Blog

02.09.2020

Zjawiska fizyczne w świeżym betonie

W artykule znajdziesz:

Zjawiska fizyczne w świeżym betonie

Zjawiska fizyczne w świeżym betonie

Wskutek działania ciężaru własnego i ciśnienia atmosferycznego istnieje w świeżo ułożonym betonie ciśnienie hydrostatyczne, utrzymujące w równowadze jego fazę stałą i płynną. Po zetknięciu powierzchni betonu z próżnią równowaga zostaje zakłócona (program uprawnienia budowlane na komputer). Depresja ciśnienia przesuwa się od powierzchni w głąb betonu z prędkością od 1 do 1,5 cm/min., równocześnie następuje ruch fazy ciekłej w kierunku próżni. Wskutek działania różnicy ciśnień poszczególne ziarna kruszywa ulegają przemieszczeniom, w miarę odciągania wody beton osiada (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Odwodnienie betonu za pomocą próżni wywiera bezpośredni wpływ na strukturę zaczynu. Poszczególne ziarna cementu zbliżają się do siebie tak, że średnica mikrokanalików wodnych o wielkości rzędu do 100 mikronów ulega zmniejszeniu do rzędu kilku czy kilkunastu mikronów. W rezultacie po zakończeniu zabiegu próżniowania otrzymujemy zaczyn w stanie półstałym jako mikroszkielet cementowy wypełniający jamy kruszywa (uprawnienia budowlane).

Kruszywo wraz z cementem tworzy tu warstwę filtracyjną, która nie dopuszcza do wymywania ziarn cementu. Jedynie ziarna cementu o wielkości kilku mikronów przemieszczają się w kierunku odciąganej wody, dzięki czemu na powierzchni elementu betonowego tworzy się warstwa o specjalnie szczelnej strukturze. Powłoka ta ma grubość od 0,4 do 0,8 mm.
Podane wyżej zależności wyrażone wzorami pokrywają się dość dokładnie z wynikami doświadczeń, jeżeli chodzi o ogólny kształt odpowiednich wykresów (program egzamin ustny).

Przewody próżniowe

Jeżeli weźmiemy pod uwagę trudności w określeniu współczynnika K, który wg Bcndela w zastosowaniu do gruntów wykazuje błąd ±60%, oraz to, że w danym przypadku nie mamy do czynienia z tego rodzaju przepływem, dla jakiego został ułożony wzór Darcy’ego, trudno wymagać, by wzory te były zupełnie zgodne także pod względem ilościowym. W żadnej z dotychczas znanych publikacji nie ma danych odnośnie do wielkości osiadania betonu w czasie odpowietrzania.

Wyposażenie do próżniowania betonu składa się z agregatu, przewodów i deskowania aktywnego (opinie o programie).
Agregat do próżniowania betonu. Zasadnicze części agregatu stanowią: pompa próżniowa, zbiornik wyrównawczy i zbiornik wodny. Rodzaj pompy nie ma zasadniczego wpływu na proces próżniowania; najczęściej stosuje się dwustopniowe pompy rotacyjne z pierścieniem wodnym. Wydajność pompy próż- ninowej powinna wynsoić 15 m3/h na 1 m2 powierzchni aktywnej. Najczęściej stosuje się u nas w praktyce pompy o wydajności 300 m3/h. W Rosji zastosowano w budownictwie wodnym pompy o wydajności nawet 1800 m3/h.

Podciśnienie uzyskiwane przez pompę przy zamkniętym zaworze wylotowym powinno wynosić co najmniej 85% próżni. Zbiornik wyrównawczy potrzebny jest do natychmiastowego wywołania dużego podciśnienia w całym deskowaniu aktywnym. Są jednak agregaty bez zbiornika wyrównawczego. Zbiornik wodny służy do skraplania wody, która w postaci pyłu wodnego jest odciągana z betonu. Konstrukcja zbiornika umożliwia odprowadzenie wody w czasie pracy pompy (segregator aktów prawnych).

Zastosowano tu pompę próżniową VSE Va/2 produkcji krajowej o wydajności 300 ms/h i mocy silnika 20 kW. Agregat nie ma zbiornika wyrównawczego. Zbiornik wodny, czyli oddzielacz wody, zaopatrzony jest w próżnomierz. 

Przewód główny doprowadza podciśnienie do kolektora, skąd jest ono odprowadzane przewodami do poszczególnych punktów deskowań aktywnych. Przewód główny i kolektor są wykonane z rury stalowej o średnicy 50 do 80 mm. Na przewody próżniowe stosuje się specjalne węże gumowe zbrojone stalową spiralą o średnicy 1 do 1 1/2 cala (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami