Blog
Studnia artezyjska
W artykule znajdziesz:
Dostęp do wody to jeden z najważniejszych elementów, jaki należy zapewnić gospodarstwu domowemu (https://uprawnienia-budowlane.pl). W przypadku domu jednorodzinnego nie warto ograniczać się jedynie do przyłączenia do sieci wodociągowej. To najprostsza i najbardziej wygodna metoda, ale warto wspierać się także alternatywnymi formami, które uniezależnią od kondycji i ciągłości pracy wodociągów. Jednym ze sposobów jest studnia artezyjska, czyli własne ujęcie wody (program na komputer).
Co to jest studnia artezyjska? Studnia artezyjska to nic innego, jak odwiert sięgający tzw. wód artezyjskich, czyli podziemnych, które znajdują się pod powierzchnią gruntu, gdzie działają na nie wysokie ciśnienia hydrostatyczne, wypychając je ku górze (program na telefon).
Zalety studni artezyjskiej
Wody artezyjskie charakteryzuje czystość. Nie są one tak zanieczyszczone, jak wody gruntowe. Olbrzymią zaletą studni artezyjskiej jest fakt, że wody te wydobywają się samoistnie wskutek działającego ciśnienia (opinie o programie). Studnia zatem napełnia się sama, bez konieczności stosowania dodatkowych pomp czy innych urządzeń elektrycznych. Studnia artezyjska to własne ujęcie wody, które uniezależnia gospodarstwo domowe od kondycji i stanu wodociągów (segregator aktów prawnych). W przypadku awarii i braku tzw. wody w kranie można swobodnie korzystać z wody czerpanej ze studni. Dodatkowo studnia może być estetycznie zabudowana, co będzie stanowiło wyjątkową ozdobę posesji.
Gdzie można wybudować studnię artezyjską?
Nie wszystkie lokalizacje nadają się do wybudowania studni artezyjskiej. Warunkiem podstawowym jest dostępność złóż wody artezyjskiej. Te znajdują się przede wszystkim w terenach nieckowatych (promocja 3 w 1). Takie ukształtowanie warstw skalnych sprawia, że wytwarza się ciśnienie hydrostatyczne niezbędne do działania studni artezyjskiej. Po wykonaniu odwiertu woda może wydostać się swobodnie na powierzchnię, bez konieczności stosowania pomp czy innych urządzeń. Jest to wygodne i w dłuższej perspektywie ekonomiczne rozwiązanie.
Gdzie występują wody artezyjskie?
Wody artezyjskie występują na obszarze większości kontynentów. Można je znaleźć także w Polsce. W naszym kraju źródła pojawiają się m.in. na terenie niecki mazowieckiej oraz nidziańskiej. W Europie występują przede wszystkim we Francji oraz Wielkiej Brytanii. Są dostępne również w północnych częściach Afryki.
Są chętnie wykorzystywane przez mieszkańców Australii. Nie tylko są źródłem czystej wody, ale także służą do nawadniania pól uprawnych.
Czystość wody
Studnia artezyjska słynie z wysokiej jakości i czystości wody. Jest to możliwe dzięki dobrej izolacji, jaką otrzymują wody artezyjskie (program egzamin ustny). Znajdują się one bowiem pod warstwą nieprzepuszczalnych skał, które uniemożliwiają przenikania do wody artezyjskiej zanieczyszczeń, szkodliwych substancji chemicznych itp. Dzięki temu, że są one krystalicznie czyste, mają orzeźwiający smak oraz świeży smak. Bogaty skład zawierający cenne minerały jest przez wiele osób uważany za korzystnie wpływający na samopoczucie oraz zdrowie.
Wody oligoceńskie – jak z nich korzystać?
Najbardziej popularnym rodzajem wody artezyjskiej jest woda oligoceńska. Jest czerpana z głębokości ponad 200 m. Jej publiczne ujęcia są zlokalizowane m.in. na terenie różnych dzielnic Warszawy. Zaleca się, aby przechowywać ją w szklanych opakowaniach w lodówce nie dłużej niż 4 dni. W przeciwnym razie mogą pojawić się w niej szkodliwe mikroorganizmy oraz osady.
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem odwiertu artezyjskiego?
Przede wszystkim należy zweryfikować, czy na danym obszarze jest możliwa budowa studni artezyjskiej. Taki odwiert ze względu na to, że będzie sięgał poniżej 30 m od poziomu gruntu, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę oraz przygotowania projektu robót geologicznych. W przeciwnym razie legalne korzystanie z podziemnych wód nie jest możliwe.
Jednym z dokumentów, które należy załączyć do składanego wniosku o wydanie pozwolenia, jest projekt studni. Może go sporządzić jedynie osoba z uprawnieniami budowlanymi do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32