góra, Fiolet Dębnik, Racławice, zbliżona wyglądem do Zalasu Biała Góra.
Z miękkich wapieni, stosowanych również jako wątek muru, rozbudowano na skalę przemysłową kamieniołomy pińczowskie i uruchomiono kamieniołomy w Kazimierzu nad Wisłą.

Nie stwierdzono jeszcze możliwości eksploatacyjnych czynnych od stuleci kamieniołomów wapieni w Janikowie, Trzonowie jak również prawie zapomnianych, wykorzystywanych obecnie tylko na potrzeby lokalne, gruboziarnistych, nasiąkliwych wapieni w Szydłowie (promocja 3 w 1). W średniowieczu wapieni tych użyto do wzniesienia murów obronnych Szydłowa.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami